Tworzenie stron WWW

Tworzenie stron WWW — 10 najlepszych kanałów na YouTube


Ten tekst przeczytasz w 14 minut.

W dobie pandemii koronawirusa wiele osób pracuje z domu, co oznacza większą ilość czasu, który można dowolnie wykorzystać. Część z Was prawdopodobnie postawiła sobie nowe wyzwania i wykorzystuje czas, który zazwyczaj poświęca na dojazdy do pracy, na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Jeżeli nadal szukasz obszaru, w którym chciałbyś/chciałabyś się rozwijać lub zadecydowałeś/aś, że jest to tworzenie stron WWW, ten zbiór jest właśnie dla Ciebie.

Popularność sklepów internetowych stale wzrasta. Stąd też coraz więcej osób chce dowiedzieć się, w jaki sposób może przenieść swój biznes do sieci. Internet jest obecnie już tak spopularyzowany, że własna strona internetowa (wirtualne CV, portfolio czy strona organizacji) to w zasadzie konieczność. Jeżeli chcesz nauczyć się podstaw języka HTML, JavaScript czy PHP, CSSa, obsługi systemu WordPress (umożliwiającego stworzenie prostej strony WWW bez kodowania), programów do tworzenia stron internetowych od Adobe (Dreamweaver oraz XD), wypromowania gotowej strony czy też chcesz podjąć karierę jako projektant stron WWW, te kanały mogą Cię zainteresować.

Poniższe zestawienie nie jest rankingiem! Przedstawione poniżej kanały prezentują 10 najlepszych kanałów, na których znajdują się treści związane z tworzeniem stron WWW w kolejności losowej.

Pasja Informatyki

Pasja Informatyki jest kanałem dobrze znanym przede wszystkim studentom informatyki i kierunków pokrewnych. Mirosław Zelent i Damian Stelmach tworzą na kanale poradniki wideo i podcasty o tematyce związanej z programowaniem. Na kanale znajdziesz m.in. podstawy programowania w języku C++ (w tym obiektowego), JavaScript, PHP czy kurs MySQL. Dodatkowo znajdują się na nim treści pomocne dla osób, które zdają egzamin zawodowy technika informatyka i podobne. Filmy przepełnione są wiedzą z obszaru informatyki przekazaną w prosty i merytoryczny sposób.

Wróćmy jednak do tematu artykułu, jakim jest tworzenie stron WWW. Na kanale Pasja Informatyki znajdują się również kursy HTML, CSS i Bootstrap.

Kurs HTML skupia się na tworzeniu zawartości stron internetowych. Dowiesz się z niego, czym są HTML, CSS, PHP, JavaScript, MySQL, systemy CMS oraz frameworki. Nauczysz się linkować podstrony, tworzyć listy czy dodawać przyciski. Dzięki kursowi będziesz w stanie wykonać swój pierwszy projekt strony WWW. Kurs pozwala na zrozumienie, jak wygląda tworzenie stron WWW w języku HTML. Całość podzielono na 7 odcinków (oraz wstęp) i trwa około ośmiu godzin.

Kurs CSS można potraktować jako rozszerzenie kursu HTML. Poznasz podstawy działania kaskadowych arkuszy stylów i stworzysz podstawowy projekt z ich wykorzystaniem. Z kursu dowiesz się m.in. jak stworzyć rozwijane, „przyklejane” u góry menu. Dowiesz się również, czym są efekty hover, transition i transform. Kurs podzielono na 6 odcinków i łącznie trwa około pięciu godzin.

Ostatni z kursów wspomagających tworzenie stron WWW jest Kurs Bootstrap. Po ukończeniu kursu będziesz w stanie dodać na stronie belkę nawigacyjną czy zapoznasz się z typografią bootstrapa. Jest to najkrótszy z kursów, gdyż składa się z 3 odcinków (oraz wstępu) i trwa około 3 godzin.

Samuraj Programowania

Na kanale Samuraj Programowania treści kieruje się do osób, które chcą zacząć lub dopiero zaczynają karierę jako web deweloperzy czy programiści. Znajdują się na nim filmy obejmujące zarówno programowanie, jak i tworzenie stron WWW. Oprócz ciekawostek i nowości dotyczących JavaScript czy tworzenia gier w tym języku na kanale znajdziesz również kurs języka Python oraz film pokazujący tworzenie prostej gry w języku C#.

Tematem artykułu jest jednak tworzenie stron WWW. Zacznijmy więc od serii WordPress jest cool — kurs dla deweloperów. W kursie, oprócz podstaw typu obsługa CMSa czy jego instalacja, znajdziesz również informacje o roli baz danych i języka PHP w WordPressie. Interesującym jest również poradnik tworzenia własnych wtyczek i motywów. Dowiesz się również sporo na temat widżetów w tym CMSie. Kurs podzielono na 13 części i trwa około 13 godzin.

Koleją serią podejmującą temat tworzenia stron jest Nauka tworzenia stron internetowych. Seria zawiera informacje krok po kroku jak zrobić własną stronę internetową. Kurs rozpoczyna instruktaż wyboru odpowiedniego edytora kodu. Dzięki serii poznasz bliżej język HTML i CSS, w tym animacje w CSSie oraz nauczysz się tworzyć responsywne strony WWW. Seria składa się z kilku kursów, które łącznie składają się na 28 filmów. Całość trwa około 12 godzin. W tej playliście zawarto również krótsze kursy, które znajdują się na tym kanale, np. Kurs: strona internetowa od podstaw — jQuery i CSS, nauka CSSa (CSS — projekty oraz CSS — podstawy), Prosta strona internetowa od zera czy Dla humanistów — programowanie od zera.

Najkrótszym z kursów jest Szybki kurs HTML5 i CSS3 dla początkujących. Dzięki temu kursowi poznasz podstawy języka HTML i CSSa. Dowiesz się między innymi, jak poprawnie stworzyć formularz czy menu. Kurs rozłożony jest na 7 filmów (z czego pierwszy jest wstępem do kursu) i trwa około dwóch godzin. W bardzo krótkim czasie poznasz podstawy umożliwiające tworzenie stron WWW.

Od zera do WebDeva

Kanał Od zera do WebDeva jest skierowany do osób, które chcą tworzyć aplikacje z użyciem nowoczesnych frameworków i języka PHP. Treści nie są przeznaczone dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem stron WWW. Wobec tego jeśli nie posiadasz odpowiednich umiejętności, warto najpierw zapoznać się z mniej skomplikowanymi zagadnieniami. Przykładowo, mogą to być podstawy programowania, języka HTML i CSSa na innych kanałach.

Na kanale odnajdziemy treści, które pozwolą zrozumieć zarówno podstawy języka PHP, jak i jego zastosowanie w rozbudowanych i skomplikowanych aplikacjach. Prezentuje podstawowe wzorce projektowe i architektoniczne używane w budowie aplikacji internetowych, a także podstawy administrowania serwerem WWW. Dzięki kanałowi nauczysz się również używania szablonów HTML w dynamicznych stronach WWW. Oprócz tego kanał zawiera również materiały uczące zastosowania języka JavaScript. Twórca pokazuje zastosowanie oraz uczy użycia frameworków PHP i JavaScript, które znacznie przyspieszają budowę aplikacji i stron internetowych.

Strony Internetowe & Marketing

Na kanale Dariusza Pichalskiego znajdziesz treści związane zarówno z tworzeniem stron internetowych, jak i marketingiem internetowym. Twórca skupia się na nauce tworzenia witryn internetowych, sklepów oraz blogów z wykorzystaniem najpopularniejszego na świecie CMSa (mowa oczywiście o WordPressie). Omawia również Elementor („wspomagacz” w tworzeniu stron opartych o WordPressa opierający się na technice „przeciągnij i upuść”) oraz wtyczkę Woocommerce. Jeśli chodzi o stronę marketingową, filmy na tym kanale pomogą w zoptymalizowaniu SEO na Twojej witrynie czy w innym miejscu w sieci. Pozycjonowanie można również potraktować jako część tworzenia strony WWW. Już na etapie jej projektowania powinno się zadbać o zapewnienie witrynie jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce.

Najbardziej obszerną serią na kanale jest Tworzenie stron internetowych opartych na WordPressie. Zawiera ona w sobie kilka kursów, również dostępnych na kanale: Kurs Woocommerce, Kurs motywy WordPress oraz Kurs wtyczki WordPress Każde wideo przedstawia tworzenie elementów strony krok po kroku. Dzięki kursowi dowiesz się, jak tworzyć zarówno ładne, jak i funkcjonalne strony internetowe. Filmy poruszają nie tylko aspekty dotyczące funkcjonalności strony, ale też jej pozycjonowania, szybkości ładowania, bezpieczeństwa, wyglądu czy aspekty prawne. Twórca porusza również najważniejsze kwestie związane z WordPresem, czyli wtyczki i motywy.

Jeden z filmów poświęcony jest również działaniu Elementora, inne natomiast skupiają się na e-commerce’owej wtyczce Woocommerce. Dzięki serii tych filmów poznasz tajniki zakładania sklepu za pomocą jednej wtyczki do WordPressa. Dowiesz się również, jak zadbać o to, aby Twoja strona była aktualna i zgodna z trendami. Całość trwa około 15 godzin (biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wcześniej moduły) i jest podzielona na ponad 30 części.

JakSieRozwijac

https://www.youtube.com/watch?v=94Qy2kceBxk

Kanał Szymona istnieje na platformie od 2016 roku. Jest on autorem bloga jaksierozwijac.pl oraz trzech książek związanych z obszarem obsługi WordPressa, SEO oraz biznesu online. Oprócz tego stworzył on 8 kursów o tej tematyce (i nie tylko!). Na kanale stale pojawiają się nowe treści związane z szeroko pojętym biznesem online, pracą zdalną i stronami WWW.

Oprócz tematyki związanej z kursami online, pracą zdalną i biznesem online na kanale odnajdziemy również playlisty związane z tematyką pozycjonowania czy mediów społecznościowych. Tematem tego wpisu jest jednak tworzenie stron internetowych — taki kurs również znajduje się na tym kanale. Dokładniej jest to kurs o nazwie WordPress i tworzenie stron WWW od A do Z. Jest on podzielony na aż 78 filmów, dzięki którym dowiesz się między innymi, jak zainstalować samego CMSa na hostingu, a na nim certyfikat SSL, czym są tzw. okruszki (ang. breadcrumbs), czy ciasteczka (ang. cookies) oraz jak zaprojektować stronę, aby wyświetlała się ona poprawnie na urządzeniach mobilnych.

Znajdziesz również przydatne informacje na temat wtyczek, motywów czy umieszczania filmów z serwisu YouTube na stronie WWW. Informacje zawarte w kursie mogą być przydatne zarówno dla właścicieli blogów czy sklepów internetowych, jak i klasycznych stron WWW. W kursie zawarte są również przydatne informacje dotyczące SEO, dzięki którym Twoja strona może wyświetlać się wyżej w wyszukiwarce. Cały kurs trwa niemało, bo aż ponad 10 godzin. Jest on jednak podzielny na wspomniane wcześniej części, które zapewniają wygodę w poznawaniu nowych modułów.

Agatha Sakowicz

Agatha Sakowicz, jak możemy znaleźć w opisie jej kanału w serwisie YouTube, jest „studentką informatyki w Manchester i po skończonej automatyce i robotyce w Polsce. Tworzy poradniki jak zacząć z UI/UX oraz HTML, CSS i JavaScript”. Jej kursy opierają się głównie na oprogramowaniu Adobe XD. Służy ono do tworzenia mockupów stron, czyli ich projektów, które poprzedzają kodowanie witryny. Projektowanie jest bardzo ważnym etapem składającym się na tworzenie stron internetowych. Tego typu kursy są w szczególności przydatne dla przyszłych UX/UI designerów.

Jak już wspomniałam, filmy skupiają się na tematyce projektowania stron. Znajdziemy wśród nich m.in. Kurs web design, który przybliża tematykę doboru grafik na stronie oraz odpowiedniego oprogramowania. Kurs składa się z 3 wideo i trwa niecałe pół godziny. Z innego kursu powiesz się, jak zaprojektować portfolio w 15 minut.

Z poradnika Adobe XD dla początkujących natomiast dowiesz się, jak w prosty sposób zaprojektować stronę WWW, poznasz podstawy prototypowania i najbardziej przydatne wtyczki do oprogramowania. Na poradnik składa się 10 filmów trwających niecałe 4 godziny. Natomiast na playliście Moje portfolio, od szkicu do wysłania na server odnajdziemy filmy opisujące proces projektowania i tworzenia makiet stron, różnych elementów na stronie oraz kodowania na podstawie przygotowanych makiet. Całość składa się z 6 filmów o długości nieco ponad 2 godzin. W porównaniu do poprzednich kanałów może się to wydawać niewiele, jednak warto zauważyć, że pierwszy film na kanale Agathy pojawił się w czerwcu zeszłego roku, czyli stosunkowo niedawno. Jest to niewątpliwą zaletą kanału — oznacza to, że treści są aktualne i zgodne z panującymi w projektowaniu trendami.

hello roman

Adam Romański, czyli twórca kryjący się pod przewrotnym pseudonimem hello roman, od 2018 roku tworzy filmy skupiające się wokół branży IT, w szczególności jednak na tematyce front-endu. Oprócz przemyśleń autora na kanale znajdują się również tutoriale poświęcone podobnym zagadnieniom. Odcinki pojawiają się regularnie (w każdy czwartek o godzinie 15), co jest niewątpliwie dużą zaletą i świadczy o sumienności twórcy (jednocześnie pozytywnie wpływając na YouTube’owy algorytm).

Jako że tematem wpisu jest tworzenie stron WWW, skupię się na playliście o nazwie Tworzenie własnej strony. Kurs zaczyna się już od etapu projektowania strony, czyli tworzenia briefu (dokumentu zawierający informacje o tym, co ma zawierać strona i jak powinna wyglądać). Twórca omawia szczegółowo etapy tworzenia i projektowania witryny od samego początku — czyli między innymi od wyboru technologii czy przygotowania makiet. Twórca porusza również zagadnienia związane z procesem twórczym projektowania strony internetowej oraz mobilnymi wersjami stron WWW.

Oprócz tego, na kanale znajdziemy kursy związane ze zdalną rekrutacją (co w dobie pandemii koronawirusa jest bardzo przydatne) czy programowaniem w języku JavaScript. Powstały osobne kursy dla bibliotek i frameworków React (tylko dla osób wspierających kanał), Vue oraz Gatsby.

Altkom Akademia

Altkom Akademia zajmuje się przeprowadzaniem kursów i szkoleń dla różnych organizacji. Oferują oni kursy z dziedzin przywództwa, projektów, relacji z klientami, rozwoju, utrzymania oraz finansów. Oprócz materiałów wideo na platformie YouTube akademia oferuje również szkolenia stacjonarne. Dzięki nim poznasz lepiej zagadnienia związane ze współczesnym biznesem.

Tutorialem powiązanym z tematyką tworzenia witryn internetowych jest playlista WWW i grafika. W kompleksowy sposób przedstawiono w nim tworzenie zarówno niewielkich blogów, jak i bardziej rozbudowanych stron WWW opartych o najpopularniejszy na świecie system CMS, jakim jest WordPress. Poznasz podstawy związane z tworzeniem stron od zera — kurs rozpoczyna się bowiem filmem instruktażowym pokazującym, jak taki system zainstalować. Tutorial pozwala na zapoznanie się z systemem, jego możliwościami oraz omawia administrowanie nim. Skupia się zarówno na wyglądzie strony dzięki omówieniu instalacji motywów, integracji wyglądu z funkcjonalnościami za pomocą wtyczek czy widżetów, jak i bardziej skomplikowanych operacjach, takich jak tworzenie baz danych czy kopii zapasowych.

Oprócz tworzenia stron opartych na WordPressie poznasz również możliwości takich technologii wykorzystywanych w tworzeniu stron WWW, jak HTML 5. Co więcej, poznasz bliżej, czym jest projektowanie zorientowane na użytkownika. Dodatkową zaletą szkolenia są filmy z zakresu grafiki komputerowej. Zdarza się, że umiejętności z obszaru grafiki są nieodzownym elementem procesu tworzenia stron WWW. Podczas tego kursu poznasz obsługę programu GIMP od podstaw (czyli od jego instalacji i konfiguracji) poprzez retusz, korekcję i edycję obrazów, aż po zagadnienia związane z fotomontażem.

Filmy obejmujące tworzenie stron WWW nie są jednak jedynymi treściami związanymi z zagadnieniami informatycznymi na kanale Altkom Akademii. Znajdziesz tam również wiele interesujących seminariów online czy podcastów o zróżnicowanej tematyce. Dodatkowo na kanale znajdziemy treści związane z obsługą aplikacji biurowych, narzędzi i technologii od firmy Microsoft, baz danych, systemów operacyjnych i usług serwerowych, usług sieciowych, modeli zarządczych, prawa, finansów i księgowości, inżynierii oprogramowania, tworzenia aplikacji mobilnych, kompetencji biznesowych oraz zarządzania projektami i procesami.

by Zebza

Natalia Bienias tworząca treści na kanale by Zebza nagrywa filmy o „projektowaniu, grafice i pracy w branży kreatywnej”. Opowiada ona o swoich doświadczeniach z przymrużeniem oka, zachowując pełen profesjonalizm w treści publikowanych filmów. Projektowanie i grafika to jej pasja, którą co poniedziałek dzieli się ze swoimi odbiorcami w serwisie YouTube. Więcej informacji o ścieżkach edukacji (i nie tylko) w karierze projektanta możemy przeczytać również na jej blogu.

Natalia w swoich filmach skupia się bardziej na procesie projektowania strony WWW aniżeli na jej kodowaniu. Wobec tego jej filmy będą odpowiednie dla osób, które nie posiadają umiejętności programistycznych i wolą pracować lub rozwijać się kreatywnie. Pierwszą z serii dotyczących projektowania witryn internetowych jest Proces projektowania stron WWW. Z filmów z tej serii dowiemy się więcej o samym procesie projektowania stron, zbieraniu wymagań, określania zakresu prac, tworzenia treści i grafik na stronę. Filmy Natalii są dość krótkie — całość składa się bowiem z 6 filmów i trwa łącznie około godziny.

Inną ciekawą serią jest przewrotnie nazwana Idź pan w UI!, na której twórczyni stawia wyzwanie swoim widzom, motywując ich do wysłania projektów elementów interfejsu, a następnie omawia je, wskazując popełnione błędy i punktując ciekawe rozwiązania. Na chwilę obecną omówione zostały między innymi formularze rejestracji, widok edycji profilu użytkownika, wyszukiwania w aplikacji, filtrów produktów w sklepie internetowym, pojedynczego produktu w sklepie czy formularza CV. Projekty omawiane były podczas transmisji na żywo, jednak jej zapis można obejrzeć w dowolnym momencie. Całość trwa niecałe 15 godzin i jest podzielona na pięć części.

Ostatnią z playlist poruszających zagadnienia projektowania witryn WWW jest UI&UX Design. W tych filmach poruszane są zagadnienia z obszaru projektowania stron, ich interfejsów oraz aplikacji. Filmy są bardzo zróżnicowane, dlatego nie jest to kurs, a bardziej zbiór przydatnych informacji dla osoby planującej podjąć naukę projektowania.

Pawel Kaim

Na kanale Pawła odnajdziesz darmowe kursy z zakresu HTMLa, CSSa, WebDesignu, WebDevelopmentu oraz obsługi programu Adobe Dreamweaver. Oprócz tego na kanale znajduje się wiele treści związanych ogólnie ze stronami internetowymi, ale nie tylko.

Część z filmów na kanale powtarza się na różnych playlistach. Warto zwrócić na to uwagę przy poznawaniu treści. Pierwszą z playlist omawiających tworzenie stron WWW jest Web design i web development. Znajdziemy na niej treści omawiające integrację portali społecznościowych ze stroną internetową, tworzenie i dodawanie favicona (ikony wyświetlającej się na pasku adresu przy nazwie strony internetowej) do strony czy tutoriale związane z obsługą programu do tworzenia stron WWW, jakim jest Adobe Dreamweaver. Z trochę bardziej skomplikowanych rzeczy możemy znaleźć instruktaż obsługi baz danych MySQL za pomocą phpMyAdmin. Playlista składa się z 9 filmów o różnym czasie trwania i łącznej długości około godziny.

Kolejną playlistą wartą uwagi jest Kurs Dreamweaver. Dowiemy się z niej m.in. jak zintegrować program z systemem Joomla czy WordPress. Warto również zwrócić uwagę na Kurs WordPressa, dzięki któremu będziesz w stanie dodać nową stronę czy wpis na blogu. Dzięki kursom HTML5/CSS3 oraz HTML5 Tutorial postawisz swoje pierwsze kroki z tym językiem, oraz wspomnianym arkuszem stylów, dowiesz się, jak wygląda struktura folderów czy szkielet strony. Kursy obejmują również zagadnienia związane z integracją HTML i CSS, konfiguracją elementów <div> oraz wyśrodkowaniem strony.

Jednakże na kanale znajdują się nie tylko treści związane z tworzeniem stron. Znajdziemy na nim również kurs obsługi programu Photoshop, z którego mogą skorzystać wszyscy chcący poznać ten program bliżej.

Tworzenie stron WWW we własnym zakresie — czy warto?

Każdy z powyższych kanałów prezentuje różne treści skierowane do osób o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Niezależnie, czy chcesz nauczyć się podstaw tworzenia stron internetowych (np. ich projektowania) czy kodowania stron WWW (czyli języka HTML, JavaScript, PHP lub CSSa), odnajdziesz wśród nich coś dla siebie. Jednakże tworzenie stron WWW to bardzo pracochłonny i czasochłonny proces. Może się zdarzyć, że bardziej opłacalne jest zlecenie projektu osobie trzeciej lub firmie zajmującej się tworzeniem witryn internetowych. Część z nich, w tym AZ.pl, oferuje darmową wycenę strony. Przedstaw nam swoje wymagania i dowiedz się, ile kosztuje twoja strona WWW.


2 komentarze

  1. – Jak mogłeś dopuścić, aby ten wiezień ukradł ci klucz?! – złości się naczelnik na strażnika. – On go wcale nie ukradł, tylko uczciwie wygrał w karty…

  2. Świetny blog!