Projektowanie stron internetowych

Projektowanie stron internetowych – poradnik krok po kroku


Projektowanie stron internetowych – poradnik krok po kroku

Projektowanie stron internetowych to obszerna dziedzina wiedzy, która wymaga wielu lat nauki. W artykule nie nauczymy Cię HTML-a czy PHP, ale opowiemy o tym, jakie technologie mają obecnie zastosowanie na stronach WWW. Pokażemy również, jak możesz założyć profesjonalną stronę WWW bez zlecenia jej wykonania firmie. Choć tworzenie serwisu internetowego od zera jest bardzo trudne, to dzięki gotowym rozwiązaniom możesz zdecydowanie łatwiej stać się właścicielem strony.

Budowa stron internetowych

Jedną z pierwszych decyzji, jakie należy podjąć przed rozpoczęciem realizacji strony WWW, jest wybór pomiędzy stroną statyczną w języku HTML (Hypertext Markup Language – hipertekstowy język znaczników) oraz stroną opartą na systemie CMS (Content Management System – system zarządzania treścią). Strony w HTML-u są obecnie rzadkością. Nawet jeśli budujesz prosty serwis WWW, to prawdopodobnie zdecydujesz się na system CMS. Warto jednak pamiętać, że hipertekstowy język znaczników ma wiele plusów. Stworzona za jego pomocą strona:

 • nie wymaga bazy danych,
 • szybko się ładuje i jest wydajna,
 • bardzo łatwo tworzy się jej kopie zapasowe,
 • nie obciążą serwera, nawet jeśli jest odwiedzana przez bardzo dużą liczbę użytkowników,
 • nie wymaga aktualizacji silnika ani modułów.

Taki serwis wiąże się jednak z wieloma ograniczeniami. Należą do nich brak panelu administracyjnego czy konieczność ręcznego dokonywania zmian w kodzie strony, co wymaga przynajmniej podstawowej znajomości języka HTML. Tymczasem w przypadku stron opartych na systemie CMS uzyskujesz nieograniczone możliwości zmiany wyglądu strony, możesz korzystać z gotowych modułów, które często są dostępne całkowicie za darmo. Stroną zarządzasz za pośrednictwem panelu administracyjnego, co jest dosyć proste i wygodne. System, moduły i szablony mogą się automatycznie aktualizować. Czy zatem warto zapomnieć o HTML-u? Może mieć on zastosowanie np. w przypadku prostych witryn, stanowiących wizytówkę firmy. Jednak rozwiązania tego nie można ocenić jako optymalne. Łatwiejszym i bardziej funkcjonalnym wyborem będzie nasz kreator stron internetowych. Na czym polega jego działanie?

Kreator stron internetowych a system CMS

W pierwszym kroku wybierz jeden z pakietów: Smart, Komfort lub PRO. Opcje te różnią się przede wszystkim maksymalną liczbą podstron, jakie może mieć serwis i możliwością dodawania  własnego kodu HTML/CSS. Na stronie możesz skonfigurować komentarze, wstawić muzykę i video. Możesz również zintegrować serwis z kanałami social media. Masz możliwość zmiany szablonów i wcześniejszego sprawdzenia w trybie podglądu, czy to na pewno dobry wybór. Skorzystanie z kreatora stron WWW to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu naprawdę szybko możesz założyć stronę WWW zgodną z oczekiwaniami.

Serwis oparty na systemie CMS również nie wymaga wiedzy programistycznej, o ile skorzystasz z gotowych rozwiązań. We wszystkich naszych pakietach hostingowych znajdziesz instalator CMS. Jest to program do tworzenia stron internetowych, dzięki któremu serwis możesz założyć w minutę, bez wiedzy programistycznej. Zasada działania tego rozwiązania jest bardzo prosta. Żeby zainstalować stronę:

 1. Zaloguj się do panelu administracyjnego.
 2. Znajdź opcję „Aplikacje”.
 3. Wybierz aplikację, którą chcesz zainstalować.
 4. Na kolejnym ekranie zobaczysz podstawowe informacje na temat danej aplikacji. Do wyboru masz m.in. WordPress, Joomla, Drupal i wiele innych popularnych systemów CMS.
 5. Wybierz nazwę serwisu WWW, na którym chcesz zainstalować daną aplikację.
 6. Na kolejnym ekranie zobaczysz informacje o wymaganiach aplikacji – jeśli zostały spełnione, to możesz przejść dalej.
 7. Wypełnisz formularz. Najczęściej będziesz musiał podać dane administratora, dane kontaktowe, tytuł strony. W przypadku wątpliwości skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta.
 8. Gotowe. Możesz się zalogować na stronę, wybrać szablon, wprowadzić treści i wykonać wiele innych operacji.

Projektowanie stron internetowych – podstawowe zasady

Gotowe rozwiązania są zoptymalizowane, zatem najczęściej nie wymagają szczególnych modyfikacji. Pamiętaj jednak, że serwis należy ulepszać, biorąc pod uwagę potrzeby użytkownika, a nie właściciela. Trzymaj się następujących zasad:

 • Twórz proste i użyteczne menu – być może kreatywne menu ciekawie wygląda, ale może utrudniać użytkownikowi korzystanie ze strony. Menu musi być doskonale widoczne i powinny się w nim znajdować wszystkie kluczowe opcje.
 • Postaw na prostotę – użytkownik nie oczekuje od ciebie wyjątkowych ozdobników. Nie stosuj zbędnych dodatków, które mogą odciągnąć korzystającego od kluczowej dla Ciebie treści.
 • Wybierz prostą grafikę – grafika to jeden z elementów strony WWW, ale nie element główny. Zanim ją wybierzesz, zastanów się, czy jej zastosowanie przybliża Cię do realizacji celów, czy w ogóle związane jest z daną tematyką? Nie stosuj grafiki o bardzo dużym rozmiarze. Jakość jest ważna, ale nie może wydłużać czasu ładowania strony. 
 • Wygląd serwisu – powinien być zbieżny z marką.
 • Stosuj proste i sugestywne ikony.
 • Postaw na więcej przestrzeni – pomiędzy poszczególnymi elementami strony powinno być zachowane wolne pole, tak żeby użytkownicy nie mieli w danym miejscu zbyt wielu ścieżek zachowań.
 • Proste formularze – nie oczekuj od użytkowników wypełniania skomplikowanych formularzy. Staraj się również, żeby nie mieli oni żadnych wątpliwości odnośnie do tego, jak je uzupełniać. Redukuj liczbę pól do minimum.
 • Unikaj dużych bloków tekstu – wyglądają nieatrakcyjnie i szybko męczą wzrok. Wybieraj fonty, które powodują, że tekst czyta się łatwo i przyjemnie. Znajdziesz takie w Google Fonts. Nie używaj kilkunastu różnych czcionek na stronie jednocześnie. Ogranicz ich liczbę do minimum. Nie stosuj tekstu wyśrodkowanego.
 • Dodaj wyszukiwarkę w doskonale widoczny miejscu – nie chowaj jej na dole strony. Powinna rzucać się w oczy.

Przydatne narzędzia

Ogólne zasady są ważne, jednak każdy projekt strony WWW wymaga indywidualnego podejścia. Ogromne znaczenie mają testy. Bardzo ważne są testy A/B, które pozwalają wyeliminować wiele błędów na stronie. Polega to na ocenie, które z analizowanych rozwiązań przyniesie lepszy efekt w postaci np. kliknięć czy dłuższego czasu przebywania na stronie. Działania takie są czasochłonne, ale mogą przynieść znakomite efekty. Warto również skorzystać z darmowych narzędzi:

Projektowanie stron internetowych przez profesjonalistów

Popularność systemu WordPress, który jest wykorzystywany przez ponad 60 procent wszystkich serwisów działających na systemie CMS, spowodowała, że wiele firm tworzy projekty w oparciu o to rozwiązanie. Nie zmienia to jednak faktu, że powstanie strony wiążę się z koniecznością posiadania szerokiej wiedzy i najczęściej niezbędny jest w tym procesie udział kilku specjalistów. Budowa stron internetowych to między innymi konieczność przygotowania grafiki i dopasowania skryptów pod indywidualne potrzeby, ale wymagania zależne są przede wszystkim od zaawansowania projektu. Żeby stworzyć profesjonalną stronę od zera, należy znać:

 • HTML5 – język znaczników. Z jego pomocą tworzy się szkielet strony.
 • CSS – arkusze stylów. Opisują wygląd poszczególnych elementów HTML, między innymi ich kolor, szerokość czy wysokość.
 • JavaScript – skryptowy język programowania. Wykorzystuje się go do umieszczenia na stronie zaawansowanych interakcji i animacji.
 • PHP – skryptowy język programowania. Najczęściej wykorzystywany jest do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW.
 • Programy graficzne – najbardziej popularne to Corel i Photoshop.
 • MYSQL – obsługa baz danych.

W zależności od projektu niezbędna może być znajomość innych technologii, ale najczęściej poszczególnymi zadaniami zajmują się różni specjaliści. Proces tworzenia stron internetowych jest skomplikowany, ale dzięki gotowym rozwiązaniom również możesz stać się właścicielem profesjonalnego serwisu WWW.

Chcesz zostać posiadaczem profesjonalnej strony Internetowej?  A może chcesz odświeżyć wygląd swojej witryny? Z pomocą przychodzi AZ.pl! Zrobimy za Ciebie stronę, która przyciągnie nowych klientów oraz podkreśli indywidualność i będzie prosta w obsłudze. Wypełnij formularz i powiedz nam, czego oczekujesz, a my znajdziemy idealne rozwiązanie dla Ciebie.