Pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona internetowa – jak wyglądała? Co się zmieniło?


Obecnie istnieje około 1,7 miliarda stron internetowych, z czego 200 milionów to aktywne serwisy. Strony WWW umożliwiają nam realizowanie przelewów, załatwianie spraw urzędowych, wymianę walut, i wiele innych zadań, o których nikt prawdopodobnie nie myślał, kiedy powstała pierwsza strona internetowa. Jak zaczęła się historia internetu, jak wyglądała pierwsza strona WWW i jak zmieniała się z czasem liczba serwisów internetowych?

Internet – kiedy wszystko się zaczęło?

Za przodka Internetu można uznać sieć ARPANET, którą stworzyła organizacja ARPA (Advanced Research Project Agency). Pierwsze węzły sieci powstały w 1969 roku i ten rok uznawany jest za początek internetu. Wówczas węzły istniały w 4 amerykańskich jednostkach akademickich. W tym samym roku dokonano również pierwszego przesyłu danych z jednego węzła do drugiego. Co ciekawe, projekt ARPANET miał znaczenie dla obronności USA i powstał jako inicjatywa Pentagonu. Sieć ARPANET rozrastała się na kolejne uczelnie w latach 1967–1972. W rezultacie ujawniła protokół TCP/IP w roku 1971. W latach 70. ubiegłego wieku sieć dalej się rozwijała, łączyła wiele sieci lokalnych i coraz częściej funkcjonowała w języku korzystających jako internet. Decyzję o rozdzieleniu wojskowej części ARPANET od części akademickiej podjęto w 1980 roku, kiedy to włamano się do sieci. W rezultacie strefa przeznaczona dla cywilów oficjalnie nazwana została internetem. W 1973 roku ARPANET był już siecią międzynarodową.

Internet w Polsce

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju internetu było to, co wydarzyło się w roku 1989. Wtedy to Tim Berners-Lee zaprezentował ciekawy projekt w postaci prostej strony WWW. Na ten sam rok datowane jest pojawienie się poczty elektronicznej i Usenetu, czyli systemu grup dyskusyjnych. Pierwsza, dosyć prymitywna wyszukiwarka internetowa – W3Catalog – powstała w 1993 roku. A w jaki sposób internet zagościł w Polsce? Za kluczowy uważa się rok 1991, kiedy to w Warszawie, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, została wysłana pierwsza wiadomość e-mail w naszym kraju. Na początku lat 90. XX wieku dostępność sieci była niewielka, dlatego możliwość korzystania z niej miały instytucje państwowe i niektóre firmy. Kilka lat później Telekomunikacja Polska zaoferowała Polakom łączenie się z siecią za pośrednictwem modemu telefonicznego. W kolejnych latach pojawiła się możliwość korzystania z łącza stałego, natomiast obecnie mamy już dostęp do szybkiego internetu światłowodowego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce dostęp do internetu posiada 84 procent gospodarstw domowych i 96 procent firm. Natomiast według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2018 roku 3568 wsi w Polsce nie miało dostępu ani do internetu stacjonarnego, ani mobilnego, co oznacza, że pod tym względem pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

W 1989 roku Tim Berners-Lee w projekcie „Information Management: A Proposal” zaprezentował koncepcję hipertekstowej bazy danych. Pierwsza strona WWW powstała 20 grudnia 1990 roku dla naukowców CERN-u. Był to z pewnością milowy krok w rozwoju internetu, który stał się podstawą dostępu do informacji w globalnej sieci. Pierwsza strona internetowa dla wszystkich użytkowników została uruchomiona w 1991 roku. Niewiele miała ona jednak wspólnego z tymi serwisami WWW, z których korzystamy obecnie:

Pierwsza strona internetowa

Możesz ją w dalszym ciągu odwiedzić pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Mimo, że był to zbiór hiperłączy, bez grafiki, należy uznać go za stronę WWW, która stanowiła podwaliny internetu. W kolejnych latach powstawały następne strony WWW, z których część z pewnością znamy do dziś.

Jak już wspomnieliśmy, pierwszą wyszukiwarką był W3Catalog, który powstał w 1993 roku i był dziełem Oscara Nierstrasza z Uniwersytetu Genewskiego. Dużo większą popularnością cieszyło się jednak Yahoo, które wystartowało rok później. Wówczas zainteresowanie wyszukiwarkami było jeszcze niewielkie. Z Yahoo korzystało zaledwie 1,35 procent internautów. Dopiero pod koniec 1998 roku pojawiła się wyszukiwarka Google. Jak wyglądała pierwsza strona WWW tej wyszukiwarki? Możesz to sprawdzić dzięki serwisowi web.archive.org. W jego zasobach znajdują się kopie strony z poszczególnych lat. W 1999 roku Google.com prezentowało się następująco:

Pierwsza strona internetowa

Jak widać, od początku stawiono w niej na prostotę. Użytkownik dzięki stronie miał wyszukać dane – nie był otoczony dziesiątkami innych informacji i artykułów. Przez kolejne lata Google poszło w kierunku jeszcze większego uproszczenia, gdyż na stronie wyszukiwarki znajdują się wyłącznie opcje związane z szukaniem.

Pierwsza strona internetowa w Polsce

Historia internetu w Polsce jest dosyć krótka. Trzy lata po tym, jak pojawiła się pierwsza strona internetowa na świecie, uruchomiono pierwszy serwis WWW w Polsce. Jej autorem był NASK, a miało to miejsce 20 października 1993 roku. Strona ta nosiła nazwę Polska Strona Domowa, czyli Polish Home Page. Pozostałości po niej znajdują się pod adresem http://oldwww.fuw.edu.pl/PHp.html. W tym samym roku powstał pierwszy polski serwer IRC.

Bardzo ważnym rokiem dla rozwoju internetu w Polsce był 1995, kiedy to przeprowadzono pierwsze badania społeczności internetowej. Z danych na koniec 1995 roku wynikało, że liczba internautów wynosiła w Polsce pół miliona, z czego zdecydowaną większość stanowili mężczyźni. Początkowo młodzież i osoby starsze nie miały dostępu do sieci. Kolejnym istotnym krokiem, który przyczynił się do ewolucji internetu było założenie przez Leszka Bogdanowicza w 1995 roku portalu Wirtualna Polska. Był to niezwykle nowatorski pomysł, jednakże bardzo udany. W 1996 roku WP cieszyło się, jak na tamte czasy, bardzo dużą popularnością. Katalog WP miał wtedy około 10 tysięcy odsłon dziennie. Oto jak strona wyglądała w grudniu 1998 roku:

Pierwsza strona internetowa

W 1996 roku powstał Onet.pl. Za opracowanie podstaw portalu odpowiadali specjaliści z Optimusa. Pierwsza nazwa katalogu brzmiała Polskie Zasoby Internetu. Od tamtej pory aż do dziś, WP.pl i Onet.pl intensywnie ze sobą rywalizują. Oto, jak wyglądała strona Onet.pl w sierpniu 1997 roku:Pierwsza strona internetowa

Rozwój internetu w Polsce

Dopiero w 2000 roku zaczął działać portal Interia.pl, który miał rywalizować z Onet.pl i Wp.pl. Za jego powstanie odpowiadały stacja RMF FM i spółka informatyczna Comarch. Ważnym aspektem jest, iż serwis oferował wtedy darmową pocztę elektroniczną oraz kilka serwisów. Po 2000 roku mieliśmy do czynienia przede wszystkim z bardzo dynamicznym wzrostem liczby stron WWW. Pod koniec 2000 roku wystartował kolejny ważny serwis – mbank.pl, czyli pierwszy wirtualny bank w Polsce. Co ciekawe, pierwsza taka usługa na świecie pojawiła się rok wcześniej i dotyczyła oferty First Internet Bank of Indiana. Innowacyjne działanie Mbanku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, ale jednocześnie prowadzenie takiej działalności postawiło przed właścicielami ogrom wyzwań. Mbank poradził sobie z nimi. Wówczas pozostałe banki musiały rozpocząć działania, zmierzające do uruchomienia elektronicznych oddziałów swoich instytucji.

Jak zmieniała się liczba stron na świecie?

Powstanie pierwszej strony WWW zapoczątkowało dynamiczny rozwój serwisów internetowych. Z roku na rok było ich coraz więcej. Oto wykaz ilości stron internetowych w kolejnych latach:

 • 1992 – 10,
 • 1993 – 130,
 • 1994 – 3 tysiące (powstało Yahoo),
 • 1996 – 258 tysięcy,
 • 1998 – 2,4 miliony (powstało Google),
 • 2000 – 17,1 milionów,
 • 2004 – 51,6 milionów (powstał Facebook),
 • 2009 – 238 milionów,
 • 2012 – 697,1 milionów,
 • 2014 – 968,9 milionów,
 • 2017 – 1,76 miliarda,
 • 2019 – 1,71 miliarda.

Czy spadek, który nastąpił w 2019 roku w stosunku do roku 2018 oznacza, że doszliśmy do poziomu pod względem liczby stron, który nie zostanie już przekroczony? Trudno to przewidzieć, ale pamiętajmy, że w wielu miejscach na świecie internet nie jest jeszcze powszechny, więc być może wzrosty w kolejnych latach będą możliwe.

Zastanawiasz się nad własną stroną internetową, ale nie masz czasu na jej wykonanie? Zrobimy to za Ciebie! Zamów darmową wycenę dla Twojej przyszłej strony i zacznij czerpać z niej korzyści.

Źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/dzis-30-rocznica-stworzenia-www.html