Hosting SSD>HDD

Dlaczego warto wybrać hosting SSD?


Dlaczego warto wybrać hosting SSD?

Skrót SSD oznacza z języka angielskiego Solid State Drive, co można przetłumaczyć jako napęd stały. Klienci, którzy kupują komputer stacjonarny czy laptop, coraz częściej decydują się na nowoczesne dyski SSD zamiast tradycyjnych dysków twardych HDD. Prawdopodobnie SSD z czasem całkowicie wyprą rozwiązania HDD. Podobnie wygląda to w przypadku usług hostingowych – klienci coraz częściej wybierają szybki hosting SSD.

Czym jest dysk SSD?

Dyski SSD wykorzystują technologię typu flash – rodzaj nieulotnej pamięci komputerowej. Tak jak dysk HDD zawiera ruchome mechanizmy głowic, tak na dysk SSD składają się wyłącznie części nieruchome. Jeszcze jakiś czas temu urządzenia te były dosyć drogie, ale obecnie są dostępne w atrakcyjnej cenie. Wprawdzie w dalszym ciągu dysk SSD jest średnio dwa razy droższy niż HDD, ale w zamian uzyskujemy zdecydowanie szybszy czas odczytu i zapisu danych. Kolejne plusy tego rozwiązania to cichsza praca i wysoka odporność na uszkodzenia. SSD bardzo dobrze radzi sobie z małym plikami, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w roli dysku systemowego. System Windows zainstalowany na dysku SSD uruchomi się po kilkunastu sekundach. W przypadku HDD to samo zadanie może trwać 3 razy dłużej. Kolejnym plusem SSD jest to, że wykorzystuje on mniej energii. Dobrym rozwiązaniem w przypadku urządzeń osobistych może być korzystanie jednocześnie z dysków SSD i HDD. Pierwszy może być dyskiem systemowym, a drugi można wykorzystać jako powierzchnię pod zdjęcia, filmy i inne pliki.

Co sprawia, że dysk SSD jest szybszy? Wynika to z tego, że:

 • składa się z mniejszej ilości części,
 • dane zapisane są na jednej drukowanej płycie,
 • kontroler zintegrowany z danymi na płycie odpowiada za zarządzanie pamięcią.

Dysk SSD jest również odporny na większe wahania temperatury niż HDD. Takie urządzenie może pracować przy temperaturze od 40 stopni poniżej zera do 80 stopni Celsjusza. Obecnie w sprzedaży są dyski tego typu o pojemności nawet kilku TB, ale w dalszym ciągu w urządzeniach najczęściej instalowane są urządzenia o zdecydowanie mniejszej pojemności. Mogą to być rozwiązania wykorzystywane jako dyski wewnętrzne lub zewnętrzne. Czy taki napęd sprawdzi się w każdym przypadku? Wszystko zależy od oczekiwań. Zakup urządzenia z dyskiem SSD wiąże się z wyższym kosztem, ale cenę wynagrodzi nam zwielokrotniona szybkość działania takiego sprzętu.

Hosting SSD – czy warto?

W naszej ofercie znajdziesz tani hosting SSD, co oznacza, że twoje dane będą się znajdować właśnie na szybkich dyskach SSD. Zasoby, jakie otrzymujesz do dyspozycji, to jednak nie tylko powierzchnia dyskowa, ale również procesor, pamięć RAM i inne elementy, które mają wpływ na to, jak działa usługa hostingowa. Serwer może korzystać z dysku SSD lub HDD. W dyskach SSD stosowana jest pamięć flash, podobnie jak w kartach pamięci w aparatach cyfrowych. W przypadku tego dysku nie ma kolejkowania operacji zapisu i odczytu – operacje mogą być wykonywane jednocześnie na pewnej liczbie komórek. Dzięki temu możliwy jest zapis i odczyt danych z prędkością ponad 500 Mb/s. Czy to oznacza, że hosting na dyskach HDD odejdzie w zapomnienie? Nie do końca. Przypomnijmy, że dyski SSD są droższe, zatem hosting na HDD, choć wolniejszy, będzie tańszy. Czy jednak różnica cenowa jest tak duża, aby dobrym rozwiązaniem było postawienie na wolniejsze działanie strony WWW? Badania Google z 2016 roku pokazały, że strona, która ładuje się dłużej niż 5 sekund, traci ok. 40 proc. konwersji w stosunku do serwisu, który ładuję się przez sekundę. Szybkość ładowania strony staje się coraz ważniejsza, za czym przemawiają fakty:

 • Jedna sekunda dłużej ładowania się strony może obniżyć konwersję o 7 proc.
 • 53 proc. odwiedzających porzuci stronę, jeśli będzie się ona wczytywała dłużej niż 3 sekundy.
 • 52 proc. przyznaje, że szybkość wyświetlania się strony ma wpływ na to, czy będą oni lojalnie korzystać z danej oferty.
 • Prędkość ładowania się serwisu jest jednym z czynników rankingowych Google, tj. ma wpływ na pozycję w wynikach organicznych tej wyszukiwarki.

Gdzie sprawdzi się hosting SSD?

Hosting SSD sprawdzi się doskonale w przypadku stron WWW i aplikacji, które generują dużą liczbę zapytań do baz danych. Natomiast hosting HDD będzie wystarczającym rozwiązaniem na potrzeby poczty firmowej czy do przechowywania dużych plików multimedialnych. Hosting SSD nie jest rozwiązaniem sugerowanym wyłącznie w przypadku dużych firm z branży IT – to usługa, która sprawdzi się w przypadku każdej firmy, która korzysta z usług serwerowych. Tego rodzaju hosting to dobre rozwiązanie do obsługi:

 • sklepów WWW,
 • baz danych,
 • stron WWW, których duża część jest generowana dynamicznie,
 • popularnych systemów CMS – sprawdź nasz hosting WordPress.

Samo przeniesienie strony z hostingu HDD na SSD przyniesie już poprawę szybkości ładowania. Zmianę najłatwiej można ocenić, korzystając z narzędzia Google, które służy testowaniu prędkości wczytywania się stron. Sprawdź wynik przed i po zmianie usługi serwerowej. Przypadek każdej strony jest inny, więc trudno podać, o ile przeciętnie poprawi się szybkość ładowania, ale możesz spodziewać się lepszego wyniku o kilka, a nawet o kilkadziesiąt punktów.

W AZ.pl, w przypadku wszystkich pakietów hostingowych, twoje dane znajdują się na dyskach SSD. Wybierając hosting SSD, decydujesz się na usługę, dzięki której twoja strona WWW będzie ładować się o średnio 60 proc. szybciej niż w przypadku dysków HDD. Wybór takiej oferty to jeden z kilku kroków, jakie możesz podjąć w celu przyśpieszenia działania twojej strony. Pamiętaj, że nasz hosting obsługuje HTTP/2, co również wpływa na czas wczytywania się serwisów.

Źródło: https://www.pcworld.pl/porada/SSD-vs-HDD-co-jest-lepsze-i-dlaczego,413069.html