backup

Backup danych – jak go wykonywać i dlaczego jest tak ważny?


 Backup danych – jak go wykonywać i dlaczego jest tak ważny?

31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu. Czy tworzenie kopii zapasowych jest aż tak istotne, że doczekało się ustanowienia swojego święta? Jak najbardziej – dzień ten ma celu podniesienie świadomości użytkowników odnośnie do tego, jak ważne jest dbanie o backup danych.

Czy tworzymy kopie zapasowe?

Trzymanie plików, szczególnie bardzo ważnych, na jednym nośniku danych nie jest dobrym rozwiązaniem. Statystyki mogą być szokujące, ale w 2018 roku utrata lub kradzież wynosiła 18 mln rekordów dziennie, co oznacza 214 rekordów na sekundę. Brak dostępu do danych może oznaczać dla firmy poważne problemy. Co istotne, 60 proc. przedsiębiorstw, które utraciły gromadzone informacje, upadło w ciągu 6 miesięcy. Backup danych jest ważny nie tylko ze względu na możliwość uszkodzenia dysku twardego, ale również ze względu na możliwy cyberatak. Według badań, do 2025 roku przedsiębiorstwa i instytucje będą umieszczać 60 proc. dokumentów w chmurze – w tym przypadku również warto zadbać o to, aby kopia zapasowa znajdowała się na serwerach różnych firm.

Czy polskie przedsiębiorstwa dbają o backup danych? Odpowiedź na to pytanie daje wynik badania „Bezpieczeństwo przechowywania danych w MŚP” przeprowadzonego na zlecenie One System w lipcu 2019 roku. Z utratą danych w 2018 roku musiało się zmierzyć 3 proc. badanych, a w ciągu ostatnich dwóch lat – 4 proc. przedstawicieli sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw). 6 na 10 ankietowanych twierdzi, iż dotąd nie przydarzyła im się jeszcze taka sytuacja. Uwagę zwraca fakt, że respondenci są świadomi zagrożenia, jakie wynika z niemożności odzyskania danych. Wskazują, że największe niebezpieczeństwo wiąże się z:

 •       awarią sprzętu – 65 proc.,
 •       nieuwagą pracowników – 59 proc.,
 •       atakami hackerskimi – 40 proc.,
 •       sabotażami współpracowników – 32 proc.

W jaki sposób firmy przygotowują się na te zagrożenia? Stawiają na:

 • ochronę antywirusową – 86 proc.,
 • plan prowadzenia kopii zapasowych – 83 proc.,
 • kopie zapasowe w innej fizycznej lokalizacji – 64 proc.

Rodzaje kopii zapasowych

Przez ostatnich 6 miesięcy 16 proc. firm musiało zrobić przerwę w pracy ze względu na usterkę serwera. W 2019 roku do przestoju doszło u 7 proc. respondentów, a w ciągu ostatnich dwóch lat – u 8 proc. W przypadku 9 proc. badanych awaria uniemożliwiła wykonywanie obowiązków przez cały dzień. Tymczasem koszt jednej godziny przestoju w średniej wielkości firmie wynosi średnio 10 tys. złotych.

Inne badanie na temat tworzenia kopii zapasowej przeprowadziła w 2018 roku firma Ontrack. Ponad połowa respondentów robi backup danych na dyskach HDD, a 23 proc. korzysta z chmury. 58 proc. z tych, którzy tworzą kopie zapasowe, robi to codziennie, 20 proc. raz w tygodniu, 12 proc. raz w miesiącu, a 3 proc. raz na rok. Wykonujemy następujące rodzaje kopii zapasowych:

 • Pełne (42 proc.) – obejmują wszystkie pliki i zasoby. Ich wykonanie trwa najdłużej i zajmuje najwięcej miejsca.
 • Kopie przyrostowe (25 proc.) – dotyczą kopii danych, które zostały zmienione lub dodane od czasu utworzenia ostatniej dowolnej kopii zapasowej.
 • Kopie różnicowe (15 proc.) – opierają się na stworzeniu kopii danych, które zostały zmienione lub dodane od czasu utworzenia poprzedniej pełnej kopii zapasowej.
 • Migawkowy backup danych (7 proc.) – ma na celu tworzenie błyskawicznej kopii danego wolumenu.

W 2017 roku 20 proc. respondentów, mimo środków ostrożności, utraciło dane. 43 proc. odzyskało je w całości lub niemal w całości, a 11 proc. udało się przywrócić tylko 40–75 proc. z nich. Aż 46 proc. badanych nie odzyskało większości plików lub nie mogli oni przywrócić danych, mimo posiadania kopii zapasowej. Jak to możliwe? Powinniśmy testować backup danych – sprawdzać, czy kopia działa poprawnie. Tymczasem okazuje się, że 27 proc. respondentów robi to raz w tygodniu, a 32 proc. raz w miesiącu. Pozostali ankietowani wykonują to raz do roku albo w ogóle.

Jak zrobić kopię zapasową?

Kopia dysku twardego komputera jest ważna zarówno w przypadku urządzeń osobistych, jak i przedsiębiorstw, chociaż to w przypadku danych firmowych konsekwencje ich utraty są poważniejsze. Kopię można wykonać, wykorzystując:

 • drugi dysk w komputerze,
 • zewnętrzny dysk twardy,
 • pendrive,
 • chmurę internetową,
 • serwery AZ.pl.

Na kontach hostingowych AZ.pl masz do dyspozycji nawet kilkaset GB powierzchni. Jeśli nie wykorzystujesz jej na strony WWW, to może to być kolejne dobre miejsce na trzymanie kopii zapasowej twoich danych.

Jaki hosting wybrać do kopii zapasowej?

Jeśli szukasz oferty hostingowej, to bezpieczeństwo plików powinno mieć dla ciebie szczególne znaczenie. Kopie danych powinny się znajdować w różnych lokalizacjach na wypadek awarii danego serwera. Jest to pożądane rozwiązanie również dlatego, by w razie potrzeby, możliwe było odtworzenie zasobów, na przykład sprzed kilku dni. Jeśli korzystasz z naszego hostingu Standard lub hostingu Pro, to możesz samodzielnie przywrócić kopię bezpieczeństwa plików i baz danych za pośrednictwem protokołu FTP lub SSH. Dane znajdujące się na naszych serwerach podlegają cyklicznej archiwizacji. Kopie zapasowe generowane są każdej nocy. Masz dostęp do backupu danych z ostatnich 3 dni. Obejmuje on wszystkie pliki, pocztę e-mail i bazy danych. Dostęp do kopii masz przez całą dobę – plik znajduje się na serwerze w katalogu backup. Żeby przywrócić kopię bezpieczeństwa, nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy. Skorzystaj z darmowego programu FTP, takiego jak na przykład FileZilla. Po jego otwarciu wprowadź nazwę serwera, użytkownika i hasło. Jeśli nie znasz tych danych, to zaloguj się do panelu administracyjnego na AZ.pl lub skonsultuj się z naszym suportem, który podpowie ci, gdzie znajdziesz potrzebne informacje.

Kiedy już skutecznie się połączysz, przejdź do katalogu backup i wybierz, którą kopię zapasową chcesz przywrócić. Jeśli zamierzasz przywrócić pliki, to przejdź do katalogu web. Aby odtworzyć bazy danych MySQL czy PgSQL, wejdź do folderów o takich samych nazwach. Pliki skopiuj na dysk twardy komputera, a następnie nadpisz je na serwerze w odpowiedniej lokalizacji. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z naszym biurem obsługi.

Backup danych w chmurze

Kolejnym sposobem na dodatkową kopię zapasową danych jest skorzystanie z darmowych chmur internetowych. Najczęściej usługi te dostępne są w bezpłatnej wersji w ograniczonym zakresie. Oto kilka ofert nieodpłatnych powierzchni na kopię danych, z jakich możemy skorzystać:

Proponowana w bezpłatnej wersji podstawowej przestrzeń nie jest wystarczająca do stworzenia pełnej kopii zapasowej, ale sprawdzi się pod backup wybranych plików.

Backup danych – lokalny czy w chmurze?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Oto plusy lokalnego systemu:

 • możliwość szybkiego odtworzenia danych w razie awarii,
 • niskie koszty utrzymania,
 • pełna kontrola nad danymi.

Do minusów należy zaliczyć:

 • ryzyko awarii sprzętu,
 • konieczność okresowej rozbudowy infrastruktury sprzętowej.

Za rozwiązaniem w chmurze przemawiają:

 • skalowalność,
 • bezpieczeństwo,
 • niezawodność.

Niedogodności korzystania z chmury to:

 • wolniejsze tworzenie i odtwarzanie backupu,
 • zależność od dostępu do internetu,
 • powierzenie danych firmom trzecim.

Oba rozwiązania mają mocne i słabe strony, jednakże najbezpieczniejszą i najpewniejszą decyzją będzie korzystanie z obu opcji jednocześnie. Wówczas będziemy lepiej zabezpieczeni od ryzyka utraty danych. W dalszym ciągu jednak musimy pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii zapasowych i ich testowaniu.

 Źródła: https://www.pcworld.pl/news/Swiatowy-Dzien-Backupu-zrob-kopie-zapasowa-danych,412732.htmlhttp://www.egospodarka.pl/158591,Utrata-danych-Jak-to-sie-robi-w-MSP,1,12,1.htmlhttps://www.ontrack.com/pl-pl/blog/2018/04/05/ontrack-przypomina-testuj-backup/https://www.computerworld.pl/news/Backup-w-chmurze-czy-lokalny-system,409202.html