transfer

Przeniesienie domeny między operatorami.


Przeniesienie domeny między operatorami. Na czym polega i jak przetransferować domenę do AZ.pl.

W nowym roku zauważyliśmy zwiększone zainteresowanie tematem transferowania domeny. Ten artykuł pomoże rozwiać wątpliwości, na czym taki transfer polega i przypomnimy jak przenieść domenę do AZ.pl

Czym jest transfer domeny?

Transfer domeny to nic innego jak przeniesienie domeny od jednego operatora do innego. Podobnie jak przenosimy numer telefonu między operatorami sieci telefonicznej. Najprościej mówiąc, jest to zmiana firmy, która wspiera utrzymanie danej domeny (.pl, .com, .eu itd.).

Taką firmę inaczej nazywamy rejestratorem domeny. Kiedy przenosimy domenę do takiego usługodawcy, zlecamy mu obsługę domeny w zakresie zarówno technicznym jak i obsługę finansową.

Czy taka zmiana powoduje zmianę konfiguracji domeny?

Nie, przeniesienie domeny nie zmienia jej ustawień. Jeśli domena w czasie transferu nie została wydelegowana do innego operatora, wówczas od strony technicznej zmiana operatora zostanie niezauważona. Zarówno obsługa strony www jak i poczty e-mail nie zostanie zmieniona.

Czemu wykonujemy przeniesienie domeny do innego operatora?

Obsługa wszystkich usług w ramach jednego operatora ułatwia ich obsługę techniczną oraz billingową, czyli opłacanie oraz rozliczanie faktur. Częstym powodem bywa również aspekt finansowy, a więc koszty utrzymania domeny u danego operatora. Bywa też, że część operatorów zapewnia większą ilość korzyści płynących z utrzymania domeny (np.: polskojęzyczną obsługę czy zapewnienie bezpieczeństwa domeny mechanizmem DNSSEC).

Co z okresem ważności domeny po jej przeniesieniu?

W przypadku popularnych domen, jak np. domeny polskie (.pl) okres ważności domeny przenoszony jest do usługodawcy wraz z pozostałym okresem. To znaczy, że jeśli zdecydujemy się na przeniesienie domeny do innego operatora, kiedy pozostało nam jeszcze 180 dni ważności tej domeny, wówczas u nowego operatora nadal pozostaje nam 180 dni korzystania z tej domeny zanim będziemy musieli przedłużyć ją na kolejny interesujący nas okres. Najczęściej 1 rok.

Jak przenieść domenę do AZ.pl?

Proces transferu domeny do AZ.pl został przez nas maksymalnie uproszczony, tak by przeniesienie domeny móc wykonać szybko, w prosty dla każdego użytkownika sposób.

Po uzyskaniu kodu autoryzacyjnego – Authinfo (więcej informacji czym jest kod autoryzacyjny, znajdziesz poniżej oraz na stronie pomoc.az.pl). Wystarczy wejść na stronę https://az.pl/transfer-domen/ wpisać nazwę swojej domeny oraz kod. W taki sposób rozpoczynamy proces transferu domeny. Szczegółowe instrukcje jak wykonać taki transfer krok po kroku znajdują się na stronie https://pomoc.az.pl/kategorie/transfer-domeny-pl-od-innego-operatora/

Czym jest kod Authinfo i jak go uzyskać?

Kod Authinfo, to inaczej kod autoryzujący do domeny. Zapewnia zabezpieczenie właścicielowi domeny przed jej ewentualną kradzieżą. Jest on niezbędny do wykonania transferu nazwy internetowej.

Jego uzyskanie zależy od przyjętych przez operatora reguł jego wydawania. Część operatorów umożliwia uzyskanie kodu w panelu klienta. Jednak większość operatorów w celu zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa, wydaje kod na wniosek przesłany do biura obsługi danego usługodawcy.

 

W przypadku innych pytań związanych z przeniesieniem domeny do AZ.pl zapraszamy do kontaktu telefonicznego z biurem obsługi klienta AZ.pl. Nasi specjaliści do spraw domen, odpowiedzą na wszelkie pytania oraz rozwieją wątpliwości w kwestii przeniesienia domeny.

Transfer domen oraz podstawowe informacje o tym jak go wykonać znajdują się na stronie:https://az.pl/transfer-domen/

Szczegółowe informacje oraz instrukcje można znaleźć na stronie: https://pomoc.az.pl