Photo by Amir Hanna from Unsplash

HTTP/3 (QUIC) – nowość w AZ.pl


Ten tekst przeczytasz w 7 minut.

Dotychczas najnowszym standardem w sieci był powszechnie używany protokół HTTP/2. Jednak rok 2020 przyniósł nowość w obsłudze szybkich stron internetowych, jaką jest protokół HTTP/3. Jest to stosunkowo nowa usługa, bo wdrożona dopiero na początku bieżącego roku, którą świadczy obecnie niewielu usługodawców zarówno na rynku polskim, jak i światowym. W związku z powyższym AZ.pl jako jedna z pierwszych firm w Polsce wprowadza standard HTTP/3 do swoich usług.

Czym jest HTTP/3?

Protokół HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) służy przede wszystkim do przesyłania hipertekstu, czyli wymiany danych w Internecie. Działa on na zasadzie wysyłania żądań i odpowiedzi pomiędzy klientem a serwerem. Przeglądarka komunikuje się z serwerem, na którym znajduje się dana strona internetowa, dzięki czemu jest ona wyświetlana. Jest on powszechnie używanym standardem wymiany danych w sieci już od ponad 20 lat. Jak sama nazwa wskazuje, HTTP/3 jest jego trzecią, a zarazem najnowszą wersją. Dotychczas najnowszym używanym w sieci standardem był opracowany przez Google w 2015 roku HTTP/2, czyli poprzednik HTTP/3. Od 2016 roku nie było jednak żadnej aktualizacji tego protokołu. Mimo tego wykorzystują go takie popularne platformy, jak Google, Twitter, Wikipedia czy YouTube. Pierwszą wersją natomiast było HTTP/1.0. Jednak ze względu na swoje niskie prędkości ładowania, w 1997 roku wyparł go HTTP/1.1, który to po dziś dzień jest najczęściej używanym protokołem w sieci WWW.

Jak to działa?

Co ciekawe, HTTP/3 nie korzysta już z protokołu TCP (ang. Transmission Control Protocol). Zamiast niego zastosowano UDP (ang. User Datagram Protocol). Jest to jeden z powodów, dla którego można stwierdzić, że zaprojektowany w 2018 roku protokół znacznie odbiega od klasycznego pojmowania HTTP.

Korzystanie z TCP wiąże się z zachowaniem pewnych zasad wymiany danych w sieci, które niekoniecznie wspomagają działanie protokołu HTTP. Przede wszystkim wymaga on wysyłki większej ilości informacji, co sprawia, że jest on mniej efektywny od UDP, który np. nie wymaga potwierdzenia otrzymania pakietów.

W niedługim czasie będzie możliwe zaobserwowanie poprawy w szybkości wyświetlania się stron internetowych opartych na protokole HTTP/3. Jest to zasługą przede wszystkim nowoczesnej technologii QUIC, która zaczyna wypierać dotychczasowe SPDY.

QUIC powstało już w 2012 roku dzięki współpracy wielu doświadczonych inżynierów z firmy Google. Oficjalnie technologię upowszechniono w 2013 roku.

Niedoskonałości HTTP/2 są szczególnie widoczne podczas oglądania filmów lub przeglądania stron z dużą ilością zdjęć przy słabym połączeniu internetowym. Witryny i multimedia ładują się wówczas bardzo powoli. Dzieje się tak, ponieważ ten protokół przyjmuje i wymienia pakiety danych. Jeśli któryś z nich z jakiegoś powodu zostanie utracony, następuje przerwanie połączenia z powodu blokady tych pakietów. Wówczas połączenie zostaje utracone. HTTP/3 podchodzi do kwestii wymiany pakietów w zupełnie inny sposób. Jeśli pakiet zostanie utracony lub zablokowany, na jego miejsce pobierany jest nowy, a połączenie nie jest przerywane. Co więcej, nowy protokół zmniejsza do minimum liczbę aktywnych strumieni danych i skraca czas odpowiedzi z serwera. Wszystkie procesy odbywają się przy zachowaniu najwyższych aktualnych standardów bezpieczeństwa.

Czy HTTP/3 faktycznie wspomaga szybkie działanie stron WWW?

Krótko mówiąc: tak, HTTP/3 znacznie zmniejsza opóźnienie przy połączeniu serwera i przeglądarki. HTTP/3 wspomaga szybkie działanie witryn nawet przy niskiej jakości połączeniu internetowym. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony przez Google w 2015 roku, w którym to podczas korzystania z serwisu YouTube w połączeniu z QUIC liczba problemów z buforowaniem filmów zmalała aż o 30%. Eksperyment dotyczył zarówno przeglądarek, jak i aplikacji.

Protokół HTTP/3 dodatkowo nie tylko wspiera, ale też przyśpiesza działanie stron opartych na nowoczesnych zabezpieczeniach, korzystając z szyfrowanej wersji HTTP – HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure), dodając przedrostek https:// przy nazwie witryny internetowej. Stosuje się go najczęściej przy stronach, które wymagają od użytkownika podania pewnych wrażliwych danych (np. logowanie do platformy banku), ale nie tylko. HTTPS zwiększa bezpieczeństwo przesyłanych danych i zaufanie użytkowników do odwiedzanej witryny. Dane są trudniejsze do przechwycenia, a co za tym idzie, również do zmiany. Warto również pamiętać, że Twoja witryna wyświetli się wyżej w wyszukiwarce Google, jeśli zabezpieczysz ją protokołem HTTPS. Natomiast od 2016 roku przeglądarka Google Chrome ostrzega użytkowników o potencjalnym niebezpieczeństwie na stronach bez HTTPS, na których znajdzie pole do wpisania hasła (np. strona z logowaniem). Co więcej, najnowsza wersja TLS jest wbudowana w QUIC, co znacznie poprawia bezpieczeństwo i prywatność połączenia.

Szybsze i bezpieczniejsze połączenie

HTTP/3 to szybsze połączenie również w przypadku zmiany adresu IP w trakcie połączenia, np. podczas zmiany używanej do łączenia się z Internetem sieci. Z poprzedniego połączenia wysyłany jest jeden pakiet z ID poprzedniego połączenia, co pozwala na płynne przejście między połączeniami. Jest to szczególnie ważne dla osób, które korzystają z urządzeń mobilnych, ale nie tylko. Warto pamiętać, że z tego typu urządzeń korzysta coraz więcej osób, przez co wyświetlają oni Twoją witrynę ze smartfonów czy tabletów. Z tego powodu ważne jest, aby Twoja witryna działała bez zarzutów na każdym typie urządzenia.

Skróceniu uległ również sam czas nawiązywania połączenia w porównaniu do poprzedników protokołu. Jest to szczególnie widoczne, gdy konieczne jest pobranie kilku obiektów w krótkim czasie. Przesyłanie danych jest zarówno szybsze, jak i dokładniejsze.

Jak uruchomić protokół HTTP/3 na hostingu?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że aktywowanie protokołu HTTP/3 na hostingu w AZ.pl jest całkowicie darmowe. Konieczne jest jednak posiadanie zakupionego certyfikatu SSL, który będzie przypisany i aktywny dla domeny witryny internetowej, która znajduje się na serwerze. Konieczne jest również zaktualizowanie używanej przeglądarki do najnowszej wersji. Jeśli chcesz włączyć na swoim hostingu obsługę HTTP/3:

  1. Zaloguj się do Panelu klienta.
  2. Z manu po lewej stronie wybierz “Usługi WWW”.
  3. Wybierz serwer, na którym chcesz włączyć usługę i kliknij jego kafelek.HTTP/3 w AZ.pl
  4. Odnajdź kafelek “Serwer WWW” a następnie przycisk “Ustawienia”. Z listy rozwijanej wybierz “Preferencje serwera”.Serwer WWW
  5. Odnajdź opcję HTTP/3 w AZ.pl 

Włączenie HTTPS/3 w przeglądarkach

  • Google Chrome – otwórz nową kartę i wpisz w pasku adresu chrome://flags. Następnie odnajdź na stronie “Experimental QUIC protocol” (ang. eksperymentalny protokół QUIC) i zmień opcje na “Enabled” (ang. aktywny). Do poprawnego działania konieczne jest ponowne uruchomienie przeglądarki.HTTP/3 w Google Chrome
  • Firefox – otwórz nową kartę i wpisz w pasku adresu about:config. Po zaakceptowaniu ryzyka odnajdź na stronie network.http.http3.enabled i zmień opcje na “true” (ang. prawda).HTTP/3 w Firefox
  • Edge – przeglądarka wspiera już protokół HTTP/3. Upewnij się jednak, że korzystasz z najnowszej wersji.
  • Opera – przeglądarka wspiera już protokół HTTP/3. Upewnij się jednak, że korzystasz z najnowszej wersji.

Obecnie protokół HTTP/3 można znaleźć na 4,1% wszystkich witryn internetowych (stan na 19.12.2020). Jest to nadal nowe rozwiązanie, którego nie obsługują jeszcze wszyscy usługodawcy, a niektóre przeglądarki (takie jak Google Chrome czy Firefox) nadal wymagają jego ręcznego uruchomienia. Część przeglądarek jednakże nadal nie wspiera nowego protokołu. Mimo to rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i prawdopodobnie już niedługo powszechnie zastosuje je większość witryn i usługodawców.