Domena .eu


Domena .pl czy .eu?

Co to jest domena?

W artykule Jak zaistnieć w Internecie pisałem m.in. o domenach. Przypomnijmy – domena to adres internetowy, po którym internauta trafi na naszą stronę www, ale również dzięki której trafi do nas wysłany przez niego e-mail. Przykładem domeny jest adres naszej strony https://az.pl/. W tym artykule skupimy się na jednej, konkretnej domenie – domenie .eu.

Czy można mieć dwie identyczne domeny?

Na całym świecie nie ma dwóch identycznych domen. Dzięki temu każdy wysłany e-mail trafi na jedną konkretną skrzynkę a po wpisaniu prawidłowego adresu w przeglądarkę, trafimy zawsze na tą samą stronę WWW. Wykupując domenę, rejestrujemy indywidualny ciąg znaków, którego nie zarejestruje już nikt inny. Przynajmniej dopóki z niej nie zrezygnujemy.

Można natomiast zarejestrować taką samą nazwę, ale z inną końcówką po kropce – będą to dwie różne domeny. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy zarejestrować domenę nazwamojejfirmy.pl. Niestety w trakcie rejestracji otrzymujemy informację, że podana nazwa jest zajęta (ktoś już jest jej właścicielem) a jak wspomnieliśmy, drugiej takiej samej domeny nie zarejestrujemy. Jednak nasz system na stronie WWW podpowie, jakie inne końcówki w ramach tej samej nazwy są dostępne. I tak, może się okazać, że mamy możliwość stać się właścicielem: nazwamojejfirmy.com lub nazwamejejdomeny.eu. I to o domenie .eu chciałbym Wam dzisiaj opowiedzieć.

Domena .eu – dla kogo?

Domena .eu, może okazać się trafnym wyborem, jeśli prowadzimy sprzedaż czy działalność na terenie Unii Europejskiej a nie tylko w Polsce. Rejestr domen europejskich prowadzi Euird – operatorzy tacy jak AZ.pl są pośrednikami między danym rejestrem a klientem końcowym. Na marginesie wspomnę, że rejestrem domen .pl jest NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa). Domenę .eu może zarejestrować każdy obywatel UE. Co ciekawe, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii, Brytyjczycy stracą możliwość rejestracji domen europejskich. Wynika to z faktu, że domena .eu należy do grupy domen narodowych – w przypadku tej grupy każdy kraj może ustanawiać własne przepisy prawne uwzględniające m.in. kto jest uprawniony do ich rejestracji. Domeny .eu funkcjonują równolegle z innymi domenami narodowymi. Kolejne przykłady domen narodowych to – .de (Niemcy), .fr (Francja), .cz (Czechy) czy choćby .pl. Mieszkańcy Unii mają zatem wybór i mogą zarejestrować zarówno domenę europejską jak i swojego konkretnego kraju.

Czy lepiej zatem zarejestrować domenę .pl czy .eu? Na to pytanie każdy przyszły właściciel domeny musi odpowiedzieć sobie sam. Wszystko zależy od tego w jakiej branży działamy i na jaki rynek się nastawiamy. Jeśli nasza działalność jest lokalna, bardziej optymalnym rozwiązaniem jest zakupienie domeny .pl czy nawet domeny regionalnej (np. .szczecin.pl, .waw.pl.) Jeśli jednak chcemy, aby nasza marka była rozpoznawalna w Europie, lepszym wyborem będzie nazwa z końcówką .eu. Wspomnę, że u nas w AZ.pl koszt przedłużenia domen .pl i .eu na następny rok jest dokładnie taki sam. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby zostać właścicielem dwóch domen. Tych z Was, którzy byliby zainteresowani rejestracją zapraszam na naszą stronę: https://az.pl/domeny/