Aktualizacja systemu Windows 10


Tek tekst przeczytasz w 1 minutę.

Nowa aktualizacja systemu Windows 10

Nowa aktualizacja systemu Windows 10 KB4554364 od Microsoftu jest już dostępna. Jej głównym celem jest naprawienie problemów występujących z proxy oraz siecią VPN (ang. Virtual Private Network — wirtualna sieć prywatna). Te połączenia są bardzo często kluczowe dla osób pracujących zdalnie, a tych w obecnej sytuacji jest wiele. Dzięki sieci VPN można połączyć się z siecią wewnętrzną w pracy w bezpieczny sposób. Łatkę wydano poza standardowym harmonogramem aktualizacji. Dotyczy ona wersji 1903 i 1909 systemu Windows 10, czyli jego dwóch najpopularniejszych wersji, oraz wersji 1809, 1803 i 1709. Jeżeli posiadasz starszą wersję systemu, a chcesz wykonać wspomnianą aktualizację, musisz najpierw zaktualizować system do nowszej wersji.

Wielu użytkowników systemu Windows 10 mogło doświadczyć w minionym tygodniu problemów z połączeniem z Internetem. Powodował je błąd, który naprawiono w tej aktualizacji. System wyświetlał komunikat o braku połączenia z siecią lub ograniczonym dostępie do niej. Pojawiał się on na urządzeniach, na których proxy było konfigurowane ręcznie lub automatycznie, albo łączyły się z siecią VPN. Problem występował najczęściej podczas używania aplikacji Microsoft Teams, Microsoft Office, Office 365, i Outlook. Jedynym rozwiązaniem było zrestartowanie urządzenia. Problemy mogły również występować, gdy użytkownik korzystał z aplikacji używających WinHTTP lub WinInet. Najczęściej jednak pojawiał się on, gdy użytkownik próbował podłączyć się do sieci VPN lub się z nią rozłączyć.

Ostatnia aktualizacja Windows 10?

Aktualizacja nie jest obligatoryjna — można ją pominąć. Microsoft zachęca, aby system aktualizowały jedynie osoby, które zetknęły się z problemem. W związku z panującą pandemią korowawirusa Microsoft zapowiedział, że wszystkie nieobowiązkowe aktualizacje niezwiązane z zabezpieczeniami od maja nie będą wdrażane, aby nie przysparzać użytkownikom ewentualnych problemów. W związku z tym jest to prawdopodobnie jedna z ostatnich nieobowiązkowych aktualizacji w najbliższym czasie. Jedyne aktualizacje, które będą dostępne, to te związane z bezpieczeństwem. Są one wydawane w drugi wtorek miesiąca, czyli w ramach tzw. Patch Tuesday.

Niektórzy użytkownicy doświadczyli jednak problemów z aktualizacją. Jej instalacja u części użytkowników powoduje losowe problemy. Zgłaszane problemy są bardzo różne: od awarii systemu, przez zawieszanie się urządzenia w trakcie trwania aktualizacji, po wyświetlanie błędów. Na chwilę obecną nie wiadomo, ile osób zmaga się z tymi trudnościami.

Źródła: bleepingcomputer.com, dobreprogramy.pl