Czym jest domena internetowa

Co to jest domena internetowa?


Domena internetowa stanowi ciąg znaków systemu DNS, czyli Domain Name System. Jednak z pewnością lepiej ją określić jako po prostu adres strony WWW. Między innymi dzięki domenom, chcąc skorzystać z danej strony internetowej, nie wpisujesz w przeglądarce jej numeru IP, tylko jej adres, który zazwyczaj jest dosyć łatwy do zapamiętania. Co jeszcze musisz wiedzieć o domenach internetowych?

Domena internetowa zamiast IP

Jak wspomnieliśmy, dzięki domenom internetowym możesz wejść na stronę stronę WWW, wpisując atrakcyjny adres zamiast ciągu znaków będących numerem IP strony. Zerknij na poniższy screen:

Domena internetowa

Co się stanie, jeśli w przeglądarce wpiszesz 46.242.150.4? Trafisz na naszą stronę – AZ.pl. Oczywiście dużo łatwiejsze jest dotarcie do strony WWW po wskazaniu domeny internetowej. Trudno sobie wyobrazić korzystanie ze stron bez ich adresów, bazując tylko na IP.

Domena składa się z nazwy, kropki i rozszerzenia. W przypadku naszej strony WWW nazwą jest „AZ”, a rozszerzeniem „.pl”. Oczywiście na rynku dostępne są dosłownie setki przeróżnych rozszerzeń domen. Do dyspozycji masz m.in.:

Wejdź na AZ.pl, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Z pewnością zaskoczy cię to, jak wiele rozszerzeń domen mamy w ofercie. Oczywiście ich dostępność uzależniona jest m.in. od tego, jak popularną nazwę wprowadzisz w pole wyszukiwania.

Domeny internetowe – kto nimi zarządza?

Funkcję operatora rejestru domen z rozszerzeniem .pl pełni w Polsce NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Domeny możesz natomiast rejestrować w firmach, które są partnerami tej instytucji. Ich listę znajdziesz tutaj – https://www.dns.pl/lista_rejestratorow. Przy każdej z pozycji umieszczone są również oznaczenia sugerujące, co oferuje dany operator. Informacje o nas wyglądają następująco:

AZ.pl - domeny

Ile kosztuje domena internetowa?

Zacznijmy od tego, że domena internetowa nigdy nie będzie twoją własnością – nawet jeśli opłacisz ją na wiele lat. Pozostajesz abonentem lub jej dysponentem i możesz z niej korzystać przez czas, za jaki zapłaciłeś. Ile musisz zapłacić za domenę? W naszej ofercie znajdują się nawet darmowe domeny, z których możesz korzystać bez opłat przez 12 miesięcy. Aktualne promocje sprawdzaj zawsze na naszej stronie. Pamiętaj, że w przypadku większości rozszerzeń nie ma możliwości ich rezerwacji. To znaczy, domena będzie do twojej dyspozycji po tym, jak za nią zapłacisz. Natomiast w przypadku domen .pl rezerwacja jest możliwa – na 14 dni. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwość korzystania z niej uzyskasz dopiero wtedy, kiedy za nią zapłacisz – chyba że akurat skorzystasz z promocji, w której domena będzie darmowa. Po opłaceniu adres jest zarejestrowany i do twojej dyspozycji.

Jakie są różnice między domeną a hostingiem interntowym?

Domena jest adresem strony, ale musi ona kierować na pewien serwer, gdzie znajdują się pliki danego serwisu. Nie muszą być usługami, z których skorzystasz w jednej firmie, jednak jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, m.in. ze względu na zarządzanie nimi w jednym panelu administracyjnym. Jeśli jednak korzystasz z tych usług w  różnych firmach, to żeby domenę „połączyć” z hostingiem, musisz:

  • Dodać daną domenę w panelu administracyjnym usługi hostingowej i sprawdzić, jakie serwery DNS musisz wskazać u operatora domen, aby domena nakierowała na właściwy hosting.
  • U operatora domen zmienić w ustawieniach danej domeny serwery DNS na takie, które zostały wskazane przez firmę hostingową.

Po wprowadzeniu odpowiednich serwerów DNS, po upłynięciu kilku godzin, wpisanie adresu domeny w przeglądarce powinno wywoływać daną stronę, ale bywa i tak, że wymaga to nawet powyżej 24 godz.

Potrzebujesz domen internetowych?

W AZ.pl dajemy ci możliwość wyboru domen w wielu rozszerzeniach. Bardzo często organizujemy również promocje, w których domeny możesz zarejestrować nawet za darmo. Koniecznie zaglądaj na naszą stronę i korzystaj z najatrakcyjniejszych promocji.