https

Twoje połączenie z tą witryną nie jest bezpieczne – jak uzyskać połączenie HTTPS?


Aby poznać genezę zmian w przeglądarkach WWW, które zaczynają wymagać bezpiecznych połączeń za pomocą protokołu HTTPS:// należy cofnąć się kilka miesięcy wstecz, kiedy to Google na swoim blogu poinformował, że w przyszłości zamierza wprowadzić w życie plan, który uczyni Internet bezpieczniejszym. Chodzi o zabezpieczanie stron internetowych certyfikatem SSL. Jego głównym zadaniem jest szyfrowanie komunikacji pomiędzy stroną www, a klientem, który ją odwiedza.

Począwszy od wersji 53 popularnej przeglądarki Chrome zaczęły pojawiać się w niej komunikaty i ostrzeżenia:

Połączenie https

Do batalii o bezpieczny Internet przyłączyła się także Mozilla i w najnowszych wydaniach Firefoxa zobaczymy podobne komunikaty:

Chociaż obecnie komunikaty te pojawiają się na stronach logowania, można je również zauważyć na stronach, gdzie dokonujemy płatności kartą. W przyszłości wszystkie strony bez przedrostka HTTPS:// oznaczane będą jako Niebezpiecznie/Niezabezpieczone.

Jak przełączyć stronę na HTTPS i usunąć odstraszający komunikat?

Jeżeli klient zobaczy taką treść w momencie płatności za zakupy w sklepie lub przy logowaniu prawdopodobnie bezie zaniepokojony. Skutkować to może porzuceniem zakupów i odpływem użytkowników, a co za tym idzie mniejszymi przychodami z prowadzonej działalności.

Na szczęście rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Na tyle proste, że możesz pozbyć się komunikatu nawet w ciągu kilku godzin.

Kluczem do sukcesu jest Certyfikat SSL, który odpowiada za wspomniane wcześniej szyfrowanie przesyłanych danych pomiędzy Twoja stroną www, a klientem. Jeżeli przeglądarka www rozpozna certyfikat SSL na Twojej stronie, użytkownik automatycznie zobaczy komunikat jak poniżej. Utwierdzi on go w tym, że jego dane są bezpieczne.

Jak uruchomić Certyfikat SSL na swojej stronie?

  1. Dokonaj zamówienia certyfikatu SSL. Jego koszt to tylko 100 zł na rok, aczkolwiek bardzo często w pierwszym roku kupisz go nawet kilkadziesiąt procent taniej. Zapoznaj się z ofertą certyfikatów SSL na az.pl i zamów swój już za 9,90 zł na cały rok klikając w poniższy obrazek.
  2. Po zamówieniu i opłaceniu zaloguj się do panelu az.pl, wybierz zamówioną usługę Certyfikat SSL i podaj nazwę domeny, którą chcesz chronić certyfikatem.
  3. Musisz potwierdzić własność domeny. Na adres admin@twoja_domena wysłany zostanie link z prośbą o potwierdzenie dysponowania domeną. Po jego kliknięciu certyfikat będzie wydany w ciągu kilkunastu minut.
  4. Teraz wystarczy tylko zainstalować certyfikat na swoim serwerze. Zrobisz to w tym samym miejscu gdzie wcześniej podawałeś nazwę domeny (patrz pkt 2).
  5. Jeżeli posiadasz stronę opartą na WordPressie łatwo włączysz na niej obsługę HTTPS:// za pomocą tej wtyczki (LINK), innym sposobem jest dodanie reguły przekierowania na https:// w pliku .htaccess. Jeżeli nie wiesz jak tego dokonać, skontaktuj się z naszym biurem obsługi.

Jeżeli posiadasz inne pytania dotyczące aktywacji certyfikatu SSL na swojej stronie, zapoznaj się z naszą bazą wiedzy dotycząca certyfikatów – BAZA WIEDZY AZ.PL.