adres IP

Co to jest adres IP?


Co to jest adres IP?

IP, a w zasadzie numer IP, służy do identyfikacji urządzeń w sieci. Protokół ten to definicja zasad, które rządzą w komunikacji pomiędzy dwoma lub większą liczbą urządzeń w sieci. Jako korzystający z internetu, korzystasz z niego w celu połączenia się nim z urządzenia, które ma przypisany adres IP. Może on być stały lub zmienny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat IP?

Co to jest adres IP?

Porównajmy adres IP do numeru PESEL. Tak jak każdy Polak posiada przypisany taki numer, tak każde urządzenie ma przypisany numer IP, który je identyfikuje. Kiedy chcesz odwiedzić jakąś stronę WWW, wpisujesz jej adres w przeglądarce lub odnajdujesz ją w wyszukiwarce. Aby uzyskać po wpisaniu danego adresu odpowiedź od strony, musisz podać swój numer IP, co  odbywa się automatycznie. Żeby zobaczyć zawartość danej strony internetowej, nie wpisujemy jej adresu IP, lecz jej nazwę, jak np. AZ.pl. Dlaczego?

Wszystko dzięki systemowi DNS. Skrót ten oznacza w rozwinięciu Domain Name System, czyli po prostu – System Nazw Domenowych. Jego zadaniem jest przypisanie poszczególnych nazw do odpowiednich numerów IP. Tym samym po wpisaniu w polu przeglądarki danego adresu strony dochodzi do połączenia z systemem DNS. Wyszukuje on adres IP strony, którą zamierzasz odwiedzić. Na przykład na stronę AZ.pl możesz wejść, wpisując w polu przeglądarki 46.242.150.4 – efekt będzie dokładnie taki sam, jak po wpisaniu nazwy AZ.pl. Oczywiście trudno sobie wyobrazić przeglądanie stron WWW w taki sposób – dzięki systemowi DNS możemy to robić zdecydowanie wygodniej.

Wersje adresów IP

Adres IP został wymyślony przez Boba Kahna. Najpierw powstało TCP (Transmission Control Protocol), a w 1974 roku TCP/IP, które wykorzystuje się do dziś. Przez lata zmieniały się wersje IP. W oznaczonej numerem 4 adres ten składa się z 4 liczb oddzielonych kropkami tak jak we wskazanym przez nas przykładzie46.242.150.4. Do niedawna w użyciu była jedynie ta wersja IP, czyli IPv4. jednak ze względu na możliwość wygenerowania ponad 4 mld adresów przestała być wystarczająca, biorąc pod uwagę obecną liczbę użytkowników sieci. Według danych z 2018 roku z internetu korzysta blisko 4,4 mld ludzi, czyli ok. 57 proc. populacji.

Rozwiązaniem problemu miała być wersja 5 IP, czyli IPv5, która jednak nie zdobyła popularności. Pierwsze testy IPv6 przeprowadzono w 2011 roku i prawdopodobnie ta wersja IP ostatecznie rozwiąże problemy. W tym przypadku adres IP składa się z aż 32 znaków. Dodatkowo nie są to wyłącznie liczby, ale również litery – od A do F. Tym sposobem wygenerować można 340 undecylionów adresów. Czy spotkaliście się kiedykolwiek z taką liczbą jak undecylion? To jedynka i 66 zer. Zmiana wersji IP na nową będzie następowała stopniowo. IPv6 jest kompatybilne z IPv4.

Jak przydzielane są adresy IP?

Każdy kraj ma przydzieloną daną pulę adresów IP, które następnie dzieli się pomiędzy dostawców internetu. Następnie ci dostawcy przydzielają adresy IP poszczególnym urządzeniom. W Polsce zadania z zakresu koordynowania adresów IP wykonuje Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, czyli popularny NASK. Natomiast w Europie zajmuje się tym RIPE Network Coordination Centre.

Rodzaje adresów IP

Odpowiadając na pytanie, co to jest IP, warto również wspomnieć o ich podziale. Adresy IP dzielimy na:

  • statyczne – czyli dany adres IP jest na stałe przypisany do danego urządzenia,
  • dynamiczne – przy każdym połączeniu z siecią użytkownik łączy się z innego IP,
  • publiczne – adresy, które otrzymujemy od dostawcy internetu w ramach przydzielonej mu puli,
  • prywatne – specjalne adresy przeznaczone do używania w sieciach lokalnych. Dzięki nim wiele urządzeń może łączyć się z siecią z wykorzystaniem tego samego adresu publicznego i z użyciem routera. Wewnątrz sieci każde z urządzeń ma przypisany odrębny numer, ale na zewnątrz wszystkie mają takie samo publiczne IP.

Stałe czy zmienne IP?

Statyczne IP zwane jest inaczej stałym, a dynamiczne – zmiennym. Zdecydowana większość użytkowników ma zmienny adres IP. Polega to na tym, że dane urządzenie po zalogowaniu do sieci otrzymuje pierwszy wolny adres IP, kolejny drugi itd. Oznacza to, że po każdym zalogowaniu urządzenie to może mieć inny adres IP. Z punktu widzenia operatora internetu jest to rozwiązanie, które ułatwia mu pracę. Natomiast jeśli adres IP jest stały, to urządzenie będzie mieć ten numer identyczny przy każdym połączeniu się z siecią.

Z jakiego IP warto korzystać? Na pewno ze stałym IP wiąże się ryzyko tego, że jeśli wasz adres zostanie zablokowany w ramach jakiejś usługi, np. na forum, to logując się z takim adresem ponownie, już z tej usługi nie skorzystacie. Z drugiej strony, stałe IP jest przydatne, jeśli zamierzacie hostować własny serwer. Wówczas łączące się z nim osoby za każdym razem będą wpisywały dokładnie ten sam adres. Stałe IP jest pomocne również przy uruchamianiu serwera poczty elektronicznej, zapewnienia dostępu do sieci pracownikom, którzy chcą się z nią połączyć, będąc poza biurem, czy do obsługi systemu monitoringu. Zatem rodzaj IP, z jakiego będziesz korzystać, powinno dobierać się na podstawie tego, jakie zastosowanie ma twoja sieć. Najczęściej dostawcy internetu, nawet jeśli nie mają w podstawowej ofercie stałego IP, to oferują możliwość korzystania z niego za dodatkową opłatą.

Adres IP hostingu – czy ma znaczenie?

Tak jak każde urządzenie w sieci ma adres IP, tak również przypisuje się go do danego serwera, na którym mogą znajdować się twoje strony internetowe. Czy w tym przypadku adres ten ma jakiekolwiek znaczenie? Zdecydowanie tak. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z serwera współdzielonego i jeden z użytkowników dopuści się rozesłania spamu, to jego IP może trafić na czarną listę, a tym samym wiadomości wysyłane z tego IP nie będą docierać od odbiorców – przynajmniej do momentu zdjęcia blokady. Otoczenie na serwerze, tj. inne strony, które się tam znajdują, może mieć znaczenie, jeśli chodzi o działania SEO, czyli zmierzające do uzyskania jak największej widoczności fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania Google. Algorytm może negatywnie oceniać strony WWW znajdujące się na serwerach z witrynami niskiej jakości, np. takimi, które zostały ocenione jako spam.

Zanim zapłacisz za usługę hostingową, warto zweryfikować, jakie witryny działają pod tym samym IP. Możesz do tego wykorzystać np. serwis spyonweb.com. Po podaniu adresu swojej strony zobaczysz listę domen, które działają pod tym samym IP:

adres IP

 

Jeśli wpiszesz adres AZ.pl, to zobaczysz wyłącznie nasz adres, ale najczęściej tych domen będzie bardzo dużo – szczególnie w przypadku stron, których pliki umieszczone są na serwerze współdzielonym.

Źródła: http://www.speedtest.pl/siec_ip, https://www.wprost.pl/technologie/10123052/stale-ip-dlaczego-warto-je-posiadac.html, https://socialpress.pl/2019/02/ilu-uzytkownikow-korzysta-z-sieci-i-social-media-w-2019-rokuhttps://www.erainformatyki.pl/rola-adresu-ip-w-internecie.htmlhttps://trybawaryjny.pl/co-to-jest-ip/