Obrazek zawiera zdjęcie laptopa.

Jakie domeny wybrać dla własnego biznesu?


Wybór domeny internetowej jest jedną z ważniejszych decyzji, którą należy podjąć podczas zakładania własnego biznesu. Musi ona być adekwatna do proponowanych usług, nie za długa, oraz łatwa do zapamiętania przez odwiedzającego stronę. Ważne jest też, aby określić, do kogo skierowana jest dana strona. W ostatnim kroku z pomocą przychodzą nam różnorakie rodzaje domen.

Od początku – czym jest domena?

Najprościej mówiąc, domena jest to adres strony WWW, który zastępuje ciąg cyfr, zwany adresem IP. Samo zagadnienie domeny zostało obszerniej opisane w osobnym artykule. Domena internetowa składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz rozszerzenia. Poniżej dowiesz się, które z rozszerzeń dobrać dla Twojej firmy.

Domeny narodowe

Domeny narodowe zaliczają się do domen najwyższego poziomu. Oznacza to, że powyżej nie istnieją żadne inne domeny w systemie Domain Name System (DNS). Jest to najczęściej wybierane rozszerzenie, a zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób niezdecydowanych co do charakteru świadczonych usług. Składają się na nie dwie litery determinujące kraj, do którego odbiorców chcemy dotrzeć. Przykładowo, prowadząc biznes w Norwegii, użyjemy rozszerzenia .no, natomiast w Wielkiej Brytanii – .uk. Jednakże takie rozszerzenia nie przydają się jedynie w przypadku zagranicznego biznesu. Dzięki tym rozszerzeniom można tworzyć mnóstwo kreatywnych nazw, które dzięki swojej oryginalności zapadną użytkownikom w pamięć.

Domeny polskie

Oczywiście domeną narodową będzie też domena .pl, czyli polskie rozszerzenie. Jeżeli prowadzisz biznes na terenie Polski, ta domena jest właśnie dla Ciebie.

Domeny funkcjonalne

Ten typ domen można podzielić na domeny najwyższego rzędu oraz drugiego poziomu. Te pierwsze są to na przykład rozszerzenia .edu (ang. education – edukacja), z których najwygodniej będzie korzystać osobom zakładającym strony placówek oświatowych. Innym przykładem może być domena .gov (ang. government – rząd), z której korzystają placówki rządowe. Dodatkowo, można je łączyć z domenami narodowymi, jeżeli wiemy, że nasza strona jest skierowana dla użytkowników z konkretnego państwa, np. Polski. Wówczas powstają domeny drugiego poziomu, inaczej domeny funkcjonalne narodowe. W ten sposób można stworzyć rozszerzenie .art.pl (ang. art – sztuka), jeżeli dana działalność jest związana ze sztuką. Jeżeli natomiast prowadzisz biznes związany z rolnictwem, możemy zarejestrować domenę agro.pl (łac. nazwa rolnictwa).

Domeny regionalne

Składają się one z trzech części – nazwy, z którą kojarzony jest dany biznes, rozszerzenia wybranego miasta lub regionu oraz rozszerzenia narodowego. Ten typ jest idealny dla lokalnych przedsiębiorców. Sprawia on, że łatwiej jest skojarzyć miejsce z konkretnym biznesem. Przykładowo: posiadasz kawiarnię w Szczecinie, która ma tę samą nazwę, co inna kawiarnia w Malborku. Aby ułatwić potencjalnemu klientowi wyszukanie właśnie Twojej kawiarni, można zastosować domenę regionalną .szczecin.pl lub zachpomor.pl. Takie rozwiązanie może również zapobiec nieporozumieniom podczas wystawiania opinii o danej kawiarni, rozbieżności w oferowanych produktach oraz godzinach otwarcia.

Domeny globalne

Mierzysz wysoko? Zastanów się, czy Twój biznes nie rozwinie się w przyszłości na rynek europejski lub nawet światowy. Klienci zza granicy przychylniej spojrzą na adres domeny zakończony na .com lub .net niż na adres z rozszerzeniem domeny regionalnej lub narodowej. Do niedawna te rozszerzenia były dostępne jedynie dla konkretnych rodzajów działalności, np. domena .org była przeznaczona dla wszelakich fundacji i stowarzyszeń. Jednakże dzisiaj Twoje przedsiębiorstwo nie musi mieć szerokich zasięgów czy ogromnych przychodów, aby móc mieć rozszerzenie .info.

Domeny europejskie

Początkowo domenę z rozszerzeniem .eu mogły posiadać jedynie instytucje publiczne działające na terenie Unii Europejskiej. Jednakże już od ponad 10 lat każdy przedsiębiorca, który posiada swoją siedzibą na terenie Unii Europejskiej, może wzbogacić swoją domenę o rozszerzenie .eu. Planujesz rozszerzenie swojej działalności poza granice swojego państwa? A może już prowadzisz podobne przedsiębiorstwo? Sprawdź, czy zmiana rozszerzenia Twojej domeny spowoduje zmiany w Twoich zasięgach!
Znalazłeś domenę dla siebie? W AZ.pl możesz zarejestrować każdą z wyżej wymienionych domen. Nadal niezdecydowany? Sprawdź, jakie promocje oferujemy obecnie dla domen – niektóre z nich możesz uzyskać kompletnie za darmo! Nic Cię to nie kosztuje, a możesz zyskać naprawdę wiele. Więcej informacji: https://az.pl/domeny/.