az.pl

Słowniczek pojęć związanych z usługami hostingowymi


Zapoznaj się ze słowniczkiem pojęć związanych z hostingiem, który ułatwi Ci zapoznanie się z naszą ofertą.

Specjalnie dla Klientów AZ.pl przygotowaliśmy słowniczek pojęć związanych z usługami hostingowymi. W każdym przypadku hasła te staraliśmy się opisać w taki sposób, aby były zrozumiałe nawet dla osób, które nie mają żadnego doświadczenia z takimi usługami.

Podstawowe pojęcia

Poniżej możecie się zapoznać z opisem pojęć, na które można natrafić podczas przeglądania naszej oferty. Ich znajomość pozwoli zdecydowanie łatwiej zrozumieć to, co oferujemy i jakie możliwości dajemy w ramach naszych usług. Oczywiście w przypadku wątpliwości chętnie dokładniej opiszemy, co mamy na myśli w poszczególnych przypadkach.

 

Big data – pojęcie związane jest z bazami danych, które są duże, różnorodne i trudnymi do analizowania. Chodzi tutaj po prostu o takie zbiory danych, których nie da się ręcznie przetwarzać. Są to jednocześnie zbiory wymagające poszukiwania nowych metod ich analizy.

 

Baza danych SQL – jest to zbiór przeróżnych informacji związanych z daną stroną internetową czy sklepem WWW. Obecnie zdecydowana większość stron korzysta z baz danych, a baza SQL jest właśnie tą najpopularniejszą. Użycie bazy danych jest niezbędne np. do założenia strony opartej na najpopularniejszym CMS-ie – systemie WordPress.

 

Certyfikat SSL – jest to rozwiązanie, które są szyfruje, a tym samym chroni przed kradzieżą dane przesyłane przez użytkowników w ramach Twojej strony czy sklepu WWW . Zwiększa to wiarygodność danej domeny, jak i jej właściciela. Rozpoznanie stron, które korzystają z certyfikatu SSL jest bardzo proste – na początku ich adresu url znajdziemy protokół https:// zamiast http://.

 

DNS – jest to system, dzięki któremu w internecie poszczególne komputery i inne urządzenia mają przypisane nazwy zrozumiałe dla użytkowników. To umożliwia nam wejście na daną stronę internetową nie po wpisaniu ciągu liczb przedzielonych kropkami, tylko nazwy domeny. Np. na AZ.pl możecie wejść zarówno po wpisaniu tego adresu, ale również wpisując w tym samym miejscu w przeglądarce 212.85.96.182.

 

DNS Server – dzięki serwerowi DNS Twoja domena znajdująca się u danego operatora może być kierowana na Az.pl. Żeby to zrobić, musisz daną domenę dodać w Twoim panelu administracyjnym w Az.pl, a w panelu klienta tam, gdzie domena jest utrzymywana, należy wprowadzić adresy DNS Az.pl. Znajdziesz je po zalogowaniu do panelu klienta.

 

Domena – dzięki domenom internetowym i systemowi DNS do danych zasobów w internecie możemy trafić, korzystając z łatwego do zapamiętania adresu, najczęściej złożonego z liter oraz liczb. Domena składa się z nazwy oraz rozszerzenia. W przypadku Az.pl nazwę stanowi „Az”, natomiast .pl to rozszerzenie. Oczywiście liczba możliwych do zastosowania rozszerzeń jest bardzo długa.

 

Subdomena – jodatkowy adres utworzony w ramach danej domeny. Subdomeną dla Az.pl jest Pomoc.az.pl. Dzięki zastosowaniu subdomen możliwe jest prowadzenie wielu niezależnych od siebie stron z wykorzystaniem przy tym wyłącznie jednej domeny.

 

Delegacja domeny – informacja, która wskazuje, przez jaki serwer obsługiwana jest dana domena. Zmiana delegacji domeny daje nam możliwość korzystania z usług hostingowych w firmie, w której nie mamy zarejestrowanej domeny. Żeby domenę powiązać z naszym hostingiem, musisz w panelu administracyjnym innej firmy zmienić serwery DNS na otrzymane od Az.pl. Oczywiście zakładając, że domenę obsługuje innegy operatora.

 

FTP – jest to protokół, który umożliwia przesyłanie plików na serwer, jak również ich pobieranie z niego. FTP może działać w trybie aktywnym i pasywnym, a do połączenia się np. z ftp Az.pl potrzebujesz odpowiedniego programu (dostępne są darmowe) oraz danych do logowania. Te dane to najczęściej adres serwera ftp, nazwa użytkownika i hasło. Informacje na temat swojego konta FTP w Az.pl znajdziesz w swoim panelu klienta.

 

Firewall – inaczej zapora sieciowa; jest jednym ze sposobów zabezpieczenia sieci. Takie zabezpieczenie chroni przed niepowołanym dostępem z zewnątrz do Twojego sprzętu, ale również przed wypływem danych z niego. Termin ten można używać zarówno w odniesieniu do sprzętu z oprogramowaniem, jak i samego oprogramowania. Jest to jednocześnie zabezpieczenie, które często wykorzystuje się na komputerach osobistych i nie tylko.

 

Host – pewne urządzenie, które uczestniczy w wymianie danych czy też udostępnia usługi w ramach sieci komputerowej. Takim urządzeniem może być np. modem czy po prostu komputer. W niektórych przypadkach host może oznaczać to samo co serwer, którego pojęcie również wyjaśniamy w naszym słowniku.

 

Hosting – w ramach tej usługi firma udostępnia danemu użytkownikowi powierzchnię i zasoby danego serwera podłączonego do internetu. Dzięki hostingowi możesz m.in. prowadzić strony WWW, sklepy internetowe, korzystać z własnych domen i poczty e-mail. Oczywiście to jedynie niewielki fragment możliwości, jakie zapewnia hosting. Oferujemy go w różnych pakietach – dostosowanych do potrzeb różnych klientów. Różnice tkwią przede wszystkim w parametrach.

 

IP – jest to pewien unikatowy numer, który nadawany jest wszystkim urządzeniom należącym do danej sieci. Adresy te wykorzystuje się nie tylko w internecie, ale również w sieci lokalnej. IP może być stałe lub zmienne. Dany numer IP przypisuje się wyłącznie jednemu urządzeniu.

 

Kolokacja serwera – usługa ta polega na powierzeniu zewnętrznej firmie opieki nad serwerami. W ramach ustalonej opłaty firma zajmuje się obsługą serwera, zapewnia sprawne jego działanie. W ten sposób ogranicza zdecydowanie koszty, gdyż nie musi zatrudniać fachowców odpowiedzialnych za poszczególne zadania – z ich usług korzysta w ramach kolokacji serwera.

 

MySQL – to najpopularniejszy system służący do zarządzania bazami danych. Dodajmy do tego – system typu open source. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na podstawie bazy danych działają wszystkie popularne systemy CMS, łącznie z WordPressem. W Az.pl dajemy możliwość korzystania zarówno z baz MySQL, jak i PostgreSQL.

 

Odpowiedź serwera – w momencie, kiedy wysyłasz zapytanie do serwera, ten wysyła do Ciebie odpowiedź. Takie zapytanie wysyłamy np., kiedy chcemy wejść na daną stronę internetową. Wtedy serwer możesz Ci odpowiedzieć błędem 404, co oznacza, że dana strona nie istnieje. Odpowiedzi serwera dzieli się na 5 różnych klas: 100, 200, 300, 400, 500. 400 to kody błędów klienta, tak jak wspomniane 404, które oznacza próbę wejścia pod nieistniejący adres.

 

Panel administratora – umożliwia zarządzanie Twoimi usługami w Az.pl. Znajdziesz tam m.in. listę Twoich serwerów, domen, baz danych i nie tylko. Z pomocą panelu administracyjnego założysz nową skrzynkę e-mail, zainstalujesz certyfikat SSL czy dodasz do Az.pl kolejną domenę. Jak się do niego dostać? Przejdź pod adres https://az.pl/login/ i wprowadź ustalone wcześniej dane do logowania.

 

PHP – to język programowania wykorzystywany do generowania stron internetowych. PHP doczekało się kilku wersji w tym najnowszej – PHP7. Kod PHP znajdziemy w kodzie źródłowym naszej strony pomiędzy znacznikami <?php, a ?>

 

Rejestracja domeny – dzięki rejestracji domeny pozostaje ona do Twojej dyspozycji przez opłacony okres. Po upływie roku od rejestracji domenę należy przedłużyć na kolejny rok– o ile będziesz zainteresowany dalszym korzystaniem z niej. Własna domena to nie tylko możliwość prowadzenia strony pod wybranych adresem, ale również opcja korzystania z poczty e-mail z danym rozszerzeniem.

 

Serwer – serwerem może być każdy komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Serwer ten komunikuje się z innymi użytkownikami i może mieć różne zastosowania. Może to być serwer WWW czy np. serwer poczty. To właśnie na serwerze znajdują się pliki stron Twoich stron internetowych. Dalej serwer ten można podzielić na mniejsze części, czego efektem jest powstanie serwera współdzielonego czy serwera VPS.

 

Serwer dedykowany – to komputer, który musi być cały czas podłączony do internetu. Jest to jednocześnie element oferty firm hostingowych, który daje Klientowi największe możliwości. Korzystający z serwera dedykowanego ma dostęp do pełnych jego zasobów – nie są one dzielone z innymi użytkownikami. Może m.in. wybrać system operacyjny, instalować aplikacje i wprowadzać ustawienia zgodne z oczekiwaniami.

 

Serwer wirtualny – z serwerem wirtualnym mamy do czynienia w sytuacji, kiedy dany serwer podzielono na mniejsze części. Tzn. część jego zasobów została wydzielona np. dla danego użytkownika. Serwery wirtualne działające w ramach jednego serwera dzielą się pomiędzy sobą m.in. takimi zasobami jak dysk twardy czy pamięć RAM. Jest to rozwiązanie stosowane najczęściej do prowadzenia sklepów WWW i portali z dużą oglądalnością.

 

Sklep internetowy – jest to jedna z form handlu elektronicznego. Sklep wykorzystuje do swojego działania oprogramowanie, z którego można korzystać na różnych zasadach. Można go prowadzić, opierając się na rozwiązaniach typu SaaS (płatność abonamentowa za korzystanie ze sklepu), na darmowym oprogramowaniu lub na autorskich rozwiązaniach. Zdecydowanie najprostszym i najtańszym sposobem na rozpoczęcie działalności danego sklepu jest model SaaS. W naszej ofercie znajdziesz m.in. sklep Smart i sklep Pro, które proponujemy właśnie w takim modelu.

 

Limit transferu – za każdym razem, kiedy ktoś wchodzi na Twoją stronę, wykorzystuje pewną ilość transferu. Nie chodzi wyłącznie o pobieranie plików czy zdjęć – na transfer wpływa każde wejście na stronę. Podobnie dzieje się, kiedy np. z pomocą programu FTP wysyłasz pliki na serwer. Zazwyczaj limit transferu w ofertach hostingowych określany jest w GB. W Az.pl nie musisz się nim martwić, gdyż zapewniamy nielimitowany transfer we wszystkich pakietach hostingowych.

 

URL – o adresie URL najczęściej mówimy w kontekście adresów stron internetowych. Określa on lokalizację danych zasobów. Składa się z protokołu (np. http:// lub https://), z nazwy domeny (w przypadku Az.pl jest to „Az”) oraz rozszerzenia (czyli np. .pl). Adresami url są np. https://az.pl/ i https://az.pl/sklepy-internetowe/.