TeamViewer

TeamViewer – zarządzaj pulpitem gdziekolwiek jesteś


Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.

TeamViewer – niezbędne narzędzie w czasach pandemii

W dobie pandemii większość pracowników wykonuje swoją pracę z domu. Wówczas pojawiają się takie niedogodności, jak współpraca działu obsługi technicznej z pozostałymi pracownikami czy problemy w komunikacji między nimi. Jak temu zaradzić przy zachowaniu ograniczenia kontaktów? Z pomocą przychodzi TeamViewer – oprogramowanie, które zezwala na zdalny dostęp i wsparcie urządzeń, z których korzystają Twoi pracownicy. Dzięki temu narzędziu możesz nie tylko naprawiać i zarządzać urządzeniami, z których korzystają Twoi pracownicy. Masz również możliwość kontrolowania i monitorowania ich prac.

TeamViewer  pozwala na całodobową obsługę z dowolnego miejsca nie tylko komputerów, ale też urządzeń mobilnych (z systemem operacyjnym Windows 10 Mobile lub Android), sieciowych i wielu innych. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu z szybkością minimum 3G. Narzędzie opiera się na współdzieleniu pulpitu. Połączenie możesz nawiązać z dowolnym komputerem lub serwerem na świecie (o ile posiada system Windows: XP, Vista, 7, Server 2003, 8, 8.1, 10, system macOS lub dystrybucję Linuxa). Nie jest konieczna instalacja dodatkowych usług na dysku urządzenia – wystarczy jedno proste w obsłudze narzędzie. Podczas uruchamiania narzędzia konieczne jest podanie na obu urządzeniach numeru ID oraz hasła, które generuje program lub ustalasz je samodzielnie. Nie bez powodu jest ono najczęściej wybieranym oprogramowaniem do tego typu zadań. Narzędzie codziennie pobierają setki tysięcy nowych użytkowników, a połączonych zostało już przeszło 2,5 miliarda urządzeń. Co więcej, dziennie obsługiwanych jest ponad 20 milionów sesji.

Zalety narzędzia

Program jest w szczególności przydatny do zdalnej obsługi i kontroli urządzeń w dobie pandemii. Pozwala na zdalny dostęp do różnego rodzaju urządzeń, z których korzystają pracownicy. Ogranicza to konieczność przemieszczania się i kontaktu między pracownikami oraz ich przebywania w miejscu pracy. Jest niezastąpionym narzędziem, które znacznie ułatwi współpracę między pracownikami. Jednym z jego największych atutów jest niezwykle prosty w obsłudze i intuicyjny interfejs graficzny w języku polskim. Dzięki niemu z połączeniem urządzeń poradzi sobie każda osoba z podstawową znajomością obsługi urządzenia, z którego korzysta. Zdalnie możesz również przeglądać i przesyłać pliki między urządzeniami czy nawet je drukować (opcja dla urządzeń z systemem macOS i Windows). Zarządzać możesz nawet plikami przechowywanymi w schowku.  Wykonywane wspomnianych operacji za pomocą narzędzia jest niezwykle wydajne, między innymi dzięki możliwości obsługi alertów w czasie rzeczywistym.

Co więcej, dzięki rozszerzonej rzeczywistości TeamViewer Pilot możesz również podświetlać pewne fragmenty na ekranie drugiej osoby w czasie rzeczywistym czy rysować na ekranie.

Za pomocą narzędzia bez problemu przeniesiesz dane między urządzeniami, skontaktujesz się z drugą osobą, przeprowadzisz szkolenie czy prezentację. Co więcej, TeamViewer pozwala na zdalne zarządzanie aplikacjami przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa zarówno użytkownika, jak i danych, które przesyła. Nawiązane połączenie jest szybkie i łatwe do skonfigurowania. Centra danych narzędzia są zgodne z normą ISO/IEC 27001. Zdobycie takiego certyfikatu oznacza, że organizacja odpowiedzialna za narzędzie spełnia zawarte w nim normy bezpieczeństwa. Dodatkowo, do zabezpieczenia narzędzia używane są między innymi klucze kryptograficzne oraz algorytm szyfrujący RCA4. Takie zabezpieczenia stosuje się również w przypadku HTTP/SSL. Oprogramowanie oferuje również uwierzytelnianie dwuetapowe, co zapewnia wysoki standard bezpieczeństwa usługi. Chroni przed atakami typu brute force (czyli sprawdzaniu przez atakującego wszystkich możliwych kombinacji haseł) i oferuje możliwość utworzenia listy zaufanych urządzeń, co znacznie ułatwia proces łączenia urządzeń.

Inne zastosowania narzędzia

Oprócz pomocy w rozwiązywaniu problemów ze sprzętem TeamViewer posiada również funkcję Meeting, która pozwala na prowadzenie rozmów tekstowych czy konferencji (również z wykorzystaniem połączeń głosowych i wideo w jakości HD) w trybie online. Aby przeprowadzić takie spotkanie, wystarczy wysłać użytkownikom kod dostępu. Innym atutem narzędzia jest możliwość personalizacji interfejsu, która pozwala na jeszcze większe uproszczenie korzystania z niego. Co więcej, jeśli jedno z połączonych urządzeń posiada płytę główną z opcją Wake-On-LAN, drugie połączone urządzenie może je zdalnie uruchomić. Z panelu zarządzania w prosty sposób możesz administrować zarówno użytkownikami czy kontaktami, jak i urządzeniami, których ilość może wynosić nawet 500!

Wartym wspomnienia jest również fakt, że TeamViewer posiada polskie wsparcie techniczne.

TeamViewer 15

W najnowszej wersji TeamViewer oferuje wiele ciekawych funkcjonalności, między innymi automatyzację procesów. Dostęp do stworzonych skryptów automatyzujących pewne czynności jest możliwy poprzez konsolę. Sam proces jest niezwykle szybki i wygodny. Usprawniono również funkcję grupowania urządzeń. Listę kontaktów możesz dzielić ze względu na organizację, działy czy pewne przypisane im cechy. Poprawiono również jakość połączenia. W najnowszej wersji TeamViewer łączy się z najbliżej położonym Data Center. Do tej pory narzędzie nawiązywało połączenie z głównym centrum znajdującym się we Frankfurcie. Poprawiono również design interfejsu, między innymi zmieniając ułożenie klawiszy i funkcji.

Najnowszą wersję narzędzia znajdziesz na AZ.pl w trzech dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników pakietach.