Pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona internetowa – jak wyglądała? Co się zmieniło?


Obecnie istnieje około 1,7 miliarda stron internetowych, z czego 200 milionów to aktywne serwisy. Strony WWW umożliwiają nam realizowanie przelewów, załatwianie spraw urzędowych, wymianę walut, i wiele innych zadań, o których nikt prawdopodobnie nie myślał, kiedy powstała pierwsza strona internetowa. Jak zaczęła się historia internetu, jak wyglądała pierwsza strona WWW i jak zmieniała się z czasem liczba serwisów internetowych?

Internet – kiedy wszystko się zaczęło?

Za przodka Internetu można uznać sieć ARPANET, którą stworzyła organizacja ARPA (Advanced Research Project Agency). Pierwsze węzły sieci powstały w 1969 roku i ten rok uznawany jest za początek internetu. Wówczas węzły istniały w 4 amerykańskich jednostkach akademickich. W tym samym roku dokonano również pierwszego przesyłu danych z jednego węzła do drugiego. Co ciekawe, projekt ARPANET miał znaczenie dla obronności USA i powstał jako inicjatywa Pentagonu. Sieć ARPANET rozrastała się na kolejne uczelnie w latach 1967–1972. W rezultacie ujawniła protokół TCP/IP w roku 1971. W latach 70. ubiegłego wieku sieć dalej się rozwijała, łączyła wiele sieci lokalnych i coraz częściej funkcjonowała w języku korzystających jako internet. Decyzję o rozdzieleniu wojskowej części ARPANET od części akademickiej podjęto w 1980 roku, kiedy to włamano się do sieci. W rezultacie strefa przeznaczona dla cywilów oficjalnie nazwana została internetem. W 1973 roku ARPANET był już siecią międzynarodową.

Internet w Polsce

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju internetu było to, co wydarzyło się w roku 1989. Wtedy to Tim Berners-Lee zaprezentował ciekawy projekt w postaci prostej strony WWW. Na ten sam rok datowane jest pojawienie się poczty elektronicznej i Usenetu, czyli systemu grup dyskusyjnych. Pierwsza, dosyć prymitywna wyszukiwarka internetowa – W3Catalog – powstała w 1993 roku. A w jaki sposób internet zagościł w Polsce? Za kluczowy uważa się rok 1991, kiedy to w Warszawie, na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, została wysłana pierwsza wiadomość e-mail w naszym kraju. Na początku lat 90. XX wieku dostępność sieci była niewielka, dlatego możliwość korzystania z niej miały instytucje państwowe i niektóre firmy. Kilka lat później Telekomunikacja Polska zaoferowała Polakom łączenie się z siecią za pośrednictwem modemu telefonicznego. W kolejnych latach pojawiła się możliwość korzystania z łącza stałego, natomiast obecnie mamy już dostęp do szybkiego internetu światłowodowego.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce dostęp do internetu posiada 84 procent gospodarstw domowych i 96 procent firm. Natomiast według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2018 roku 3568 wsi w Polsce nie miało dostępu ani do internetu stacjonarnego, ani mobilnego, co oznacza, że pod tym względem pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Zaczynasz zastanawiać się nad stworzeniem własnej strony WWW? kliknij tutaj i sprawdź swoje możliwości.

 

Jak wyglądała pierwsza strona internetowa?

W 1989 roku Tim Berners-Lee w projekcie „Information Management: A Proposal” zaprezentował koncepcję hipertekstowej bazy danych. Pierwsza strona WWW powstała 20 grudnia 1990 roku dla naukowców CERN-u. Był to z pewnością milowy krok w rozwoju internetu, który stał się podstawą dostępu do informacji w globalnej sieci. Pierwsza strona internetowa dla wszystkich użytkowników została uruchomiona w 1991 roku. Niewiele miała ona jednak wspólnego z tymi serwisami WWW, z których korzystamy obecnie:

Pierwsza strona internetowa

Możesz ją w dalszym ciągu odwiedzić pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html. Mimo, że był to zbiór hiperłączy, bez grafiki, należy uznać go za stronę WWW, która stanowiła podwaliny internetu. W kolejnych latach powstawały następne strony WWW, z których część z pewnością znamy do dziś.

Jak już wspomnieliśmy, pierwszą wyszukiwarką był W3Catalog, który powstał w 1993 roku i był dziełem Oscara Nierstrasza z Uniwersytetu Genewskiego. Dużo większą popularnością cieszyło się jednak Yahoo, które wystartowało rok później. Wówczas zainteresowanie wyszukiwarkami było jeszcze niewielkie. Z Yahoo korzystało zaledwie 1,35 procent internautów. Dopiero pod koniec 1998 roku pojawiła się wyszukiwarka Google. Jak wyglądała pierwsza strona WWW tej wyszukiwarki? Możesz to sprawdzić dzięki serwisowi web.archive.org. W jego zasobach znajdują się kopie strony z poszczególnych lat. W 1999 roku Google.com prezentowało się następująco:

Pierwsza strona internetowa

Jak widać, od początku stawiono w niej na prostotę. Użytkownik dzięki stronie miał wyszukać dane – nie był otoczony dziesiątkami innych informacji i artykułów. Przez kolejne lata Google poszło w kierunku jeszcze większego uproszczenia, gdyż na stronie wyszukiwarki znajdują się wyłącznie opcje związane z szukaniem.

Pierwsza strona internetowa w Polsce

Historia internetu w Polsce jest dosyć krótka. Trzy lata po tym, jak pojawiła się pierwsza strona internetowa na świecie, uruchomiono pierwszy serwis WWW w Polsce. Jej autorem był NASK, a miało to miejsce 20 października 1993 roku. Strona ta nosiła nazwę Polska Strona Domowa, czyli Polish Home Page. Pozostałości po niej znajdują się pod adresem http://oldwww.fuw.edu.pl/PHp.html. W tym samym roku powstał pierwszy polski serwer IRC.

Bardzo ważnym rokiem dla rozwoju internetu w Polsce był 1995, kiedy to przeprowadzono pierwsze badania społeczności internetowej. Z danych na koniec 1995 roku wynikało, że liczba internautów wynosiła w Polsce pół miliona, z czego zdecydowaną większość stanowili mężczyźni. Początkowo młodzież i osoby starsze nie miały dostępu do sieci. Kolejnym istotnym krokiem, który przyczynił się do ewolucji internetu było założenie przez Leszka Bogdanowicza w 1995 roku portalu Wirtualna Polska. Był to niezwykle nowatorski pomysł, jednakże bardzo udany. W 1996 roku WP cieszyło się, jak na tamte czasy, bardzo dużą popularnością. Katalog WP miał wtedy około 10 tysięcy odsłon dziennie. Oto jak strona wyglądała w grudniu 1998 roku:

Pierwsza strona internetowa

W 1996 roku powstał Onet.pl. Za opracowanie podstaw portalu odpowiadali specjaliści z Optimusa. Pierwsza nazwa katalogu brzmiała Polskie Zasoby Internetu. Od tamtej pory aż do dziś, WP.pl i Onet.pl intensywnie ze sobą rywalizują. Oto, jak wyglądała strona Onet.pl w sierpniu 1997 roku:Pierwsza strona internetowa

Rozwój internetu w Polsce

Dopiero w 2000 roku zaczął działać portal Interia.pl, który miał rywalizować z Onet.pl i Wp.pl. Za jego powstanie odpowiadały stacja RMF FM i spółka informatyczna Comarch. Ważnym aspektem jest, iż serwis oferował wtedy darmową pocztę elektroniczną oraz kilka serwisów. Po 2000 roku mieliśmy do czynienia przede wszystkim z bardzo dynamicznym wzrostem liczby stron WWW. Pod koniec 2000 roku wystartował kolejny ważny serwis – mbank.pl, czyli pierwszy wirtualny bank w Polsce. Co ciekawe, pierwsza taka usługa na świecie pojawiła się rok wcześniej i dotyczyła oferty First Internet Bank of Indiana. Innowacyjne działanie Mbanku cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, ale jednocześnie prowadzenie takiej działalności postawiło przed właścicielami ogrom wyzwań. Mbank poradził sobie z nimi. Wówczas pozostałe banki musiały rozpocząć działania, zmierzające do uruchomienia elektronicznych oddziałów swoich instytucji.

Jak zmieniała się liczba stron na świecie?

Powstanie pierwszej strony WWW zapoczątkowało dynamiczny rozwój serwisów internetowych. Z roku na rok było ich coraz więcej. Oto wykaz ilości stron internetowych w kolejnych latach:

 • 1992 – 10,
 • 1993 – 130,
 • 1994 – 3 tysiące (powstało Yahoo),
 • 1996 – 258 tysięcy,
 • 1998 – 2,4 miliony (powstało Google),
 • 2000 – 17,1 milionów,
 • 2004 – 51,6 milionów (powstał Facebook),
 • 2009 – 238 milionów,
 • 2012 – 697,1 milionów,
 • 2014 – 968,9 milionów,
 • 2017 – 1,76 miliarda,
 • 2019 – 1,71 miliarda.

Czy spadek, który nastąpił w 2019 roku w stosunku do roku 2018 oznacza, że doszliśmy do poziomu pod względem liczby stron, który nie zostanie już przekroczony? Trudno to przewidzieć, ale pamiętajmy, że w wielu miejscach na świecie internet nie jest jeszcze powszechny, więc być może wzrosty w kolejnych latach będą możliwe.

Zastanawiasz się nad własną stroną internetową, ale nie masz czasu na jej wykonanie? Zrobimy to za Ciebie! Zamów darmową wycenę dla Twojej przyszłej strony i zacznij czerpać z niej korzyści. Możesz też stworzyć własną stronę WWW. Jak? Kliknij w przycisk poniżej.

 

 

Źródło: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/dzis-30-rocznica-stworzenia-www.html