telefon

Pomocne aplikacje przy przenoszeniu danych na nowy telefon


Ten tekst przeczytasz w 9 minut.

Przenoszenie danych na nowy telefon

Prawie 70% osób, które wzięły udział w ankiecie przeprowadzonej przez portal WP.pl w czerwcu 2019 roku, zmienia telefon komórkowy maksymalnie po 2 latach użytkowania. Najczęstszymi powodami, dla których wymieniamy smartfony, są malejąca szybkość jego działania, nowe funkcjonalności oraz niewystarczająca bateria.*

Każdy nowy telefon generuje jednak jeden mały problem — przenoszenie kontaktów, wiadomości (SMS, MMS), plików, aplikacji i ustawień na nowe urządzenie. Jak wykonać transfer danych na telefon komórkowy w szybki i prosty sposób, kiedy nie wystarcza jedynie umieszczenie w telefonie nowej karty SIM? Dawniej konieczne było podłączenie go do komputera, skopiowanie danych i przeniesienie ich na nowego smartfona. Wiązało się to jednak z koniecznością posiadania odpowiedniej ilości wolnego miejsca na dysku. Innym ryzykiem jest zbyt szybkie odpięcie kabla od urządzenia, co mogło skutkować uszkodzeniem danych. Innym rozwiązaniem było połączenie telefonów za pomocą Bluetootha, jednakże to rozwiązanie jest powolne i wyczerpujące dla baterii telefonu. Dziś z pomocą przychodzą aplikacje, które pozwalają na bezpieczne kopiowanie danych między urządzeniami. Poniżej przedstawiam zestawienie kilku najlepszych, darmowych aplikacji do przenoszenia danych między smartfonami.

 

Nowy telefon a problemy z odzyskaniem danych

Jeżeli Twój nowy telefon posiada system Android, w celu przeniesienia danych możesz skorzystać również z konta Google. Na starym smartfonie zaloguj się lub utwórz nowe konto Google i stwórz kopię zapasową danych. Następnie uruchom nowe urządzenie i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Tworzenie kopii zapasowej w chmurze Google jest oczywiście bardzo ważne oraz wygodne, gdyż posiadając telefon z systemem Android, kopia zapasowa wykonuje się automatycznie i nie ma konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Jednakże zdarzają się sytuacje, w których pewne rozwiązania zawodzą. Przykładowo, jeśli korzystasz z Dysku Google, aplikacja może zresetować połączenie z chmurą lub możesz przypadkowo usunąć ważny plik. Automatyczna kopia od Google nie jest niezawodna — może się przykładowo zdarzyć, że część danych nie zostanie pobrana. Z tego powodu ważne jest, aby oprócz wykonywania kopii zapasowej na koncie Google posiłkować się dodatkowo inną aplikacją.

 

Aplikacje ułatwiające przeniesienie danych

CLONEit — Batch Copy All Data

Aplikacja pozwala na stworzenie kopii zapasowej i transfer 12 typów danych, w tym kontaktów, wiadomości (SMS, MMS), historii połączeń, aplikacji i ich danych, wszystkich typów plików z karty SD (zdjęć, filmów, muzyki), danych z kalendarza, ustawień systemowych (haseł do sieci Wi-Fi, zakładek z przeglądarek), z jednego telefonu na drugi. Cała operacja jest niezwykle szybka i zamyka się w dwóch krokach bez konieczności użycia kabla, komputera czy sieci. Prędkość transferu sięga nawet 20 Mb/s, czyli nawet do 200 razy szybciej niż podczas przesyłu danych za pomocą Bluetootha. Nie musisz bać się wycieku danych — transmisja odbywa się w trybie offline, co pozwala uniknąć wszelkich naruszeń bezpieczeństwa.

Co więcej, aplikacja posiada również inne, przydatne funkcjonalności. Dzięki niej usuniesz domyślnie zainstalowane aplikacje czy „wyczyścisz” swój telefon. Dodatkowo narzędzie jest dostępne w ponad 40 wersjach językowych.

Do skopiowania plików konieczne jest zainstalowanie aplikacji na obu telefonach. Należy ustalić, który telefon powinien wysyłać pliki, a który je odbierać. Po połączeniu smartfonów wybierz typy danych, które chcesz przenieść.

ApowerTrans

Dzięki tej aplikacji jednym kliknięciem możesz przesłać pliki z jednego telefonu na drugi. W prosty sposób możesz przenieść aplikacje, filmy, historię połączeń, kontakty, muzykę, notatki, wiadomości, zdjęcia oraz inne dane za pomocą jednego kliknięcia. Aplikacja pozwala na przenoszenie plików przy zachowaniu ich pierwotnej jakości w bezpieczny sposób, gwarantując brak wycieku jakichkolwiek danych. Co więcej, pliki w niezmienionym stanie możesz przenosić między różnymi systemami operacyjnymi. Dane możesz przenieść za pomocą kabla USB lub poprzez sieć Wi-Fi. W przypadku korzystania z kabla USB, konieczny jest również dostęp do komputera z zainstalowaną aplikacją ApowerTrans. Po podłączeniu obu smartfonów do urządzenia program rozpozna je i rozpocznie się proces transmisji danych.

Jeżeli chcesz przenieść pliki, używając sieci bezprzewodowej, zainstaluj aplikację na obu urządzeniach i połącz je z siecią Wi-Fi. Po uruchomieniu aplikacji, podążaj za instrukcjami pojawiającymi się na ekranach. Aplikacja jest kompatybilna z szeroką gamą telefonów z systemami Android (m.in. marki Google Nexus, Huawei, HTC, LG, Motorola, One Plus, Samsung, Sony Xperia) oraz iOS (m.in. iPad Air, iPad mini, iPad Pro, iPhone SE, X XS, XS Max, XR, 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus). Dodatkową zaletą jest jej nowoczesny i prosty interfejs oraz duże prędkości przesyłu danych, nawet przy przesyłaniu kilku GB.

Samsung Smart Switch Mobile

Jest to wbudowana w każdy nowszy telefon marki Samsung aplikacja. Koreański producent przygotował dla swoich użytkowników specjalną aplikację umożliwiającą przesyłanie danych na nowe urządzenia. Jeżeli posiadasz starszy telefon marki Samsung, możesz tę aplikację pobrać ze sklepu Play. Co więcej, aplikacji możesz używać nie tylko na telefonach marki Samsung. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego systemu operacyjnego: iOS, Android (minimum 4.0), BlackBerry OS (w wersji 7 lub 10) czy też Windows 10 Mobile. Podczas korzystania z aplikacji należy pamiętać, aby oba urządzenia były podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej. Sam proces przesyłania danych odbywa się za pomocą kilku kroków. Wystarczy zezwolić nowemu smartfonowi na odebranie danych. Może być konieczne przepisanie kodu PIN wyświetlanego na starym telefonie. Następnie należy wybrać dane, które chcesz przenieść i wysłać je ze starego urządzenia.

SMS Backup & Restore

Jak sama nazwa aplikacji wskazuje, służy ona do tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowej wiadomości SMS i MMS oraz historii połączeń. Wszystkie elementy skrzynki zapisywane są w jednym pliku w formacie XML. Pozwala to na odtworzenie ich na innym telefonie z systemem Android. Kopie zapasowe można trzymać lokalnie lub w chmurze dzięki integracji z Dyskiem Google, Dropboxem oraz microsoftowym OneDrive. Co więcej, dzięki aplikacji możesz przywrócić wiadomości i historię połączeń z już istniejących backupów.

Aplikacja posiada wiele dodatkowych funkcjonalności, między innymi określanie godziny i odstępu czasowego tworzenia automatycznej kopii zapasowej. Innym dodatkiem jest możliwość wyboru konkretnych konwersacji, które mają wejść w skład backupu lub zostać przywrócone. Dodatkowo użytkownik może przeglądać swoje kopie (zarówno te lokalne, jak i umieszczone w chmurze) oraz je przeszukiwać. Co więcej, aplikacja pozwala na wyczyszczenie wszystkich wiadomości z telefonu oraz historii połączeń czy wysyłanie backupów drogą mailową. Najważniejszą jednak funkcją jest przywracanie kopii i jej transfer pomiędzy urządzeniami.

Do obsługi aplikacji wymagany jest telefon z systemem Android 5 lub wyższym. Domyślnie dane są zapisywane lokalnie. Przed wyczyszczeniem starego urządzenia koniecznie upewnij się, że dane zostały poprawnie przeniesione lub znajdują się poza starym telefonem.

Huawei Phone Clone

Kolejna dedykowana aplikacja, tym razem od marki Huawei. Jeżeli posiadasz telefon od tego producenta bez domyślnie zainstalowanej aplikacji, możesz ją pobrać z Huawei AppGallery, Sklepu Play lub z App Store. W związku z tym aplikacja jest kompatybilna z innymi telefonami z systemami Android i iOS.

Po zainstalowaniu aplikacji na nowym urządzeniu wybierz rodzaj systemu, który posiada stary telefon. Jako że jest to aplikacja dedykowana dla marki Huawei, jeżeli oba telefony są modelami od tego producenta, możesz je z łatwością połączyć, skanując kod QR na ekranie nowego smartfona. Dla innych urządzeń konieczne jest pobranie aplikacji na stary telefon lub udostępnienie jej za pomocą połączenia Bluetooth. W tym momencie możesz rozpocząć skanowanie kodu QR.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż aplikacja tworzy własny hotspot, co eliminuje zagrożenia związane z potencjalnie niebezpieczną siecią Wi-Fi.

LG Mobile Switch

Ta aplikacja, jak wszystkie przedstawione w artykule, ma o wiele większe możliwości niż klasyczna kopia danych od Google. Pozwala między innymi na wybór typu danych, które mają zostać przeniesione na nowe urządzenie (np. wybrane aplikacje czy foldery). Transferu plików można dokonać na kilka sposobów: za pomocą pamięci wewnętrznej, karty pamięci, przewodowo lub bezprzewodowo za pomocą połączenia Bluetooth. Kopiowane są zarówno pliki z pamięci wewnętrznej urządzenia, jak i takie dodatkowe ustawienia, jak Quick Memo czy Klawiatura LG.

Aplikacja jest wspierana przez system Android 4.1 lub wyższy.

Helium — App Sync and Backup

Aplikacja oferuje możliwość pełnego transferu danych między urządzeniami. Istnieje również możliwość wyboru pojedynczych aplikacji do przeniesienia za pomocą stworzenia backupu danych i umieszczenia go w chmurze. Mimo iż działanie aplikacji opiera się na podłączeniu smartfona do komputera za pomocą kabla USB, jest to nowoczesne rozwiązanie znacznie ułatwiające przesyłanie danych, w szczególności dzięki specjalnej wtyczce dla Google Chrome.

Helium pozwala na przeniesienie zarówno wszystkich, jak i pojedynczych aplikacji. Tworzy kopię zapasową wiadomości SMS, historii połączeń oraz danych aplikacji na karcie SD lub w chmurze. Za pomocą tej aplikacji możesz przenieść wszystkie dane z magazynu telefonu (wiadomości SMS oraz spis połączeń), ustawienia połączenia Wi-Fi, słownik (czyli zdefiniowane przez Ciebie słowa) oraz wybrane aplikacje. Dodatkowo aplikacja pozwala na synchronizację danych z innych urządzeń z Androidem, nawet jak nie są w tej samej sieci. Helium pozwala również na planowanie wykonywania kopii zapasowych.

Wykonanie kopii zapasowej i jej przywrócenie z karty SD oraz komputera znajdziemy w darmowej, podstawowej wersji aplikacji. Jeżeli chcesz jednak korzystać z aplikacji bez reklam, planować automatyczne wykonywanie kopii zapasowej, zsynchronizować telefony z systemem Android czy skorzystać z chmury Dropbox, Box czy Google Drive konieczne jest wykupienie wersji Premium.

Aplikacja dedykowana na urządzenia mobilne z Androidem 4 lub wyższym oraz stacjonarne z systemem Windows, macOS oraz Linux.

Apple Move to iOS

Logo Apple
Logo Apple

Idealne rozwiązanie dla osób, które zmieniają telefon z Androidem na smartfona od Apple. Aby skopiować dane ze starego urządzenia, zainstaluj aplikację na telefonie z Androidem, a na nowym smartfonie znajdź w ustawieniach opcję „Przenieś dane z Androida”. Aplikacja przenosi najważniejsze dane i ustawienia. Co więcej, z jej pomocą przeniesiesz swoje kontakty, historię wiadomości, zdjęcia i filmy z aparatu, zakładki z przeglądarek, konta pocztowe czy dane z kalendarza. Telefon, na który mają zostać przeniesione dane, tworzy prywatną sieć Wi-Fi i odnajduje smartfona z Androidem z włączoną aplikacją. Po wpisaniu kodu zabezpieczającego rozpocznie się transfer plików.

Aplikacja jest kompatybilna dla urządzeń z systemami Android 4 oraz iOS 8 lub wyższymi wersjami. Aplikacja Wspiera funkcjonalność Family Sharing, dzięki której aż 6 osób może korzystać z tej aplikacji.

Titanium Backup

Pozwala zarówno na przeniesienie wszystkich programów i przechowywanych przez nie informacji, jak i tworzenie kopii zapasowych czy przywracanie danych. Wadą tej aplikacji jest konieczność wykonanie roota, jednak do jej zalet można zaliczyć możliwość integracji z chmurami Google Drive oraz Dropbox, w których zapisywane są kopie zapasowe.

X-Transfer (Share/Backup Files/Contacts/SMS/Calls)

Aplikacja wspierająca szybkie i bezproblemowe przenoszenie plików między telefonami — przenosi wszystkie dane bez ich uszkadzania. Z jej pomocą przeniesiesz swoje kontakty, SMS-y, zdjęcia czy muzykę dzięki połączeniu Wi-Fi Direct, czyli bez konieczności łączenia z routerem. Jest kompatybilna zarówno z systemem Android, jak i iOS. Jest to dobre rozwiązanie podczas wykonywania kopii zapasowych, przywracania i synchronizacji danych z komputerem, jeśli dbasz o bezpieczeństwo Twoich danych lub po prostu chcesz je zarchiwizować.

Podczas korzystania z tej aplikacji w systemie Android konieczne jest ustawienie X-Transfer jako głównej aplikacji do obsługi wiadomości SMS (podczas ich przywracania). Po wykonaniu transferu należy wrócić do poprzednich ustawień.

Ważną funkcjonalnością jest możliwość automatycznego wznowienia połączenia, gdy następuje jego zerwanie podczas przesyłania danych. Aplikacja dodatkowo wspiera połączenie Wi-Fi Direct, dzięki czemu osiąga większe prędkości podczas przesyłu danych. W najnowszej wersji aplikacji transfer jest szyfrowany. Ciekawą funkcjonalnością jest również wyszukiwanie przyczyn wolnego transferu.

 

*Źródło: https://komorkomania.pl/37795,jak-czesto-i-dlaczego-wymieniamy-smartfony-podsumowanie-ankiety


Komentarz(1)

  1. Brakowało mi artykułu, w którym wszystko zostanie opisane w jednym miejscu.