Domena .eu - zabezpieczenie adresu Eurid

Domena .eu to większa wiarygodność Twojego biznesu! Sprawdź, jak EUrid walczy z potencjalnymi oszustami


Właściciele domen .eu cenią ten adres za elastyczność oraz rozpoznawalność na europejskim rynku. Już niedługo będzie to również jedno z najbezpieczniejszych, a także zaufanych rozszerzeń dla stron WWW. 20 września Eurid oficjalnie poinformował na konferencji RAID o nowych rozwiązaniach, które ograniczą szkodliwe procedery z użyciem końcówki .eu.

Eurid wspólnie z naukowcami z Leuven opracował specjalny algorytm, który umożliwi na etapie aktywacji domeny weryfikację, czy dany adres zostanie użyty w nieodpowiedni sposób. Mowa tutaj o takich kwestiach jak wysyłka za pośrednictwem poczty w domenie szkodliwych linków, spamu, próby wyłudzeń (phishing), zamieszczanie serwisów o charakterze erotycznym, czy łamiących prawa autorskie.

Według zapewnień rejestru narzędzie na obecnym etapie działa ze skutecznością nieco ponad 80% w wyszukiwaniu i blokowaniu nazw, oferując przy tym niecałe 1% fałszywych oznaczeń. Według zapowiedzi pierwsze testy algorytmu zostaną uruchomione jeszcze w tym miesiącu i potrwają przez pół roku. Co ważne – przez ten okres narzędzie będzie się uczyć i wykrywać podejrzane adresy bez stosowania automatycznej blokady. W kolejnym etapie testów Euird zamierza sprawdzić mechanizm blokowania aktywacji domen .eu, które zostaną oznaczone przez system.

Co to oznacza dla obecnych domen .eu?

Abonenci obecnych domen .eu mogą jednak spać spokojnie, gdyż badanie Euridu nie wpłynie na działanie tych adresów. Mechanizm europejskiego rejestru skupi się wyłącznie na nowych, rejestrowanych domenach, jednakże bez dodatkowych konsekwencji (przynajmniej w najbliższym półroczu). Dzięki nowemu rozwiązaniu końcówka .eu zyska więc na atrakcyjności w postaci bezpieczeństwa i zaufania ze strony odbiorców.

Prewencyjne działanie Eurid ma w efekcie zminimalizować ryzyko występowania internetowych nadużyć popełnianych za pomocą adresów .eu, tym samym będzie ona postrzegana jako wiarygodna nazwa. Warto dodać, że nie każda domena jest w ten sposób zabezpieczana, można wręcz pisać o unikalności całej sytuacji.

Biorąc pod uwagę plany Euridu, budowanie swojego biznesu na domenie .eu jest bardzo dobrym rozwiązaniem na najbliższe lata.