kłódki

Bezpieczeństwo w sieci


W niniejszym wpisie opowiemy sobie nieco o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci. Coraz więcej czynności, takich jak choćby zakupy czy opłacanie rachunków, wykonujemy za pośrednictwem Internetu. Tak jak warto nie kusić złodzieja w życiu rzeczywistym, podobnie warto nie kusić go, będąc online. Poniżej przeczytacie o kilku prostych zasadach, których stosowanie zminimalizuje ryzyko zostania ofiarą ataku i zwiększy Wasze bezpieczeństwo w sieci.

Bezpieczeństwo a hasła

Wiele artykułów napisano na temat siły haseł i sposobów ich tworzenia. Jeśli napiszę, że hasło powinno być silne i o zróżnicowanych znakach, będzie to banał. Mamy coraz więcej wszelkiego rodzaju kont i portali, gdzie przechowujemy wrażliwe dla nas dane. Tym samym rośnie liczba haseł i loginów, które musimy zapamiętać. Pojawia się pytanie, jak tworzyć silne i za każdym razem inne hasła, których potem nie zapomnimy? Każdy powinien sam znaleźć swoją metodę, ale postaram się podpowiedzieć coś w tej kwestii.

Dobrą praktyką jest zamienianie liter lub cyfr. Użyłeś jako hasła imienia swojego partnera lub partnerki? Może być one łatwe do odgadnięcia. Wystarczy jednak, że każdą literę podmienisz na jeden znak w prawo na klawiaturze. I tak proste hasło oparte na imieniu „pawel” zmieni się w niekojarzące się z niczym: „[ser;” – „p” zmieniliśmy na znak „[”, „a” na „s” itd. Oczywiście hasło powinno być dłuższe, ale chciałem zobrazować sam mechanizm tworzenia hasła, w którym wystarczy zapamiętać jedną zasadę diametralnie zwiększającą bezpieczeństwo, której użyliśmy, zamiast skomplikowanego ciągu niepowiązanych ze sobą znaków. W przypadku dat możemy dodać lub odejmować 1 – i znowu z charakterystycznej daty powstanie niezwiązana z niczym liczba a nam nie będzie trudno jej zapamiętać. Praktyka stosunkowo prosta a znacznie utrudniająca ewentualne włamanie.

Płatności elektroniczne

Coraz więcej firm, ale i oszustów proponuje płatności za pośrednictwem strony WWW. Jak rozpoznać czy za daną witryną internetową stoi firma, czy ktoś, kto chce tylko wyłudzić od nas pieniądze? Pierwsze na co powinniśmy zwrócić uwagę, to czy na pasku adresu widnieje ikonka kłódki. Jeśli tak, oznacza to, że strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL. W przypadku instytucji zajmujących się finansami, oprócz kłódki, zobaczycie też, że cały pasek adresu jest zielony. Mniejsze firmy, którym zależy na wiarygodności, nie muszą mieć zielonego paska adresu, ale po kliknięciu w ikonkę kłódki pojawi się informacja, kto jest właścicielem strony. Nawet w przypadku, kiedy nie widzimy informacji o właścicielu, ale w pasku adresu jest ikonka kłódki, możemy czuć się bezpiecznie. Każdy właściciel strony, który chce zaopatrzyć ją w certyfikat SSL musi zostać pozytywnie zweryfikowany przez podmiot, który certyfikat wydaje. Wspomniana kłódka jest gwarancją, że serwis, który właśnie przeglądamy jest certyfikowany.

A co w sytuacji, kiedy na stronie z płatnością nie ma certyfikatu? Najprawdopodobniej będzie to oszustwo mające na celu na przykład pozyskanie loginu i hasła do Twojego konta bankowego. Jak najszybciej opuść taką stronę i absolutnie nie wpisuj żadnych danych dostępowych.

Antywirus nie tylko na komputerze

W ostatnim czasie rośnie liczba ataków na urządzenia mobilne. Nic w tym dziwnego – przecież coraz częściej logujemy się do naszego banku, czy dokonujemy zakupów właśnie za pośrednictwem telefonu czy tabletu. Dlatego również na nich warto zainstalować program antywirusowy. Większość licencji najpopularniejszych producentów oprogramowania antywirusowego pozwala zainstalować je na więcej niż jednym urządzeniu. Nie musimy zatem ponosić dodatkowych kosztów. Warto tylko zwrócić uwagę, czy dana licencja obejmuje też wersję mobilną. Wiele aplikacji ma wręcz dodatkowe opcje ochrony dedykowane dla telefonów – śledzenie lokalizacji w przypadku zgubienia czy kradzieży, możliwość zdalnego zablokowania urządzenia czy nawet wykonanie dyskretnego zdjęcia złodziejowi i wysłania go na nasz e-mail.

Aby zobaczyć programy antywirusowe, które proponujemy w www.AZ.pl, wystarczy, że zalogujesz się do Panelu klienta: https://az.pl/login/ i przejdziesz do sekcji „Rejestracja usług”, a następnie wybierzesz „Bezpieczeństwo”.