serwerownia

Co to jest serwer DNS i jak go zmienić?


Co to jest serwer DNS i jak go zmienić?

Serwer DNS to Domain Name System, czyli system nazw domenowych. To dzięki temu systemowi, chcąc przeglądać daną stronę WWW, nie musisz podawać jej numeru IP, tylko wpisujesz adres WWW. Co jeszcze warto wiedzieć o serwerach DNS i jak można je zmienić?

 

Co to jest serwer DNS?

DNS jest systemem wykorzystywanym do interakcji z systemem nazw domenowych. Technologia ta, jak wspomnieliśmy, umożliwia przetworzenie skomplikowanych adresów IP na standardowe nazwy domen, które są łatwe do zapamiętania. Czy wiesz, że na naszą stronę – AZ.pl – możesz wejść nie tylko po wprowadzeniu w polu przeglądarki tej nazwy domeny, ale również wpisując tam adres IP: 46.242.150.4? Korzystanie z sieci bez tego systemu na pewno byłoby kłopotliwe. Serwery DNS działają z pomocą oprogramowania, które na żądanie przesyła z nich dane do różnych hostingów WWW. Jeśli twój komputer jest podłączony do sieci, to jednocześnie jest też podłączony do systemu DNS. Po połączeniu się z siecią otrzymujesz publiczny adres IP, który będzie identyfikować twoje urządzenie w sieci. Istnieją dwa typy serwerów DNS – podstawowy i drugorzędny, a to, jak będzie dany serwer wykorzystywany, jest uzależnione od preferencji administratora. Może być tak, że ten sam serwer jest podstawowy dla jednej strefy, a pomocniczy dla strefy drugiej.

W nazwach domen można wykorzystywać litery, cyfry i znak ‘-‘. Od pewnego czasu możliwe jest również korzystanie ze znaków diakrytycznych – w przypadku domen IDN, czyli Internationalized Domain Name. Tym sposobem w nazwie domeny może pojawić się np. ę czy ą, ale nie możesz w takich nazwach używać znaków diakrytycznych z różnych zestawów, tj. użyć np. litery ę i litery hebrajskiej w jednej nazwie. Trwają jednak prace nad tym, aby w przyszłości było to możliwe.

 

Instytucje administrujące DNS na świecie

W Polsce instytucją administrującą DNS jest NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Natomiast ogólne zasady przyznawania nazw domen i adresów IP regulują IANA i ICANN. Inne instytucje administrujące DNS na świecie to m.in.:

 • Public Interest Registry – rejestracja i nadzór nad domeną .org,
 • Afilias Limited – w przypadku domeny .info,
 • EURid – dla domen .eu,
 • VeriSign Global Registry Services – w przypadku domen .net i .com.

Serwer DNS a hosting

Jeśli korzystasz z naszych usług i zapoznałeś się z naszym panelem administracyjnym, to nazwa DNS mogła ci się rzucić w oczy. Żeby po wpisaniu danej nazwy domeny w przeglądarce WWW otworzyła się twoja strona, musisz w pewnym sensie powiązać ze sobą domenę i serwer, na którym znajdują się pliki tego serwisu.

 

Pierwszy przypadek to sytuacja, w której zarejestrowałeś domenę w AZ.pl, ale korzystasz z innego, zewnętrznego hostingu. Jak najbardziej możesz tak działać – nie naliczymy żadnych opłat z tego tytułu. Jeśli twoja domena jest już zarejestrowana w AZ.pl, to zaloguj się do panelu administracyjnego pod adresem http://cp.az.pl/, a następnie:

 • wybierz z menu pozycję „Domeny”,

widok menu

 

 • kliknij adres domeny, dla której chcesz zmienić nazwę serwerów DNS. Wybierz „Opcje” i następnie „Przełącz na zewnętrzne serwery DNS”,
 • wpisz adresy co najmniej dwóch serwerów DNS, których nazwy otrzymałeś od firmy, w której posiadasz hosting,
 • po ich wprowadzeniu kliknij „OK” w celu zatwierdzenia zmian. Uwaga: zmiana delegacji domeny to proces trwający nawet 30 godzin. Po jej zakończeniu twoja domena będzie kierować na zewnętrzne serwery DNS.

Jeśli jednak sytuacja w twoim przypadku jest dokładnie odwrotna, tj. posiadasz hosting w AZ.pl, a domenę zarejestrowałeś w innej firmie, to:

 • zaloguj się do panelu administracyjnego firmy, w której zarejestrowałeś domenę
 • znajdź, gdzie możesz edytować serwery DNS – w przypadku problemów poproś o pomoc support. Pamiętaj, że najczęściej swoją domenę możesz transferować do naszej firmy, a to pozwala łatwo zarządzać swoimi usługami w jednym systemie,
 • wprowadź tam nazwy serwerów DNS, które od nas otrzymałeś. Jeśli jeszcze ich nie znasz, to zaloguj się do panelu administracyjnego i dodaj domenę w menu „Domeny”,

 

dodaj domenę

 

 • następnie wybierz „Dodaj własną domenę” i wpisz jej nazwę,

panel dodawania domeny

 

 • tym sposobem domena trafiła na listę. Wystarczy kliknąć jej nazwę i wtedy zobaczysz nazwy serwerów DNS. Wprowadź co najmniej dwa w systemie, gdzie masz ją zarejestrowaną. Po zmianach, w ciągu 30 godz., wpisanie tego adresu sprawi, że otworzy się twoja strona umieszczona na naszym serwerze.

Zmiana serwerów DNS

Jeśli proces zmiany serwerów DNS sprawił ci problemy, to zachęcamy do skorzystania z naszych gotowych przewodników, w których opisaliśmy, jak wykonać poszczególne czynności. Zachęcamy również do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta – chętnie udzielimy pomocy przy konfiguracji naszych usług.

 

 


https://www.dns.pl/IDN