Polski Ład

Polski Ład – jak zaoszczędzić na prowadzeniu działalności?


Polski Ład – jak zaoszczędzić na prowadzeniu działalności?

Wraz z początkiem 2022 roku weszła w życie nowa ustawa – Polski Ład. Już po pierwszych wypłatach wynagrodzeń pojawiły się wątpliwości dotyczące precyzji wprowadzonych przepisów. Według Ministerstwa Finansów, na zmianach ma skorzystać aż 8 milionów pracowników. Stanowią oni aż 2/3 osób zatrudnionych na etacie. Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że ustawa wpłynie negatywnie na ich zarobki. Jak zaoszczędzić na prowadzeniu firmy po wejściu w życie Polskiego Ładu?

Co Polski Ład oznacza dla przedsiębiorców?

Polski Ład przyniósł zmiany nie tylko dla pracowników, ale też dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych. Coraz więcej osób szuka alternatywnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Zmiany dotkną przede wszystkim jednoosobowe działalności gospodarcze oraz wspólników spółek cywilnych i jawnych. Szacuje się, że na zmianach nie zyska nawet połowa osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze. Co więcej, prawdopodobnie duża część z nich będzie stratna. Jest to spowodowane chęcią wykluczenia tzw. fikcyjnego samozatrudnienia. Rozliczanie faktur z pracodawcą stało się w niektórych przypadkach mniej opłacalne niż umowa o pracę.

Modyfikacje wpłyną głównie na osoby z tzw. klasy średniej. Zmieniły się m.in. progi podatkowe, kwota wolna od podatku czy zasady naliczania składki zdrowotnej. Co więcej, nie odpiszemy jej już od podatku. Jakie inne zmiany weszły w życie w styczniu 2022 roku?

Podatek od auta służbowego

Za część prywatnych podróży autem służbowym niektórzy podatnicy zapłacą wyższy PIT. Polski Ład zakłada zmiany w rozliczaniu przychodu i podatku dochodowego dla pracowników, którzy wykorzystują służbowy samochód do celów prywatnych. Od teraz wysokość podatku zależy od mocy pojazdu, zamiast od pojemności silnika, jak to było do tej pory. Przed uchwaleniem nowych przepisów przychód z tytułu korzystania ze służbowego auta wynosił 250 zł lub 400 zł miesięcznie.

Terminy rozliczeń z urzędem skarbowym

Polski Ład zmienił formy opodatkowania, dlatego przedsiębiorcy planują zmiany w sposobie rozliczania się z należności na jak najbardziej dla nich korzystne. Formę opodatkowania może zmienić każdy podatnik, jednak zobowiązania mają różne terminy rozliczeń, których trzeba przestrzegać.

Do kiedy zmienić formę opodatkowania?

  • zmiana na podatek liniowy/ryczałt – do 20 dni po zakończeniu miesiąca, w którym podatnik uzyskał pierwszy przychód w roku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wpłynął on w grudniu – wówczas przedsiębiorca ma czas do końca roku podatkowego.
  • zamiana karty podatkowej na inną formę – do 20 stycznia.

Co Polski Ład oznacza dla zatrudnionych?

Ustawa Polski Ład wpłynie na wynagrodzenia części pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Modyfikacje wpłyną w szczególności na tzw. klasę średnią. Według zapewnień resortu finansów na wprowadzeniu ustawy ma zyskać około 18 milionów obywateli, w tym osoby zatrudnione na umowach o pracę, emeryci i renciści. Dla 5 milionów obywateli zmiany mają być neutralne. Według wyliczeń w portfelach Polaków każdego roku ma zostać do 17 miliardów złotych. Jedną z nowości jest ulga dla klasy średniej, czyli modyfikacje podatkowe dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, którzy zarabiają między 5 700 zł a 11 140 zł brutto miesięcznie. Ulga ma nieco złagodzić negatywne skutki innej zmiany, jaką wprowadza ustawa, czyli uniemożliwienia odliczania składki zdrowotnej od podatku. Oznacza to, że nie pomniejszy ona zaliczki na podatek o 7,75%, jak to było do tej pory. Modyfikacji uległy również przepisy dotyczące składania oświadczania PIT-2 czy rozliczania kosztów uzyskania przychodu.

Niejasności w Polskim Ładzie. U kogo szukać pomocy?

Mimo wejścia w życie ustawy Polski Ład, niektóre przepisy nadal budzą wątpliwości. Według części specjalistów nie są one doprecyzowane. Sprzeciw dla nowych ustaleń wyrazili m.in. nauczyciele. Wiele osób na tym stanowisku otrzymało w styczniu 2022 roku pensje niższe o kwoty od 100 zł do 400 zł w porównaniu do poprzedniego roku. Niejasności spowodowało najprawdopodobniej uniemożliwienie odliczania składki zdrowotnej od podatku. Część pracowników nie złożyła również oświadczenia PIT-2. Z tego powodu kwota wolna od podatku nie była w ich przypadku uwzględniana. Obniżka wypłat dotknęła również osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, w szczególności umowach zlecenie.

U kogo szukać pomocy w zrozumieniu przepisów?

W poprawnej interpretacji zapisów ustawy pomogą przede wszystkim doradcy podatkowi, księgowi i osoby wykonujące pokrewne zawody. Jeśli podejrzewasz, że Twoje wynagrodzenie jest źle wyliczane, zgłoś się do Państwowej Inspekcji Pracy lub ZUS-u. Odpowiednia instytucja ustali przyczynę i wyliczy prawidłową pensję.

Czy przeniesienie biznesu do internetu w 2022 jest opłacalne?

Wynajęcie biura, nawet o małej powierzchni, to dodatkowe koszty dla przedsiębiorcy. Co miesiąc trzeba opłacić czynsz, gaz, prąd i inne należności. Niestety, w ostatnim czasie odnotowano znaczny wzrost cen opłat związanych z wynajmem. Za gaz zapłacimy o ponad 7% więcej, natomiast rachunki za energię elektryczną wzrosną o około 24%. Co więcej, od początku 2020 roku pandemia koronawirusa uniemożliwia lub ogranicza pracę w biurze. W związku z unikaniem dużych skupisk ludzi więcej osób decyduje się na podróżowanie samochodem. Niestety, generuje to dodatkowe koszty związane z utrzymaniem auta czy paliwem. Dodatkowo samochód służbowy wymaga regulowania innych, comiesięcznych opłat.

Prowadzenie biznesu online pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów. Kiedy pracujesz z domu, nie musisz regulować opłat związanych z wynajmem przestrzeni biurowej. Nie trzeba również dojeżdżać do miejsca pracy, co niweluje kolejne koszty związane z transportem.

Od wzrastających cen mogą nas uchronić dodatki osłonowe. Wnioski o ich przyznanie można składać do 31 stycznia 2022 roku. Świadczenia będą wypłacane w dwóch ratach – pierwsza do 31 marca, natomiast druga do 2 grudnia.

Polski Ład. Jak zaoszczędzić na prowadzeniu działalności?

Zmiany wpłynęły również na sposób wyliczania składek zdrowotnych dla przedsiębiorców. Dla osób rozliczających się liniowo podstawą wymiaru składki jest dochód, a sama stawka stanowi 4,9%. Dla opodatkowania wg skali ta stawka wynosi 9%.

Zmianom uległy również progi podatkowe. Przedsiębiorców rozliczających się według skali obowiązuje kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 zł. Dodatkowo mogą oni skorzystać z podniesienia progu podatkowego do 120 000 zł oraz ulgi dla klasy średniej. Udogodnienie obowiązuje jednak w przypadku, gdy dochód w danym roku mieści się w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł.

Jak zaoszczędzić na prowadzeniu działalności w sieci?

Przedsiębiorcy masowo przenosili swoje działalności do świata online po wybuchu pandemii koronawirusa na początku 2020 roku. Wiele z firm nadal korzysta z zalet, jakie przyniosło im przeniesienie działań do sieci. Niezależnie, czy chcesz poszerzyć działania online, czy dotrzeć do nowej grupy klientów, transformacja cyfrowa ułatwia prowadzenie działalności.

Sposób przekształcania działalności w e-biznes może różnić się jednak w zależności od branży, w której działasz. Jedną z pierwszych i ważniejszych decyzji jest założenie strony internetowej lub e-sklepu. Witryna WWW przyda się znacznie bardziej, jeśli chcesz umieścić w sieci informacje o Twojej firmie czy zdjęcia produktów. Strona służy przede wszystkim do opisania usług i prezentacji firmy. Sklep internetowy natomiast o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku, gdy chcesz sprzedawać fizyczne produkty.

Założenie strony czy prowadzenie sklepu WWW generują znacznie niższe koszty niż opłaty związane z wynajęciem biura. Hosting dla sklepu internetowego w podstawowym wariancie za pierwszy rok kosztuje jedynie ok. 240 zł. W przypadku stron internetowych możesz ją zrobić samodzielnie przy pomocy kreatora stron WWW. Jego cena w najprostszej konfiguracji jest podobna do wspomnianego hostingu. Innym rozwiązaniem jest zlecenie zaprojektowania strony WWW. Wycena stworzenia witryny jest darmowa, a koszt wykonania projektu jest jednorazowy i zaczyna się od 999 zł.