Acronis Backup

Acronis Backup — bezpieczeństwo danych i kopia zapasowa


Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

Czym jest Acronis Backup?

Acronis Backup — program zapewniający bezpieczeństwo danych i ich ochronę poprzez tworzenie backupów i odzyskiwanie Twoich danych. Jakie dane chroni kopia zapasowa? Takie, których potrzebujesz — nie ma znaczenia, czy są to dokumenty, zdjęcia, filmy, umowy, skrzynki pocztowe, pojedyncze wiadomości e-mail czy kontakty. Acronis zabezpieczy dane ze wszystkich urządzeń domowych lub firmowych.

Dlaczego bezpieczeństwo danych jest ważne?

Jak mówi popularne powiedzenie, ludzie dzielą się na dwa typy — ci, którzy robią kopie zapasowe oraz ci, którzy zaczną. Jeżeli zdarzyło Ci się bezpowrotnie utracić dane z jakiegokolwiek urządzenia, prawdopodobnie należysz do pierwszej grupy. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie wykonujesz regularnego backupu swoich danych, pomyśl, co stałoby się, gdyby urządzenie, z którego w tym momencie korzystasz, nagle przestało działać i wszystkie zapisane na nim pliki, dane, zdjęcia czy dokumenty byłyby nie do odzyskania. Nie jest to miła wizja, a wręcz może wiązać się z utratą miesięcy pracy lub narazić Cię na niepotrzebne koszty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest regularne dbanie o bezpieczeństwo Twoich plików.

Często wydaje się, że wykonywanie kopii zapasowych ma sens jedynie w pracy. Jednak coraz większa ilość świadomych użytkowników urządzeń elektronicznych decyduje się na regularne wykonywanie kopii zapasowych. Nieodwracalna utrata rodzinnych zdjęć czy prac na studia może okazać się bardzo bolesna.

Utrata plików może oczywiście dotknąć nawet największe firmy. Może się to przełożyć na straty finansowe, kary czy po prostu niezadowolenie klientów, a co za tym idzie — kolejne straty finansowe i utrata reputacji. Acronis Backup pozwala na zachowanie ciągłości biznesowej i zapewnia bezpieczeństwo danych.

Zalety Acronis Backup

Acronis Backup nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i firmowego. Jest kompatybilny z wieloma systemami operacyjnymi (iOS, Android, Windows PC i Server (również Essentials), MacOS oraz Linux) zarówno dla urządzeń mobilnych (telefony, tablety), jak i stacjonarnych (komputery, laptopy). Dostęp do wykonanej kopii jest możliwy z każdego powiązanego urządzenia o każdej porze. Dane możesz odzyskać już w sekundy po ich utraceniu.

Niezależnie, czy chcesz zabezpieczyć pojedyncze pliki, czy całe foldery, a nawet dyski, możesz to zrobić z Acronis Backup. Twoje dane znajdą się wówczas w centrum danych znajdującym się na terenie Unii Europejskiej. Nowoczesne zabezpieczenia w centrum zapewniają dodatkową ochronę Twoim danym — nie musisz bać się o ich utratę. Przesyłając swoje pliki na chmurę, możesz je wcześniej zaszyfrować, aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo danych. Gdy tworzysz kopię zapasową, możesz ustalić hasło szyfrujące, którego później użyjesz do odzyskania danych. Pliki są szyfrowane jeszcze przed wysłaniem ich na serwer, co sprawia, że nikt oprócz Ciebie nie ma do nich dostępu.

Acronis Backup w AZ.pl nie określa limitu komputerów, urządzeń mobilnych i maszyn wirtualnych, na których możesz wykonać backup. Program posiada aplikacje mobilne na systemy Android i iOS. Aby nie spowolnić działania swojego urządzenia oraz łącza internetowego, pamiętaj o wcześniejszym ustaleniu priorytetu wykonywania kopii zapasowej oraz maksymalnej wartości wykorzystywanego łącza. Acronis możesz wykorzystać nie tylko do tworzenia kopii zapasowej plików z komputera lub telefonu — dzięki niemu stworzysz backup SQL, backup VMware, backup serwera dedykowanego czy VPS. Co więcej, możesz zabezpieczyć pliki przechowywane za pomocą usługi SharePoint czy technologii Microsoft Hyper-V oraz Citrix XenServer. Co więcej, dzięki temu narzędziu do tworzenia kopii zapasowych za pomocą kilku kliknięć przywrócisz dowolną aplikację — blog oparty na WordPressie, sklep internetowy czy inną, dowolną stronę internetową.

Dodatkowo możesz zrobić backup swojej chmury (Office 635, Azure, Amazon EC2, Acronis Cloud, Private Cloud) oraz:

  • Oracle Database
  • Exchange
  • Surface Family
  • Active Directory.

Przywracanie utraconych danych

Zdarza się, że niektórzy mają błędne wyobrażenia co do narzędzi do tworzenia kopii zapasowych. Uważają tę czynność za praco- i czasochłonną, nie zważając na szereg korzyści płynący z regularnego wykonywania backupu. Mimo swojej nowoczesności i innowacyjności sama obsługa narzędzia jest niezwykle intuicyjna, prosta i szybka. W przypadku utraty danych, jedyne czego potrzebujesz do ich przywrócenia to urządzenie z dostępem do internetu. Może to być urządzenie, z którego dane zostały utracone lub całkiem inny sprzęt – w obu przypadkach konieczny jest jednak dostęp do sieci. Swoje dane pozyskujesz prosto z chmury, w której są zabezpieczone.

Kopie zapasowe możesz wykonywać ręcznie — na własne żądanie lub automatycznie w określonych odstępach czasowych. Backup możesz robić raz w miesiącu, co tydzień czy nawet codziennie, a także w niestandardowych, określonych przez siebie odstępach czasowych.

W AZ.pl istnieją trzy warianty jeśli chodzi o pojemność kopii zapasowej. Możesz zabezpieczyć 500 GB, 1 TB lub 2 TB Twoich danych. Część pamięci możesz przechowywać w postaci kopii lokalnej, a drugą część w chmurze. Jeżeli nie posiadasz najwyższego pakietu, z poziomu Panelu Klienta AZ.pl możesz przejść w dowolnym momencie na wyższy pakiet. Zarówno za pierwszy miesiąc, jak i rok zapłacisz mniej niż zwykle. Zabezpiecz swoje dane kopią zapasową z Acronis Backup.