antywirus

Antywirus — który wybrać?


Jaki antywirus wybrać?

Program antywirusowy to absolutny must have każdego, kto korzysta z urządzeń elektronicznych. Niezależnie, czy korzystasz z laptopa do celów służbowych, czy z telefonu komórkowego w celach rozrywkowych, jedną z aplikacji, która zostanie zainstalowana jako pierwsza, powinien być właśnie antywirus. Program antywirusowy, jak sama nazwa wskazuje, chroni Twoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zewnętrznymi czynnikami, które mogą spowodować uszkodzenie, ujawnienie lub utratę danych. W zależności od rodzaju oprogramowania może ono chronić zarówno Twoje urządzenie, jak i sieć internetową, z której korzystasz. Przyjrzyjmy się zatem kilku ofertom od najbardziej rozpoznawalnych na rynku marek:

Avast Antywirus

Avast Internet Security

Ten zaawansowany program antywirusowy jest dostępny dla komputerów z systemem operacyjnym Windows (większość wersji Windows 10, 8, 7, Vista oraz XP). Optymalizuje on działanie i zabezpiecza nie tylko Twoje urządzenia, ale również sieć Wi-Fi, z której korzystasz. Co więcej, oprogramowanie zapewnia dodatkowe zabezpieczenia podczas zakupów online poprzez sprawdzanie odwiedzanych przez Ciebie stron, chroniąc w ten sposób przed phishingiem. Antywirus dodatkowo blokuje niechciane wiadomości dzięki darmowemu modułowi antyspamowemu.

Avast Internet Security możesz zainstalować nawet na trzech urządzeniach! Program antywirusowy chroni Twoje urządzenie w czasie rzeczywistym przed wirusami, programami szpiegującymi oraz ransomware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które żąda od użytkownika „okupu” w zamian za przywrócenie dostępu do danych. Co więcej, antywirus skanuje sieć Wi-Fi, wyszukuje luki w jej zabezpieczeniach i weryfikuje strony WWW, z których korzystasz. W przypadku, gdy korzystasz z domowej sieci, Avast Internet Security podpowie Ci, w jaki sposób poprawić bezpieczeństwo Twojej sieci i poinformuje Cię o ewentualnych zagrożeniach. Ciekawą funkcjonalnością dostępną w ramach oprogramowania jest Avast Passwords, czyli sejf, w którym możesz bezpiecznie przechowywać swoje hasła.

Avast Antywirus
Źródło: Google Images

Avast Premier

Zaawansowane oprogramowanie ochraniające i optymalizujące urządzenia z systemem Windows oraz kontrolujące sieć Wi-Fi, z której korzystasz. Podobnie jak poprzednik, dzięki sprawdzaniu stron WWW chroni Cię przed atakami typu phishing, natomiast dzięki funkcji antyspamowej blokuje niechciane wiadomości — nawet te, które nie są możliwe do wykrycia przez zwykłego użytkownika.

Avast Premier możesz zainstalować na maksymalnie trzech urządzeniach. Zapewnia zaporę firewall i wbudowaną „niszczarkę” danych. Chroni przed niechcianym i złośliwym oprogramowaniem oraz ransomware. Główna funkcjonalność, która odróżnia go od poprzedniego produktu od Avast, to zabezpieczanie kamerki internetowej. Ten program antywirusowy posiada funkcję Software Updater, która umożliwia automatyczne aktualizacje posiadanego przez Ciebie oprogramowania. Jest to bardzo przydatne dla firm posiadających wiele urządzeń, ponieważ eliminuje ewentualne luki w zabezpieczeniach. Oprogramowanie jest również wyposażone w funkcjonalność Avast Password, czyli bezpieczny sejf dla haseł.

Jak aktywować produkty Avast?

Po pobraniu oprogramowania ze strony producenta uruchom program instalacyjny i przejdź przez proces instalacji. Następnie wprowadź swój kod licencyjny otrzymany na podany wcześniej adres mailowy i wybierz „Kontynuuj”. Zaakceptuj politykę prywatności i ponownie wybierz „Kontynuuj”. W kolejnym kroku, jeżeli chcesz, możesz zainstalować Avast Free Mobile Security. Następnie za pomocą suwaka ustal poziom zapory na Twoim urządzeniu i wybierz „OK”.

ESET Antywirus

ESET NOD32

Programy antywirusowe z rodziny ESET są jednymi z najczęściej wybieranych programów przez użytkowników. Chroni Twoje urządzenie przed zagrożeniami z zewnątrz (np. przed wyłudzaniem danych, phishingiem i ransomware), nie wpływając negatywnie na wydajność i szybkość Twojego urządzenia. Blokuje wszelkie programy typu exploit, czyli złośliwe programy wyszukujące istniejące w oprogramowaniu błędy programistyczne. Dodatkowym atutem antywirusa jest fakt, że aktualizuje się on w sposób automatyczny. Chroni Twoje urządzenie przed wirusami — również tymi, które aktywują się jeszcze przed startem systemu. Dodatkowo zapewnia ochronę wszystkich urządzeń podłączonych do sieci Wi-Fi.

ESET Security Pack

ESET Security Pack pozwala na zabezpieczenie zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych. Jest dostępny dla urządzeń z systemem Android, macOS, Windows oraz Linux. Dzięki jednej licencji możesz zabezpieczyć aż 6 urządzeń (w tym 3 komputery i 3 urządzenia mobilne)! Ten program antywirusowy jest szczególnie polecany do ochrony bankowości internetowej. Chroni Twoje urządzenia przed złośliwymi oprogramowaniami oraz ransomware. Ten antywirus posiada wiele przydatnych funkcjonalności, np. ochronę kamerki internetowej czy kontrolę rodzicielską. Co więcej, chroni Twoje urządzenia przed wirusami, których aktywacja następuje jeszcze przed startem systemu. Oprogramowanie chroni wszystkie urządzenia podłączone do sieci Wi-Fi. ESET Security Pack wyróżnia również fakt, że Twoje urządzenie jest chronione nawet w wypadku jego kradzieży lub zgubienia. Licencją możesz zarządzać poprzez portal my.eset.com.

Eset Antywirus
Źródło: Google Images

ESET for Android

Antywirus na telefon, chroniący Twojego smartfona przed wirusami. Dzięki niemu możesz zdalnie zablokować swoje urządzenie (kartę SIM) w przypadku jego zgubienia lub kradzieży czy też chronić pojedyncze aplikacje za pomocą ustalonego kodu. Dodatkowo w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu możliwa jest jego lokalizacja. Jest to możliwe dzięki modułowi Anti-Theft, gdyż aktywuje się on samodzielnie w przypadku wykrycia nietypowych zachowań związanych z użytkowaniem telefonu, takich, jak kilkukrotne wprowadzenie błędnego kodu PIN lub hasła. Co więcej, moduł aktywuje się w przypadku wymiany karty SIM w telefonie. Wówczas na ustalony wcześniej numer telefonu wysyłane są dane nowej karty — jej numer, kody IMSI oraz EMEI.

Jest skuteczny również podczas korzystania z Internetu za pomocą mobilnych przeglądarek. Dzięki niemu, Twoje dane prywatne (np. numery kart czy hasła) są bezpieczne, ponieważ ESET for Android chroni Twoje urządzenie przed phishingiem oraz pozwala na zabezpieczenie połączenia za pomocą VPN (ang. Virtual Private Network — wirtualna sieć prywatna). Co więcej, antywirus pozwala na wykrycie ewentualnych wycieków danych.

Kolejną funkcjonalnością programu antywirusowego jest filtrowanie rozmów i wiadomości SMS. Ten antywirus pozwala na zablokowanie przychodzących połączeń i wiadomości spoza kontaktów, dzięki czemu nie będziesz otrzymywał połączeń i wiadomości od niechcianych osób. Kolejnym atutem, który posiada ten antywirus na telefon, jest możliwość zabezpieczenia telewizora wyposażonego w Smart TV za pomocą jednej licencji. Program antywirusowy skanuje Twoje urządzenie we wcześniej zaplanowanych terminach oraz automatycznie aktualizuje bazę zagrożeń.

Jak aktywować produkty ESET?

Po zakupieniu oprogramowania otrzymasz na podany adres e-mail wiadomość z kluczem licencyjnym, który należy wykorzystać podczas pobierania produktu ze strony producenta.

G DATA Antywirus

G DATA AntiVirus

Dobry antywirus chroniący system Windows dzięki takim technologiom, jak DeepRay czy BEAST, które opierają się na sztucznej inteligencji. Jest to najlepszy program antywirusowy, jeśli chodzi o zaawansowanie technologiczne — posiada skaner o najwyższym poziomie detekcji zagrożeń, a zainstalować go można aż na 3 urządzeniach. Ten popularny antywirus opiera się na dwóch silnikach: pierwszy z nich sprawdza, czy pliki na Twoim urządzeniu są bezpieczne i podejmuje próbę powstrzymania zagrożenia. Jeżeli próba okaże się nieudana, drugi silnik powstrzymuje zaistniałe zagrożenia. Jest to tzw. technologia CloseGap.

Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii antywirus zapewnia ochronę przed wszystkimi wirusami, nawet tymi nieznanymi. Żaden niechciany proces nie będzie działał w tle, ponieważ ten antywirus dokładnie skanuje wszystkie pobierane pliki. Co więcej, ten program antywirusowy chroni również przed opisywanymi wcześniej exploitami, ransomware oraz cyberprzestępcami, nie wpływając negatywnie na wydajność.

Kolejną funkcjonalnością, którą charakteryzują się programy antywirusowe z rodziny G DATA, jest BankGuard, czyli ochrona bankowości, zakupów i portfeli kryptowalut. Te antywirusy chronią Twoje urządzenia przed spamem oraz automatycznie skanują urządzenia zewnętrzne, takie, jak USB czy podłączane dyski.

G DATA Internet Security

Dobry antywirus do ochrony systemu Windows skupiający się na bezpieczeństwie w sieci. Najlepszy program antywirusowy do zapewnienia bezpieczeństwa transakcji internetowych dzięki modułowi Web Protection. Ten popularny antywirus oparty jest na technologii BankGuard, dlatego chroni Twoje urządzenie przed oszustami, kradzieżą danych oraz trojanami. Jak większość jego poprzedników, chroni przed cyberprzestępcami oraz ransomware — w tym wypadku odpowiada za to dodatkowy moduł — AntiRansomware.

Co więcej, tak jak inne najlepsze programy antywirusowe, posiada opcję kontroli rodzicielskiej, co jest niezwykle ważne dla osób posiadających dzieci. Moduł posiada takie opcje jak blokowanie dostępu do pewnych stron WWW czy ograniczanie czasu dziecka przed ekranem komputera. Żadna z dodatkowych funkcjonalności, które posiada antywirus, nie wpływa negatywnie na jego wydajność. Ten program antywirusowy, tak jak inne z rodziny G DATA, opiera się na 2 silnikach skanujących, posiada moduł BankGuard oraz chroni przed phishingiem, spamem czy exploitami. Skanuje każde podłączane urządzenie USB oraz dyski.

G DATA Antywirus
Źródło: Google Images

Dodatkowo G DATA Internet Security posiada zaporę chroniącą przed hakerami, a kopie zapasowe są bezpiecznie przechowywane w chmurze.

G DATA Total Security

Najwyższy poziom ochrony, jeśli chodzi o antywirusy z rodziny G DATA. Chroni zarówno system Windows, jak i aktywność w Internecie aż na trzech urządzeniach. Jedną z ciekawszych funkcjonalności G DATA Total Security jest możliwość określenia, kto może korzystać z gniazd USB znajdujących się w Twoim urządzeniu. Taki rodzaj zabezpieczeń chroni Twoje urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem, gdyż często istnieje ryzyko, że podłączany nośnik jest zainfekowany. Nawet po podłączeniu zaufanego urządzenia USB czy dysku jest ono skanowane.

Kolejną dostępną funkcjonalnością jest Password Manager. Moduł zapamiętuje wprowadzane przez Ciebie dane, szyfruje je i przechowuje, a następnie automatycznie uzupełnia dane logowania lub formularze. Jak każdy dobry antywirus posiada skaner antywirusowy, który wyszukuje w wiadomościach cechy typowe dla spamu oraz sprawdza załączniki pod kątem bezpieczeństwa. Jest to najlepszy program antywirusowy od G DATA, gdyż posiada wszystkie funkcjonalności swoich poprzedników i uzupełnia je o nowe moduły. Ten popularny antywirus chroni Twoje urządzenie przed ransomware, cyberprzestępcami, phishingiem, spamem czy exploitami bez negatywnego wpływu na wydajność. Opiera się na dwóch silnikach skanujących i posiada takie funkcjonalności jak BankGuard, firewall czy kontrola rodzicielska. Wszystkie kopie zapasowe są automatycznie zapisywane i bezpiecznie przechowywane w chmurze. Kopie zapasowe, które wykona ten antywirus, możesz umieścić lokalnie na komputerze lub bezpiecznym nośniku (po wcześniejszym zabezpieczeniu hasłem) lub w chmurach Google oraz Dropbox. Instalacja dodatkowego oprogramowania nie jest konieczna.

Norton Security Antywirus

Program antywirusowy chroniący zarówno urządzenia mobilne, jak i stacjonarne. Jest to dobry antywirus na Androida oraz systemy operacyjne Windows i MacOS. Jedna licencja może zabezpieczyć do pięciu urządzeń, nie obciążając ich procesorów, a tym samym nie spowalniając ich. Biorąc pod uwagę inne programy antywirusowe, konfiguracja Norton Security jest możliwa do przeprowadzenia w łatwy sposób.

Norton jest to doceniany antywirus na telefon, który blokuje spam oraz chroni przed ransomware, botnetem (grupą zainfekowanych komputerów kierowaną zdalnie przez twórcę złośliwego oprogramowania) czy wirusami. Biorąc pod uwagę opisywane wcześniej antywirusy, Norton jest niezwykle wydajny i wspomaga płynną pracę na komputerze. Wersja programu automatycznie dopasowuje się do obsługiwanego urządzenia. Dodatkowo antywirus zabezpiecza wyszukiwarkę internetową i wspomaga bezpieczne zakupy w Internecie. Program antywirusowy od firmy Norton chroni domową sieć Wi-Fi i blokuje przychodzący spam. Jak każdy dobry antywirus, ostrzega o niebezpiecznych aplikacjach i posiada specjalne funkcjonalności na wypadek kradzieży lub zgubienia urządzenia. W takich przypadkach możesz zdalnie zablokować urządzenie mobilne i wyszukać je za pomocą wiadomości SMS lub portalu.

Jak aktywować Norton Security?

Po zakupie programu, na podany adres e-mail zostanie wysłany link przekierowujący do instalatora programu oraz instrukcja instalacji. W przypadku korzystania z urządzenia mobilnego konieczne jest pobranie aplikacji ze Sklepu Play.

Jak wybrać dobry antywirus?

Niestety, na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi — dla każdego najlepszy program antywirusowy może oznaczać co innego. Dobór odpowiedniego antywirusa zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Każdy program antywirusowy posiada indywidualne funkcjonalności, które wpływają na jego atrakcyjność. Niektóre programy antywirusowe nie ochraniają urządzeń mobilnych, więc jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu swojego telefonu, rozważ antywirus na telefon. Niezależnie, czy wybierzesz Avast Antywirus, ESET Antywirus, NOD Antywirus czy Norton, sprawdź jego wymagania sprzętowe na stronie AZ.pl.