bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń mobilnych


Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych

Każdy z nas posiada jedno lub więcej urządzeń mobilnych. Trudno dziś wyobrazić sobie nam funkcjonowanie bez nich. Prawdopodobnie ponad połowa z Was czytając ten artykuł, korzysta właśnie z urządzenia mobilnego. Dlaczego więc tak bagatelizujemy zasady bezpiecznego korzystania z nich?
Według raportów CERT w 2018 odnotowano trzykrotny wzrost — w stosunku do roku poprzedniego — w kwestii incydentów związanych z infekcjami przez złośliwe oprogramowanie. Od dawna twórcy złośliwych programów typu trojan czy PUP (Potential Unwanted Program), skupiali się na urządzeniach mobilnych, na których przecież trzymamy obecnie prawie wszystkie informacje o nas oraz aplikacje, które umożliwiają np.: zarządzanie naszymi kontami bankowymi.

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo naszych smartfonów i tabletów? Podamy Wam kilka podstawowych zasad i ciekawostek, które pomogą Wam zadbać o bezpieczeństwo Waszych danych i uchronią przed ich kradzieżą.

  1. Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami. Zanim zainstalujesz aplikację, sprawdź ją za pomocą programu antywirusowego zainstalowanego na urządzeniu. Wiele z takich programów posiada własny system ratingu bezpieczeństwa aplikacji. Pamiętaj, zawsze łatwiej sprawdzić aplikację przed jej zainstalowaniem, niż zgłaszać kradzież danych.
  2. Używaj kodu blokady – wiemy, to banał, ale jednak jak ważny.
  3. Nie otwieraj nieznanych linków ani załączników. Nie akceptuj instalacji aplikacji i wtyczek, co do których nie masz pewności.
  4. Pamiętaj o wyłączeniu Bluetooth oraz WiFi po zakończeniu korzystania z nich.
  5. Zawsze sprawdzaj jakiego rodzaju dostępu do danych wymaga aplikacja (aplikacja latarki, która wymaga Od Ciebie dostępu do kontaktów zapisanych w telefonie nie musi, ale może być podejrzana).

OK. – ale co zrobić, jeśli zgubiłem urządzenie?

Na to też jest sposób. Obecnie większość dostępnych na rynku programów antywirusowych ma możliwość zdalnego blokowania, odnajdowania oraz usuwania danych z zagubionego urządzenia. Ważne jest, by taką opcję skonfigurować podczas instalacji aplikacji. Wówczas — jeśli zagubicie urządzenie lub zostanie Wam skradzione — zawsze będziecie mogli usunąć wrażliwe dane, zanim ktoś niepowołany uzyska do nich dostęp.

Jeszcze kilka ciekawostek związanych z funkcjonalnościami programów antywirusowych:

Szukajcie aplikacji, które pozwolą zabezpieczyć Waszą prywatność. Obecnie możliwości programów antywirusowych w wersjach płatnych pozwalają na zaawansowaną ochronę tego, dla nas najcenniejsze.

Poniżej kilka przydatnych funkcji – współczesnych programów na urządzenia mobilne:

  • ukrywanie kontaktów. Jeśli ktoś przejmie Waszego smartfona, ukryte w programie kontakty, nie wyświetlą się w książce adresowej, ani w spisie połączeń.
  • Ochrona przed atakami typu phishing (podszywanie się). Program zweryfikuje autentyczność wiadomości wysyłanych z banku.
  • Ochrona w czasie rzeczywistym – wykrywanie zagrożeń na bieżąco.
  • Kontrola dostępu do aplikacji za pomocą kodu. Komuś wpadł w ręce Twój telefon? Masz kontrolę nad tym, jakie aplikacje będą dla niego dostępne do użytkowania.

Pamiętajcie, że nadal najlepszym zabezpieczeniem przed utratą danych jest świadomość. Lepiej dmuchać na zimne, jak mówi stare porzekadło. Dbajcie więc o swoją prywatność, nie dając przewagi tym, którzy chcą wykorzystać Waszą niewiedzę.