Brexit a domeny .eu

Brexit a utracenie domeny .eu


Ten tekst przeczytasz w 6 minut.

Domeny .eu a brexit

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską 31 stycznia 2020 roku, po kilku referendach dotyczących tej sprawy oraz licznych porozumieniach zmieniających datę wydarzenia. Brexit (angielskie połączenie słów British – brytyjski oraz exit– wyjście) ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, jednak jedno jest pewne – wiążą się z nim pewnie nieodwracalne konsekwencje, jak np. zmiany w opłatach roamingowych czy sprawy związane z cłem. Zmiany dotkną również osoby i firmy, które posiadają stronę internetową z domeną .eu.

Zmiany z ramienia EURidu

Kontrole nad domenami .eu sprawuje europejska organizacja o nazwie EURid (ang. European Registry for Internet Domains). To właśnie ona, w porozumieniu z Komisją Europejską, ustaliła pewne zasady dotyczące posiadaczy domen .eu przypisanych do rejestratorów z Wielkiej Brytanii. Pierwsze powiadomienie o nadchodzących zmianach EURid wysłał do posiadaczy domen .eu jeszcze w październiku. Warto pamiętać, że zmiany dotyczą również rejestratorów z terytorium Gibraltaru. Jakie zmiany przyniesie brexit dla posiadaczy domen .eu z tych regionów?

Do końca roku obowiązuje tzw. okres przejściowy. Wobec tego każdy może zachować swoją domenę do 31 grudnia 2020 roku. Co jednak stanie się 1 stycznia?

Nie zmienią się zasady mówiące o tym, kto może rejestrować domeny .eu. Nadal będą mogli to zrobić:

  • obywatele Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezależnie od miejsca zamieszkania
  • osoby fizyczne niebędące obywatelami Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, których miejsce zamieszkania lub siedziba znajduje się w państwie członkowskim
  • przedsiębiorstwa i organizacje, które mają siedzibę w Unii Europejskiej lub Europejskim Obszarze Gospodarczym 

Co zatem się zmieni? Otóż o północy 1 stycznia 2021 roku, czyli w momencie zakończenia okresu przejściowego, obywatele Wielkiej Brytanii, którzy nie posiadają organizacji lub firmy na terenie Unii Europejskiej, lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (oprócz państw członkowskich Unii Europejskiej są to Norwegia, Liechtenstein oraz Islandia) nie będą już mogli rejestrować ani odnawiać domen .eu. Dotyczy to również przedsiębiorstw lub organizacji, które mają siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Jak brexit wpłynie na zarejestrowane domeny?

Co robić, jeśli chcesz zachować swoją domenę? Musisz przedstawić EURidowi, że spełniasz warunki, które są niezbędne do posiadania domeny .eu. Pamiętaj, że masz czas jedynie do końca roku! Do tego momentu musisz zmienić dane użyte podczas rejestracji domeny. EURid zobowiązał się do przesłania maila osobom, które mogą utracić swoją domenę do 21 grudnia 2020 roku.

Jeśli nie podejmą one odpowiednich kroków, 1 stycznia 2021 roku ich domeny otrzymają status “Suspended” (ang. zawieszona) do 31 marca 2021 roku. Taki status oznacza, że usługi powiązane z domeną przestaną działać (np. strony internetowe czy skrzynki mailowe). Gdy domena jest zawieszona, rejestrator może zaktualizować dane rejestracyjne, transferować domenę lub ją usunąć. Ponowne powiadomienie o statusie domeny zostanie wysłane 1 kwietnia, kiedy to domena przejdzie w status “Withdrawn” (ang. wycofana). Jeśli podmiot nie będzie spełniał określonych kryteriów, nazwa przejdzie w status “Revoked” (ang. odwołana) i trafi do puli domen wolnych 1 stycznia 2022 roku. Odpowiednie podmioty zostaną o takiej sytuacji powiadomione drogą mailową. Aby móc zachować swoją domenę, konieczne jest spełnienie jednego z trzech poniższych kryteriów:

  1. Obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, niezależnie od faktycznego miejsca zamieszkania.
  2. Prawo stałego pobytu, adres zameldowania lub faktyczny adres zamieszkania na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego niezależnie od posiadanego obywatelstwa.
  3. Posiadanie organizacji lub firmy na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Rejestracja nowej domeny

Od 1 stycznia 2021 roku rejestracja nowej domeny przez rejestratorów z Wielkiej Brytanii nie będzie już możliwa. Od tego momentu nie będzie również możliwy transfer domeny .eu do rejestratora z Wielkiej Brytanii.

Brexit 2020 – co możesz zrobić już teraz?

Sprawdź, czy spełniasz niezbędne warunki

Wszystkie warunki, które są konieczne do posiadania domeny .eu po 1 stycznia 2021 roku, opisałam wyżej. Jeżeli ich nie spełniasz, konieczne będzie podjęcie kolejnych kroków mających na celu zachowanie adresu.

Jeśli nie spełniasz niezbędnych warunków

Istnieją dwa rozwiązania pozwalające na zachowanie domeny .eu. Jednym z nich cesja tej domeny, czyli przeniesienie praw jej własności na inny pomiot. Musi on koniecznie spełniać jeden z wyżej wymienionych warunków. Jeśli posiadasz domenę w AZ.pl i chcesz wykonać jej cesję, proces opisany jest w tym artykule. Drugą możliwością jest zaktualizowanie swoich danych w taki sposób, aby były one zgodne z opisanymi wcześniej wytycznymi. Dla domen zarejestrowanych w AZ.pl, możesz wykonać taką operację, wysyłając zmienione dane na adres info@az.pl do dnia 23.12.2020 roku. Pamiętaj jednak, że jeśli nie wykonasz jednej z operacji, w celu odzyskania domeny konieczne będzie skontaktowanie się z działem prawnym EURidu. Wykonanie cesji lub zmiana danych jest konieczne niezależnie, czy domena jest zarejestrowana na osobę prywatną, czy organizację.

Domena .eu na 10 lat

Dla klientów z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przygotowaliśmy w AZ.pl promocję na domenę .eu. Już teraz możesz ją zyskać za jedyne 69 złotych netto. Rejestracja domeny na 10 lat jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem dla firm, które działają na obszarze większym niż jedno państwo. Przede wszystkim, domena .eu zwiększa wiarygodność biznesową organizacji, która taką domenę posiada. Co więcej, zakup domeny na tak długi okres pomoże zbudować zaufanie wokół marki i zapobiega ewentualnym niedopatrzeniom związanym z jej wygaśnięciem.

Domena .eu jest świetnym pomysłem, nawet jeśli rozszerzenie swojej działalności masz dopiero w planach. Pamiętaj, że jeśli jeszcze nie zarejestrowałeś swojej domeny z rozszerzeniem .eu, w każdej chwili może zrobić to ktoś inny. Jeśli zarejestrujesz swoją domenę na najbliższe 10 lat, Twoja firma ma realne szanse na zwiększenie zasięgu swojej działalności, a także rozpoczęcie sprzedaży międzynarodowej. Domena .eu jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych domen na świecie, a co za tym idzie, użytkownicy mają do niej duże zaufanie. Nie czekaj i zarejestruj domenę .eu w AZ.pl na 10 lat!