VPS

Powiązanie domeny z serwerem


Zarejestrowałeś domenę – pora na serwer!

Masz już domenę, ale nie wiesz co dalej?

Od jakiegoś czasu myślisz o swojej stronie www. Wybrałeś i zarejestrowałeś już nawet domenę, ale nie wiesz za bardzo, co dalej? Żeby posiadać witrynę internetową, potrzebne są dwa najważniejsze komponenty. Jeden z nich już masz – jest nim domena, czyli adres internetowy. Potrzebne jest jeszcze miejsce, w którym będą przechowywane pliki Twojej strony – czyli właśnie serwer. Konieczne jest również ich powiązanie. Do wyboru jest wiele możliwości. Aby wybrać najlepszą, dobrze odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:

  1. Czy Twój serwis ma być sklepem internetowym, stroną-wizytówką, blogiem, a może artystycznym portfolio?
  2. Czy Twoją stronę chcesz zbudować sam, czy będziesz chciał to komuś zlecić?
  3. Jeśli chcesz stworzyć stronę samodzielnie, czy zastanawiałeś/aś się już, jakiej aplikacji chcesz użyć i ile czasu jesteś w stanie na to poświęcić?
  4. Jak dużego serwisu potrzebujesz? Ile (mniej więcej) podstron będzie posiadał?

Scharakteryzuję krótko rodzaje usług umożliwiające posiadanie własnej strony, podając, w jakiej sytuacji każda z nich sprawdzi się najlepiej. To ułatwi Twoją decyzję. Następnie sprawdź, w jaki sposób następuje powiązanie domeny z serwerem

Usługi pozwalające na posiadanie strony WWW

Hosting

W tej zakładce znajdziesz najbardziej uniwersalne serwery. Na każdym z nich w łatwy sposób zainstalujesz wszystkie najbardziej popularne aplikacje do budowy stron www (WordPress, Joomla, Drupal i wiele innych). Przy wyborze zastanów się tylko, jak wiele pojemności potrzebujesz – weź pod uwagę zarówno przestrzeń na samą witrynę, jak i na skrzynki e-mail. Hosting będzie dobrym wyborem, jeśli stronę ma dla Ciebie zbudować ktoś trzeci – zainstaluje aplikację zgodnie ze swoimi preferencjami. To również dobry wybór, jeśli sam chcesz stworzyć swoją witrynę. Miej jednak świadomość, że jeżeli nie masz doświadczenia, będziesz potrzebował/a trochę czasu, żeby nauczyć się któregoś z dostępnych narzędzi (osobiście polecam WordPress).

WordPress hosting – to serwer stworzony w technologii dedykowanej dla aplikacji WordPress. Jeśli myślisz o standardowej stronie, zwykły hosting będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jednakże jeśli chcesz stworzyć sklep lub rozbudowany serwis, o którym z góry wiesz, że będzie miał duży ruch, warto rozważyć WordPress hosting. Rozbudowane witryny z pewnością będą ładowały się o wiele szybciej. Ofertę na ten typ serwerów znajdziesz pod tym linkiem.

Kreator

To dobry wybór, jeśli stronę chcesz stworzyć sam, ale też nie chcesz poświęcać na to dużo czasu. W Kreatorze pracujesz na gotowych szablonach, w których dodajesz gotowe elementy (zdjęcia, galerie, formularze kontaktowe, przyciski do mediów społecznościowych itp.) Proces jest maksymalnie uproszczony. Masz też dostęp do podstawowych opcji pozycjonowania (słowa kluczowe, meta opis). W Kreatorze nie ma natomiast dostępu do plików strony – działasz tylko w samym menu kreatora. Nie ma też przestrzeni na skrzynki e-mail i jeśli potrzebujesz adresów we własnej domenie, będziesz musiał zarejestrować jeszcze serwer pocztowy. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest natomiast jego intuicyjność i krótki czas, w jakim stworzysz swój serwis. Kiedy będziesz decydował, którą odsłonę Kreatora wybrać, kieruj się przede wszystkim tym, ilu podstron potrzebujesz i liczbą dostępnych szablonów.

Sklep Smart i Sklep PRO

Jeśli chcesz wystartować z własnym sklepem internetowym, masz dwie możliwości. Pierwsza to zakupienie standardowego hostingu (lub WordPress hostingu) i zainstalowanie na nim zewnętrznej platformy do budowy i obsługi sklepu. Druga możliwość to platforma, którą proponujemy w AZ.pl. Pakiety Smart i PRO zawierają wszystkie opcje niezbędne przy prowadzeniu sklepu: integracje systemów płatności elektronicznych, integracje z Allegro, system dostaw, a także wygodny panel do zarządzania stroną sklepu i zamówieniami.

Zapraszam też do zapoznania się z artykułem: „Pierwsze uruchomienie sklepu internetowego w AZ.pl”

Powiązanie domeny z Hostingiem/Kreatorem

Mam nadzieję, że powyższe opisy ułatwiły Ci wybór. Nadal pozostała do rozwiązania kwestia rozwiązująca powiązanie domeny z serwerem. Jest to znacznie prostsze niż myślisz. Jeśli posiadasz już i hosting, i domenę, zaloguj się do swojego panelu klienta i wejdź w zakładkę „Usługi www”, następnie kliknij „Opcje” i podzakładkę „Przypisz domenę”. Wybierz domenę z listy i… gotowe! Pamiętaj tylko, że operacja przypisania domeny do serwera może wymagać godziny odświeżenia. Możesz teraz odszukać kafelek o nazwie „Instalacje” (Usługi www – Opcje – Zarządzaj – Kafelek: Instalacje), kliknąć „Nowa”, wybrać jedną z dostępnych aplikacji do budowy strony i uruchomić ją na swoim serwerze – autoinstalator poprowadzi Cię krok po kroku.

Nieco inaczej, ale równie prosto sytuacja wygląda, jeśli wybrałeś/aś Kreator. W tym przypadku wejdź w zakładkę „Kreator” – tam zobaczysz przycisk „Mapuj domenę” – wybierz domenę, którą chcesz połączyć z kreatorem i zapisz. Podobnie jak przy serwerze, czas odświeżenia może potrwać do godziny. Witrynę możesz już tworzyć po kliknięciu przycisku „Otwórz kreator”.

Od stworzenia własnej strony Internetowej dzieli Cię zaledwie kilka kliknięć. Nie zwlekaj i podziel się swoimi pomysłami ze światem.