Niedziele handlowe 2020

Niedziele handlowe w roku 2020


Nowy roku tuż za pasem. Wraz z nim przyjdą kolejne zmiany obejmujące niedziele handlowe i niehandlowe. Jak uchronić się przed ewentualnymi stratami związanymi z zamkniętymi sklepami?

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2020?

Już w przyszłym miesiącu czeka nas zaostrzenie zakazu handlu. Lista, na której widnieją niedziele handlowe, znacznie się skróci. Zakupy zrobimy tylko w siedem niedziel. Oznacza to, że szykują się spore przerwy między niedzielami handlowymi. Niedziele handlowe zaplanowane są na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną wypadającą w tym roku 12 kwietnia (czyli zakupy zrobimy 5 kwietnia, w Niedzielę Palmową) oraz na dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem (13 i 20 grudnia). Oprócz tego sklepy będą otwarte 26 stycznia, 26 kwietnia, 28 czerwca oraz 30 sierpnia. Co więcej, w 2020 roku szykują się dwa dni, w których nie zrobimy zakupów po godzinie 14. Będzie to 11 kwietnia oraz 24 grudnia, czyli sobota poprzedzająca Wielkanoc oraz Wigilia Bożego Narodzenia.

Zakupów nie zrobimy również standardowo w dni wolne od pracy, czyli niektóre święta państwowe i kościelne. Chronologicznie będzie to:

  • 1 stycznia — Nowy Rok,
  • 6 stycznia — Trzech Króli,
  • 12 i 13 kwietnia — święta Wielkanocy,
  • 1 i 3 maja — Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 11 czerwca — Boże Ciało,
  • 15 sierpnia — Wniebowzięcie NMP,
  • 1 listopada — Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada — Święto Niepodległości,
  • 25 i 26 grudnia — Boże Narodzenie.

Zaostrzenie zakazu handlu

Pierwszy raz po wprowadzeniu Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 roku sklepy zamknięto 11 marca 2018 roku. W tym samym roku sklepy były czynne jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Mimo to nie wszyscy zdążyli się przyzwyczaić do obowiązujących zasad. W tym roku zakupy mogliśmy zrobić w ostatnie niedziele miesiąca. Wyjątki stanowiły jedynie niedziele poprzedzające święta. Należy pamiętać, że na osoby, które owych przepisów nie przestrzegają, czekają kary finansowe. Niedostosowanie się do obowiązującego zakazu możemy przypłacić grzywną wynoszącą od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. Jeżeli przepis będzie naruszany nagminnie, według kodeksu karnego na sprzedawcę będzie mogła zostać nałożona kara ograniczenia wolności. Przestrzegania przepisów pilnują obecnie pracownicy Państwowej Inspekcji Pracy.

Nie zamykaj sklepu w niedzielę

Nie ulegają zmianie lokale, których zakaz nie obejmuje. Nadal mogą być otwarte między innymi cukiernie, dworce, kwiaciarnie, lodziarnie, piekarnie, saloniki prasowe i stacje benzynowe. Otwarte mogą być również sklepy sieci Żabka i Freshmarket oraz osiedlowe sklepy, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel. Warto zauważyć, iż wciąż spada liczba działających sklepów. Według analizy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, na koniec 2018 roku spadek liczby małych sklepów wynosił 2,7% (w roku 2017 było to 2,6%), a pozostałych — 5% (tutaj spadek jest bardziej widoczny, gdyż w 2017 roku było to 1,3%). Niestety, jeżeli Twoja działalność nie wpisuje się w żaden z powyższych typów, nie możesz sprzedawać swoich produktów w sklepie stacjonarnym w niedziele. Możesz to jednak zrobić w inny, bardzo prosty sposób — zacznij swoje produkty sprzedawać za pośrednictwem Internetu.

Artykuł 6 wspomnianej wcześniej ustawy przewiduje pewne wyjątki od zakazu. Jednym z tych wyjątków jest właśnie branża e-commerce. Nie musisz zamykać swojego sklepu w niedzielę. Zamiast martwić się spadkiem sprzedaży, przenieś swój biznes do Internetu. W AZ.pl oferujemy zarówno gotowe rozwiązanie, jak i ofertę na dobry początek oraz dla wciąż rozwijających się biznesów. Dla ofert Smart oraz Pro oferujemy dodatkowo możliwość testowania usług przez 2 tygodnie. Nasze usługi dają również możliwość integracji Twojego sklepu z płatnościami internetowymi, kurierami, narzędziami do marketingu i systemami do recenzowania zakupów. Nie czekaj — sprawdź naszą ofertę już teraz!

Źródło: https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakaz-handlu-w-polsce-wroca-dwie-niedziele-handlowe-w-miesiacu/c7eyqym