hosting dla bloga

Jaki hosting wybrać dla strony firmowej, a jaki dla bloga?


Wybór odpowiedniej usługi hostingowej może mieć ogromne znaczenie dla biznesu, bloga czy jakiejkolwiek innej strony, której pliki zamierzamy na tym hostingu umieścić. Idealny hosting to taki, który działa niezawodnie, zapewnia szybkie ładowanie stron i przede wszystkim spełnia wszystkie nasze oczekiwania pod względem parametrów.

Rodzaje hostingu – która usługa odpowiednia?

Usługi hostingowe dzielą się na kilka rodzajów, z których poszczególne odpowiadają mniejszym i większym wymaganiom stron, sklepów, blogów itp. Różnią się pomiędzy sobą parametrami, cenami, ale przede wszystkim liczbą użytkowników, którzy korzystają z powierzchni danego serwera. Firma hostingowa najczęściej oferuje:

  • Serwer współdzielony – jest to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się pod blogi, strony firmowe czy serwisy informacyjne. W przypadku tego serwera całą powierzchnię dyskową dzieli się pomiędzy wielu użytkowników. Mają oni dostęp do pewnej części jego zasobów i mogą tą powierzchnią zarządzać, ale w ograniczonym zakresie. Na każdego użytkownika nałożone są limity m.in. w zakresie obciążenia procesora, pamięci RAM czy liczby zapytań do baz danych. Jest to najtańsze rozwiązanie, jeśli chodzi o usługi hostingowe. W Az.pl oferujemy aktualnie w ramach promocji hosting na rok bez limitów transferu.
  • Serwer VPS – zwany serwerem wirtualnym, który pod względem możliwości jest ponad serwerem współdzielonym, ale poniżej dedykowanego. W przypadku VPS-a również mamy do czynienia z podziałem serwera na części w procesie zwanym wirtualizacją, ale możliwości poszczególnych użytkowników są zdecydowanie większe, a przede wszystkim – usługa jest dzielona na zdecydowanie mniejszą liczbę użytkowników. VPS daje możliwość instalowania aplikacji i generalnie zdecydowanie większe możliwości pod względem zarządzania usługą. Serwer VPS sprawdzi się w wielu sytuacjach, szczególnie polecany jest pod sklepy internetowe, serwisy społecznościowe czy popularne portale.
  • Serwer dedykowany – w przypadku serwera dedykowanego użytkownik ma do dyspozycji całą jego powierzchnię i moc. Może instalować aplikacje, wybrać system operacyjny i dowolnie zarządzać powierzchnią. Serwery dedykowane to rozwiązanie dla najbardziej wymagających użytkowników, którym zależy na szerokich możliwościach administracyjnych. Jest to usługa, która idealnie sprawdzi się w przypadku bardzo dużych sklepów i portali. Oczywiście warto się na nią zdecydować dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że potrzebujemy aż takich zasobów.

Jaki hosting wybrać dla firmy? O czym powinniśmy pamiętać?

O tym, czy dany hosting jest odpowiednim rozwiązaniem właśnie dla nas, decyduje szereg kwestii. W opisach naszych pakietów uwzględniliśmy wszystkie niezbędne informacje o ich możliwościach. Postaramy się jednak dokładniej przedstawić używane pojęcia, aby było jasne, co zapewnia dany serwer hostingowy.

  • Pojemność – to oczywiście powierzchnia do dyspozycji klienta. Dzięki niej wiemy, jaką ilość danych może on umieścić na swoim koncie w Az.pl, wybierając dany pakiet. 70 GB z podstawowego wariantu wystarczy do uruchomienia nawet kilku niewielkich stron.
  • Transfer – czyli ilość pobranych i wysłanych danych. Ten parametr nie powinien być istotny dla naszych klientów, gdyż nie nakładamy pod tym względem żadnych limitów.
  • Bazy danych – to po prostu pewne zbiory danych, w których zapisywane są informacje związane ze stroną. W podstawowym pakiecie oferujemy ich 25, a w zaawansowanych nie nakładamy żadnych limitów. Do założenia jednej strony bazującej na popularnych CMS-ach, takich jak WordPress, Joomla! czy Drupal, wystarczy jedna baza danych.
  • Konta e-mail – możliwość korzystania z poczty w ramach naszej usługi, oczywiście z adresami z własnym rozszerzeniem domeny.
  • Dostęp do SSH – jest to szyfrowany protokół komunikacyjny, który umożliwia zdalne połączenie z serwerem. Rozwiązanie oferujemy w pakietach Komfort i Pro.
  • Instalator CMS – jest to aplikacja, która umożliwia naszym klientom proste zainstalowanie danego CMS-a bez specjalistycznej wiedzy. W kilku prostych krokach można zainstalować na swoim koncie jeden z dziesiątków popularnych CMS-ów.

Jeśli w opisie naszych pakietów pojawiły się jakieś inne określenia, które nie są do końca jasne, to zapraszamy do kontaktu z BOK-iem. Chętnie wyjaśnimy ich znaczenie!

Jaki hosting dla bloga?

Zazwyczaj blogi nie stawiają serwerowi hostingowemu bardzo dużych wymagań, ale i tutaj warto zwrócić uwagę na parametry hostingu, aby strona działała idealnie. W AZ, przygotowaliśmy specjalną ofertę Hosting WordPresss, czyli serwer współdzielony przeznaczony dla najbardziej popularnego na świecie systemu CMS. W tym przypadku również opłata hostingowa jest bardzo niska – pierwszy rok korzystania z niej to obecnie zaledwie 14,9 zł brutto. We wszystkich pakietach zapewniamy szybkie dyski SSD, nielimitowany transfer i możliwość instalacji od 5 do nieograniczonej liczby systemów WordPress. W pakietach powyżej Smart zapewniamy Konsolę WP-CLI (umożliwia szybkie i wygodne zarządzanie WP z poziomu konsoli i skryptów) i dostęp do SSH. Czy warto postawić na WordPress, jeśli zakładamy własny blog? Niech wystarczającym argumentem będzie fakt, że z tego systemu korzysta 1/3 wszystkich serwisów na świecie.

Wybór hostingu – pamiętajmy o kluczowych parametrach

Dopasowanie odpowiedniej usługi hostingowej nie jest trudne – wystarczy zapoznać się z jej podstawowymi parametrami. Warto pamiętać, że w Az.pl oferujemy możliwość darmowego testowania naszych pakietów hostingowych przez 14 dni bez żadnych zobowiązań. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na ocenę tego, czy to akurat ta usługa hostingowa idealnie odpowiada naszym potrzebom.