web hosting

Co to jest hosting i jak wybrać dobrą usługę hostingową?


Pojęcie hostingu nierozłącznie wiąże się z prowadzeniem stron internetowych, sklepów, ale nie tylko. Na pierwszy rzut oka określenie to może wydać się nie do końca jasne. Jednakże w praktyce jego znaczenie jest dosyć proste. Co to jest hosting i jakie są jego rodzaje? Jak wybrać dobry hosting?

Hosting z wirtualną przestrzenią na pliki

Hosting można najprościej zdefiniować jako pewną powierzchnię udostępnioną na dysku danego komputera, który jest stale podłączony do sieci. To urządzenie to serwer. Żeby nasze strony WWW czy sklepy internetowe działały prawidłowo, działać musi  też serwer. Awaria tego urządzenia powoduje, że wymienione usługi przestają być dostępne. Czy taki serwer można stworzyć we własnym domu, na własnym sprzęcie? Oczywiście, ale takie rozwiązanie jest dalekie od idealnego, gdyż nasz komputer musiałby działać przez całą dobę. Jakiekolwiek problemy z nim oznaczałyby, że nasze strony przestają być dostępne dla odwiedzających. Właśnie dlatego dobry hosting WWW jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż prowadzenie strony na własnym, stworzonym w domowych warunkach serwerze. Inną ważną kwestią jest to, że usługi hostingowe są naprawdę tanie. W AZ.pl oferujemy w promocji pakiet hostingowy już od kilkunastu złotych za pierwszy rok. Warto obserwować nasze promocje!

Które parametry hostingu są kluczowe?

Skoro już wiemy, co to jest hosting, to spróbujemy stworzyć listę parametrów, które powinny mieć dla nas znaczenie przy jego wyborze. Oczywiście wiele zależy od tego, jak duże są wymagania danego użytkownika, ale skupimy się na najważniejszych, podstawowych parametrach.

  • Powierzchnia – jeśli zamierzamy na naszym koncie zainstalować np. stronę firmową, to prawdopodobnie wystarczy nam niewielka powierzchnia pod pliki naszego serwisu. Ale jeśli będzie to duży portal, to wtedy konieczna może być już naprawdę duża powierzchnia. W AZ.pl już w najtańszym pakiecie oddajemy naszym Klientom do dyspozycji aż 50 GB powierzchni!
  • Transfer – czyli ilość danych pobieranych z naszego konta i wysyłanych na nie. Transfer wykorzystujemy za każdym razem, kiedy kopiujemy na nasze konto pliki, ale użytkownicy wykorzystują go również przy każdym wejściu na stronę. Klienci AZ.pl nie muszą się jednak przejmować transferem, gdyż nie stawiamy im pod tym względem żadnych ograniczeń!
  • Pomoc techniczna – firma hostingowa powinna zapewniać swoim Klientom wsparcie i jest to oczywiste. Ważne, aby wsparcie to nadchodziło szybko i rzeczywiście rozwiązywało problemy.
  • Okres testowy – przed opłaceniem usługi hostingowej warto ją przetestować. W AZ.pl oferujemy możliwość testowania naszych pakietów hostingowych za darmo i bez żadnych zobowiązań przez 14 dni. Oczywiście w tym czasie Klienci mogą korzystać z wszystkich funkcji, jakie będą mieli do dyspozycji po opłaceniu usługi.
  • Liczba baz danych – bazy danych są niezbędne m.in. do instalacji popularnych systemów CMS. W ramach naszego podstawowego pakietu zapewniamy 25 baz, co umożliwia instalację wielu serwisów.
  • Liczba dodanych domen – w dalszym ciągu można znaleźć oferty firm hostingowych, które stawiają ograniczenia co do liczby dodanych domen – nawet do jednej domeny. Wybór takiej usługi nie jest najlepszym rozwiązaniem – nawet jeśli aktualnie nie interesuje nas większa liczba domen, to przecież może się to szybko zmienić.

Na jakie dodatkowe kwestie warto zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

  • Płatne używanie domen zarejestrowanych w innych firmach – możliwe, że firma hostingowa umożliwi bezpłatne używanie wyłącznie tych domen, które są zarejestrowane właśnie u niej. Klient będzie musiał płacić abonament za dodanie domeny zarejestrowanej u zewnętrznego operatora. Oczywiście w AZ.pl nie nakładamy takich opłat.
  • Inne ograniczenia – firmy hostingowe mogą nakładać na swoich Klientów ograniczenia związane z liczbą plików na koncie, dzienną liczbą wysyłanych wiadomości e-mail. Warto również sprawdzić, jakie są ograniczenia obciążenia procesora, pamięci RAM, a także jak wygląda polityka firmy pod tym względem. Co się dzieje w momencie takiego przekroczenia? Czy na Klienta nakłada się dodatkowe koszty?
  • Kopie zapasowe – dobry hosting musi dbać o kopie zapasowe danych Klientów. Ważne jest to, jak często robione są kopie i jak długo utrzymywane. Oczywiście każdy Klient powinien sam również pamiętać o posiadaniu kopii plików znajdujących się na serwerze.
  • Hosting pod WordPress – jeśli zamierzamy korzystać z systemu WordPress, to warto postawić na hosting, który jest dopasowany właśnie pod tego CMS-a. Taką ofertę mamy właśnie w AZ.pl. Zapewniamy m.in. szybkie dyski SSD czy dostęp do konsoli WP-CLI. Sprawdź nasz hosting pod CMS WordPress!

Jak wybrać dobry hosting? To prostsze, niż myślisz!

Powyżej umieszczone informacje powinny być wystarczające do tego, aby wybrać odpowiednią usługę hostingową. W przypadku wątpliwości i pytań zapraszamy do korzystania z pomocy naszego BOK-u. Zachęcamy również do rozpoczęcia przygody z AZ.pl od darmowego testu naszych usług – tych 14 dni pozwoli Państwu samodzielnie potwierdzić ich jakość!