Pożegnanie z Windows 7


Pożegnanie z Windows 7

14 stycznia, po ponad 10 latach funkcjonowania, zakończono wsparcie dla systemu operacyjnego Windows 7. Microsoft w dniu wydania systemu (22 października 2009) zapowiedział, że system będzie otrzymywał wsparcie przez 10 lat. Wiele osób określa to wydarzenie jako zakończenie pewnej epoki. Nie zapominajmy, że wspomniany system był bardzo dobrą odpowiedzią na skargi użytkowników, jakie spadły na giganta z Redmond po systemie Vista. Jakie konsekwencje nastąpią po decyzji Microsoftu i jak się na nie przygotować?

Windows 7 nadal używają miliony użytkowników. Według danych Netmarketshare, 32,37% użytkowników komputerów stacjonarnych nadal używa Windows 7 (stan na styczeń 2020). Microsoft już od kilku lat proponował użytkownikom bezpłatne przejście na system Windows 10. Z tej oferty można było skorzystać do 29 lipca 2016 roku. Jeżeli nadal korzystasz z Windows 7, najlepszym rozwiązaniem jest przejście na system Windows 10 (lub alternatywę od Linuxa). Przejście na nowszy system nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale też wydajność systemu. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pozostanie przy Windows 7, musisz liczyć się z konsekwencjami. Twoje urządzenie nadal będzie obsługiwać ten system, jednakże będzie on bardziej podatny na ataki i wirusy. Jest to spowodowane faktem, że Microsoft nie będzie już aktualizował oprogramowania. Oznacza to, że „łatki”, poprawki i aktualizacje nie będą już pobierały się ani automatycznie, ani na żądanie. Gigant z Redmond zaleca przejście na nowsze urządzenie korzystające z systemu Windows 10.

Czy używanie Windows 7 jest bezpieczne?

Jednym z powodów zakończenia wsparcia dla Windowsa 7 jest możliwość przeniesienia nakładów finansowych, które na niego przeznaczano, „na obsługę nowszych technologii i zaawansowanych nowych środowisk.”. W sieci pojawiło się wiele błędnych informacji na temat zakończenia wspierania tego systemu. Przede wszystkim, koniec wspierania nie oznacza, że Twoje urządzenie nagle przestanie działać. Nie musisz również koniecznie kupować nowego urządzenia. Nie musisz również zmieniać swojego systemu na inny lub nowszy, aczkolwiek zaleca się zmianę. Jednakże, jeżeli korzystasz z Microsoft Security Essentials, musisz przenieść się na innego antywirusa. Ten nie będą już wychodziły aktualizacje.

Dla wielu użytkowników Windows 7 na zawsze pozostanie ulubionym systemem operacyjnym. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przejść na nowszą wersję Windowsa lub inny system operacyjny, konieczne będzie znaczne zwiększenie ochrony Twojego urządzenia. Nie wiadomo jednak, czy w sytuacjach awaryjnych Microsoft wyda łatki dla Windowsa 7 (tak, jak zrobił to w przypadku ataku wirusa WannaCry dla Windowsa XP). Nadal możesz jednak korzystać bez problemu z pakietu Office 2010. Co więcej, poprawki zrobione pod Windows 7 będą pojawiać się do 13 października. Jeżeli mimo wszystko chcesz korzystać z Windowsa 7, aby się zabezpieczyć, możesz wykupić od Microsoftu łatki dla tego systemu. Przez pierwszy rok jest to koszt 61 dolarów.