flagi narodowe

Kto może korzystać z domen narodowych?


W przypadku zdecydowanej większości rozszerzeń domen ich rejestracja nie stawia przed tobą szczególnych wymagań. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz, gdzie masz zarejestrowaną działalność i do prowadzenia jakiej strony wykorzystasz dany adres. Są jednak i takie domeny internetowe, z których mogą korzystać jedynie wybrane grupy odbiorców spełniających określone wymagania.

Jak zarejestrować domenę narodową?

Teoretycznie skorzystanie z danej domeny jest proste. Na AZ.pl oferujemy wam bardzo dużą liczbę przeróżnych rozszerzeń, z których możesz skorzystać. Jednak są i takie, których rejestracja będzie od ciebie wymagać spełnienia dodatkowych warunków. Poniżej przedstawiamy przykłady domen, które są dostępne dla każdego.

  • Domena .eu – domena została wprowadzona w 2005 roku. Początkowo była dostępna wyłącznie dla instytucji publicznych z Unii Europejskiej oraz dla organizacji posiadających prawa do znaków towarowych. Rok później była już możliwa do rejestracji dla wszystkich, tzn. dla firm, organizacji oraz osób prywatnych mających siedzibę lub zamieszkałych na terenie Unii Europejskiej. Nie mają tutaj znaczenia narodowość czy pochodzenie – ważny jest wyłącznie adres lub lokalizacja siedziby danej firmy.
  • Domena .de – czyli narodowa domena Niemiec, którą wprowadzono w 1986 roku. Początkowo miały ją używać jednostki powiązane z Niemcami. Ograniczenie w przypadku tej domeny polega na tym, że kontakt administracyjny dla danego adresu musi się znajdować na terenie Niemiec. Nie ma natomiast wymogu, aby korzystający z danej domeny mieszkał na terenie tego państwa.
  • Domena .asia – dostępna jest dla osób fizycznych, firm, jak i organizacji, ale konieczne jest posiadanie kontaktu administracyjnego na terenie Azji, tzn. jeden z kontaktów musi albo mieszkać na terenie Azji, albo prowadzić tam działalność. Konieczność podania adresu w Azji pojawi się na etapie rejestracji domeny.
  • Domena .mobi – przyjęto ją w 2005 roku, specjalnie dla stron, które zaprojektowano pod telefony komórkowe i inne urządzenia przenośne. Jest ona sponsorowana, która została wprowadzona na wniosek operatorów komórkowych i producentów telefonów. Wymagania dla tej domeny to używanie bez żadnych bramek WAP 2.0 i XHTML-MP.
  • Domena .uk – dostępna jest do ogólnej rejestracji od 2014 roku, ale z ograniczeniami. Wcześniej była ona możliwa do wykorzystania wyłącznie dla organów administracji publicznej, natomiast obecnie obowiązuje zasada pierwszeństwa w rejestracji poszczególnych nazw dla osób, które korzystają z rozszerzenia .co.uk z daną nazwą. Prawo pierwszeństwa obowiązuje jeszcze do 10 czerwca 2019 roku. Uwolniono ją ze względu na inicjatywę przedsiębiorców. Z badań wynikało, że oczekują oni krótszego rozszerzenia niż .co.uk.
  • Domena .ca – czyli narodowa domena Kanady, która jest dostępna wyłącznie dla obywateli Kanady, przedsiębiorstw zarejestrowanych na terenie tego kraju oraz stałych rezydentów. Przed rejestracją należy potwierdzić, że należysz do którejś z wymienionych grup.
  • Domena .es – czyli narodowa domena Hiszpanii. Jest ona dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm. Osoby fizyczne muszą przy rejestracji podać numer PESEL lub numer dowodu osobistego.
  • Domena .us – czyli narodowa domena Stanów Zjednoczonych. Jest ona dostępna wyłącznie dla firm i organizacji, które mają siedzibę lub oddział na terenie USA. Domena jest również dostępna dla osób fizycznych, ale muszą one mieć obywatelstwo Stanów Zjednoczonych, być rezydentami USA lub być tam zameldowanymi.

Warunki rejestracji domen narodowych

Jak widzisz, wybrane domeny internetowe stawiają zainteresowanym dodatkowe wymagania, jednak takich rozszerzeń jest niewiele. Ze zdecydowanej większości domen mogą korzystać wszyscy, bez dodatkowych wymagań.