co po maturze

Co dalej po maturze. Porady dla absolwentów i nie tylko.


Jeśli zastanawiasz się co dalej po maturze/studiach, ten artykuł jest dla Ciebie.

Chyba każdy z nas zastanawiał się co dalej robić po egzaminie maturalnym lub zakończeniu studiów. Najszybciej nasuwającą się myślą jest kontynuacja nauki lub znalezienie pracy na etacie. Czy tylko taki wybór mamy? Oczywiście nie! Już w 2019 badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazywały, że co 20 maturzysta nie planuje dalszej kontynuacji nauki lub nie jest pewien, jakie kolejne kroki podejmie po zdaniu egzaminu.

 

Dalsza nauka czy praca?

Przez wiele lat w Polsce naturalnym ruchem każdego maturzysty był wybór studiów, które zapewnią dobrą pracę po ich zakończeniu. Obecnie ten trend się zmienia. Wielu maturzystów często nie wie jaki kierunek studiów wybrać, wybierają je losowo lub zgodnie z trendem zatrudnienia na rynku w danym roku. Czy jest to błąd? Niekoniecznie. Jednak nie trudno zauważyć, że wielu absolwentów studiów wyższych nie pracuje w wyuczonym zawodzie lub nawet w zawodach powiązanych. Czemu tak się dzieje? Przyczyn jest wiele. Trendy zatrudniania się zmieniają, zmieniają się też priorytety. Niektóre zawody nie zapewniają tylu miejsc pracy, ilu jest absolwentów.

Jakie kierunki są najbardziej pożądane na rynku? W ostatnich latach można zauważyć ogromny wzrost zapotrzebowania specjalistów związanych z kompetencjami cyfrowymi i tutaj warto wskazać, że nie tylko mówimy o informatykach oraz programistach, ale również o specjalistach tworzenia grafiki internetowej, montażystów filmowych itp. Oprócz bezpośredniego tworzenia treści internetowych rynek również potrzebuje specjalistów od sprzedaży dóbr online (marketing, social media, analitycy danych). Często wybieranym kierunkiem otwierającym drzwi wielu zawodów w dużych przedsiębiorstwach jest ekonomia, która niejako spaja kompetencje analityczne z umiejętnościami menadżerskimi. Co jeśli kierunki techniczne to nie to?  Treści internetowe tworzą też: specjaliści do spraw treści, copywriterzy, korektorzy. W tych zawodach najlepiej sprawdzają się absolwenci filologii polskiej, kulturoznawstwa, historii.

Handel internetowy oczywiście wiąże się z transportem dóbr i również w zakresie spedycji i logistyki nigdy nie brakowało na rynku zapotrzebowania na specjalistów.

Pytanie jednak brzmi, czy żeby pracować w tych zawodach muszę ukończyć studia? Oczywiście, to zależy. Często duże korporacje poszukują ludzi z wykształceniem wyższym — ale dużo cenniejszym pracownikiem niezależnie od wielkości firmy jest osoba doświadczona, znająca narzędzia czy praktyki obowiązujące dla danego zawodu. Jak zdobyć doświadczenie? O tym w kolejnym akapicie.

Szkoły, praktyki, szkolenia.

Wiedzę oraz doświadczenie można budować na wiele różnych sposobów. Poza studiami wyższymi istnieją również policealne szkoły przygotowujące praktycznie do wybranych zawodów. Niektóre, ze szkół policealnych proponują nawet nieodpłatne kierunki kształcenia. Po skończeniu tzw. studium policealnego otrzymujemy dyplom technika danego zawodu, a w trakcie kształcenia zarówno przygotowanie teoretyczne jak i praktyczne. Ponadto, częstym wyborem wśród studentów, a także absolwentów szkół średnich i zawodowych są staże oraz praktyki zawodowe. Dzięki nim nabieramy doświadczenia, poznajemy  środowisko pracy, które nas interesuje, budujemy relacje z branżą i ludźmi w niej działającymi. W sieci dostępnych jest też wiele szkoleń online dotyczących np. tworzenia stron internetowych. Czy podstaw programowania.

Również w branży marketingowej nietrudno znaleźć certyfikowane szkolenia, a także webinary wspomagające naukę obsługi potrzebnych narzędzi. Takie rozwiązanie jest dobre, dla kogoś, kto chce pracować na tzw. własny rachunek np. jako wolny strzelec (popularnie freelancer) lub otworzyć własny biznes.

Czy po maturze mogę otworzyć od razu własny biznes?

Czemu nie! Nigdy nie jest wcześnie na otwarcie własnego biznesu. Jeśli jesteśmy gotowi być swoim własnym szefem — to zakończenie szkoły jest świetną okazją, by zacząć coś swojego. Pierwszy biznes nie musi być skomplikowany. Jeśli wiemy, co możemy zaproponować potencjalnym klientom. Mogą to być produkty DIY, usługi, pośredniczenie w sprzedaży. Jeśli mamy pewność, że jesteśmy w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za tworzenie własnej przestrzeni w biznesie, pozostaje tylko jedno pytanie. Od czego zacząć? Najprościej od profesjonalnej poczty, strony internetowej czy internetowego CV

Jak zacząć? Kto może mi pomóc?

Własna strona internetowa, własny sklep internetowy, poczta e-mail z profesjonalną nazwą (np. imię@nazwisko.pl) To dobry początek. Dajemy się poznać branży, klientom. Prowadzimy nieodpłatnie badanie nad zainteresowaniem rynku naszą ofertą. Możemy poprosić znajomych o przekazanie lub udostępnienie adresu, by zwiększyć zainteresowanie tym, co mamy do zaoferowania. Tworzenie własnej strony WWW nie musi być trudne. W systemach CMS np.: WordPress czy kreatorach WWW może to zająć tylko chwilę. Niewielkim kosztem i niewielką pracą możemy stworzyć profesjonalnie wyglądającą stronę czy sklep internetowy. Oczywiście jeśli planujemy od razu sprzedawać produkty — musimy przychód rozliczyć z urzędem skarbowym. Do tego niezbędne będzie założenie działalności gospodarczej.

Jak to zrobić i kto może nam pomóc? To proste. Istnieje wiele stron w sieci, które online przeprowadzą nas przez otwarcie fizycznie własnej działalności gospodarczej. Jeśli brakuje Ci podstawowej wiedzy, eksperci działający w ramach firm doradczych wskażą, co jest nam najbardziej potrzebne. OK, ale skąd wziąć pieniądze? Co jeśli nie mam jeszcze wystarczającej ilości pieniędzy, by pokryć koszty otwarcia własnego biznesu? To również może, być łatwiejsze niż się wydaje. Urząd Pracy działający na terenie miasta, w którym posiadamy meldunek, posiada środki na wsparcie pierwszego własnego biznesu. Warunkiem jest status bezrobotnego (taki można uzyskać po ukończeniu szkoły, zgłaszając się do Urzędu Pracy) oraz zgłoszenie projektu własnego biznesu z uzasadnieniem przeznaczenia pieniędzy na poszczególne koszty wymagane do działania jako firma. W ten sposób można uzyskać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na start. Warto też zastanowić się nad dofinansowaniami de minimis, czyli pomocą dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Pomoc de minimis udzielana jest w różnych formach, np.:

szkoleń

inwestycji

zwolnienia z podatków

pożyczek i kredytów

i innych

Jeśli nadal nie umiesz zdecydować, ale już wiesz, że potrzebujesz własnej strony www lub nazwy dla tej strony, kliknij przycisk pod spodem i sprawdź jakiej usługi potrzebujesz i czy nazwa, która Cię interesuje, jest nadal wolna.

Jeśli potrzebujesz porady, skontaktuj się z nami przez Messenger lub czat na stronie znajdującej się pod przyciskiem.