domena www

Domeny z drugiej ręki. Jak wygląda rynek wtórny dla domen internetowych?


Co roku, 15 marca obchodzimy dzień domeny internetowej. 37 lat domen  na rynku powoduje, że nowych chwytliwych nazw jest coraz mniej. Wyjątkowo w tym roku zamiast o historii domeny,  przygotowaliśmy kilka akapitów o rynku wtórnym nazw internetowych. Czy i jak możemy zakupić domenę z drugiej ręki? A jeśli jesteśmy właścicielami domeny, to czy lepiej ją wyrejestrować, czy może sprzedać?

Cykl życia domen internetowych.

Pierwsza domena została zarejestrowana 1985 roku, od tego czasu rynek nazw internetowych bardzo się rozrósł. Obecnie różne domeny, równają się różnym zasadom ich rejestracji i użytkowania. Warto o tym też warto pamiętać, handlując domenami, czy zakupując domeny z rynku wtórnego. Cykl życia domeny to najprościej mówiąc, jest cyklem, który określa czas między rejestracją domeny do momentu jej powrotu do puli wolnych nazw.

W zależności od końcówki domenowej, w międzyczasie mogą pojawiać się różne etapy w cyklu życia domen. Przykładem może być domena europejska (.eu), – która jeśli nie zostanie przedłużona na kolejny okres rozliczeniowy — przechodzi w stan kwarantanny. 40-dniowa kwarantanna, to okres w którym domena nie jest aktywna. Co oznacza, że żadna strona WWW nie może zostać pod nią wyświetlona, ale również pozostaje w tym czasie własnością dotychczasowego właściciela. Jeśli temat Cię zainteresował, więcej na temat cyklu życia domen znajdziesz po tym linkiem: Cykl życia domen.

 

Rynek wtórny domen.

Rynek wtórny domen to nic innego jak handel domenami już zarejestrowanymi. Zajętą domenę można kupić lub sprzedać, cedując ją na inną osobę lub podmiot. Podobnie jak w przypadku każdego rynku wtórnego, handel domenami z drugiej ręki odbywa się przez dobicie targu z obecnym właścicielem domeny. Oczywiście ma to swoje wady i zalety.

Bezsprzecznie zaletą jest często chwytliwość, prostota nazwy jak i popularność domeny. Odkupując domenę, możemy też często liczyć na to, że domena została już wcześniej wypozycjonowana w sieci. Umożliwia to lepszy start biznesu internetowego, ponieważ zapewnione SEO domeny ułatwia dalszą pracę nad zwiększeniem ilości odwiedzin na  stronie www. Należy jednak pamiętać, że odkupując domenę, należy sprawdzić jej dotychczasową historię. Reputacja strony może czasem nie pomóc, a wręcz przeciwnie zaszkodzić dalszemu jej pozycjonowaniu. Zarówno w kontekście opinii publicznej jak i w kontekście technicznym. Oczywiście w przypadku popularnych nazw, trzeba liczyć się z tym, że cena takiej nazwy będzie wyższa niż tej nowo zarejestrowanej u operatora domen.

Gdzie szukać domen z rynku wtórnego? Najczęściej obrót domenami z drugiej ręki odbywa się przez parkingi domen oraz giełdy domenowe. Rzadziej, ale również zdarza się — po bezpośrednim kontakcie z właścicielem domeny.

Giełda domen.

Czym jest giełda domen w takim razie? Giełdy domenowe to miejsce, w którym domeny z rynku wtórnego wystawiane są na aukcje lub oferowane są do sprzedaży po konkretnie ustalonej cenie. Jedną z takich giełd jest premium.pl. Ważne przy wyborze strony pośredniczącej sprzedaży domen z drugiej ręki jest bezpieczeństwo transakcji. Dlatego wybierając giełdę domen internetowych, powinniśmy kierować się nie tylko cenami i ofertą, ale zawsze korzystać z zaufanych  i sprawdzonych pośredników.

Najdrożej sprzedane domeny z rynku wtórnego w Polsce.

Do tej pory najdrożej sprzedaną domeną z końcówką .pl została domena play.p

l jej wartość oszacowana została na bagatela dwa miliony złotych. Prawie milion złotych kosztowała domena opony.pl, a ponad sześćset tysięcy złotych wyniosła domena saturn.pl Niewątpliwie przez 37 lat rynek domen bardzo się rozwinął. Ciekawe domeny będą coraz trudniej dostępne. Handel zarejestrowanymi domenami stał się dla wielu sposobem na życie.

Jeśli masz pomysł na swoją domenę jej dostępność na rynku pierwotnym, możesz sprawdzić tutaj: Wyszukiwarka domen. Warto inwestować w ciekawe nazwy.

https://az.pl/domeny/

 


Komentarz(1)

  1. Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej 🙂