kopia zapasowa dysk

Kopia zapasowa. Nie daj się pozbawić danych.


31 marca obchodzimy światowy dzień kopii zapasowej, jednocześnie wydarzenia ostatnich dni pokazują jak palącym tematem, jest zabezpieczanie danych.  Z tego artykułu dowiesz się:

 

Po co mi kopia zapasowa?

Gdyby tylko rosyjska federalna agencja transportu lotniczego wykonywała kopie zapasowe danych na bieżąco…ale niestety dla rosyjskiego lotnictwa taki backup nie został stworzony. Wszystkie loty na terenie Rosji zostały wstrzymane. To chyba najlepsza odpowiedź na pytanie, po co wykonywać kopie zapasowe danych.

czego kopia zapasowa danych

wyniki grupy badawczej w małych i średnich przedsiębiorstwach w roku 2021

Stare porzekadło mówi, że przezorny jest zawsze ubezpieczony. Wygląda na to, że coraz częściej to rozumiemy. W przypadku przechowywania danych taka przezorność jest szczególnie ważna. Utrata zebranych danych, utworzonych stron, baz danych klientów, produktów to niekiedy nie tylko tysiące, ale dziesiątki tysięcy złotych straty. W przypadku użytkowników indywidualnych może być jeszcze gorzej. Utracone zdjęcia, wideo, wspomnienia, zapisane dane bliskich, są niekiedy bezcenne. Trudno sobie wyobrazić utratę danych z naszych urządzeń użytku codziennego. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie dalsze działanie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa, bez strony internetowej, systemów obsługi, danych klientów. Nie wszyscy jednak kopie wykonują. Szczególnie rzadko robią to użytkownicy indywidualni, ale zdarza się to również przedsiębiorstwom oraz freelancerom. Jeśli w takim razie czytasz teraz ten artykuł niech stanie się motywacją do rozpoczęcia tworzenia regularnych kopii zapasowych.

Jak często robić backup?

 

kopia zapasowa danych

wyniki grupy badawczej w małych i średnich przedsiębiorstwach w roku 2021

W AZ.pl tworzymy backup danych naszych serwerów oraz usług klientów codziennie. Doświadczenie w branży IT pokazuje, że wcale nie jest to przesadą. Codzienny backup danych pozwala zniwelować potencjalne straty, bardzo często do zera. Taką częstotliwość polecamy naszym klientom oraz wszystkim prowadzącym działalności gospodarcze. Oczywiście w razie wprowadzania istotnych zmian — na przykład w działaniu, wyglądzie stron www- polecamy stworzenie kopii zapasowej bezpośrednio przed zmianami oraz po wprowadzeniu zmian. W razie ewentualnej awarii działania serwera czy komputera zawsze będziemy mieć najbardziej aktualną wersję danych. W przypadku użytkowników prywatnych poleca się  wykonywanie kopii zapasowej raz w tygodniu, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Zakładamy jednak, że najlepiej określić częstość wykonywania kopii zapasowej przez ocenienie ile pracy zajmie odtworzenie potencjalnie utraconych danych. W tym miejscu często pojawia się pytanie:

Jak dużo miejsca zajmują backupy?

To oczywiście zależy. Po pierwsze, od tego ile danych chcemy zabezpieczyć w kopii. Po drugie, jaki rodzaj backupu wykonamy. Rozróżniamy 3 podstawowe rodzaje wykonywanych kopii zapasowych:

  •  Kopia pełna. Jak nazwa wskazuje jest to całościowa kopia danych
  •  Kopia różnicowa (taka kopia dostępna jest na hostingach w AZ.pl kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej). W tej kopii zapasowej archiwizowane są dane, które zostały zmienione od momentu wykonania ostatniej pełnej kopii zapasowej.
  • Kopia przyrostowa. W kopii przyrostowej zarchiwizowane są dane, które zostały dodane lub zmodyfikowane od chwili wygenerowania ostatniej kopii zapasowej.

Podsumowując oznacza to, że sami ostatecznie decydujemy ile miejsca zajmie nasza kopia danych. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się używać do tego jakiegoś programu/aplikacji do tworzenia automatycznych backupów — co często jest bardzo wygodnym rozwiązaniem — to wraz z programem otrzymujesz przeznaczone miejsce w chmurze na utrzymanie kopii danych. Więcej o aplikacjach do tworzenia backupu dostępnych w AZ.pl znajdziesz tutaj: Kopie zapasowe.

Chmura czy backup lokalny?

Poruszyliśmy już temat aplikacji do tworzenia backup, czas też poruszyć kwestie miejsca przechowywania kopii zapasowych. Tutaj mamy dwie podstawowe opcje. Kopia zapasowa przetrzymywana lokalnie oraz kopia w chmurze. Kopie lokalne możemy utrzymywać na:

  • Dodatkowym dysku komputerowym lub wydzielonej partycji.
  • Zewnętrznym dysku twardym.
  • Pendrive.
  • Innym urządzeniu posiadającym pamięć wewnętrzną.

Kopie chmurowe mogą być utrzymywane na:

  • Dyskach aplikacji do tworzenia i utrzymywania backup (np. Acronis Backup).
  • Dyskach chmurowych ( np. Dysk Google).
  • Hostingach i serwerach (np. hostingu w AZ.pl).

Która z tych opcji jest najlepsza? Tutaj nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju danych oraz naszych preferencji. Najbezpieczniejsz natomiast jest tworzenie kopii zapasowych hybrydowo, czyli zarówno lokalnie jak i chmurowo. Zapewnia to największe możliwe bezpieczeństwo.

Jeszcze więcej o tworzeniu kopii zapasowych możesz przeczytać, klikając tutaj: Backup danych – jak go wykonywać i dlaczego jest tak ważny?