Prezenty świąteczne

Jak kupujemy prezenty na święta?


Wielkimi krokami zbliżają się święta — czas, który każdy chce spędzić z bliskimi. Kiedy myślisz o świętach, co pojawia Ci się przed oczami? Widzimy barszcz z uszkami, pierogi z grzybami, odświętne stroje, choinkę pod którą leżą prezenty — i na nich właśnie skupię się w tym artykule.

Grudzień miesiącem zakupów

„W tym roku wezmę się za prezenty jeszcze w listopadzie”. Brzmi znajomo? Co roku wiele osób obiecuje sobie, że wykorzysta potencjał Black Friday oraz Cyber Monday do zakupu prezentów. Jednakże zawsze kończy się to w podobny sposób — ktoś nie wie jaki prezent chce dostać, nie może się zdecydować, nie jest pewien, a Ty nie możesz znaleźć odpowiedniego… i nie pozostaje Ci nic innego, jak zrobić zakupy w grudniu. Często nie mamy czasu ani ochoty na chodzenie po zatłoczonych galeriach handlowych. O wiele wygodniej jest zrobić zakupy z domu, spod kocyka, z gorącą herbatką.

Jakie prezenty kupujemy na święta?

W 2018 roku Polacy pod choinką oczekiwali najbardziej perfum i kosmetyków. Zaraz za nimi uplasowały się książki oraz słodycze. Wśród nastolatków dominują gry komputerowe oraz gotówka. Bardzo wysoko, względem roku 2017, uplasowały się kamerki cyfrowe. Dla dzieci natomiast kupujemy lalki oraz pluszaki. Wysoko uplasowały się również zabawki konstruktywne oraz kreatywne. Każdy z tych produktów można zamówić przez internet, co zaoszczędzi nam czas, który spędzilibyśmy w kolejkach.

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które robią zakupy przez internet. W zeszłym roku 44% pieniędzy przeznaczonych na prezenty wydaliśmy w sklepach internetowych. Wzrasta również ilość funduszy, które przeznaczamy na przygotowanie świąt — portal Deloitte przewiduje, że w 2019 przeciętny Polak wyda około 1500 złotych, czyli o 5% więcej, niż w zeszłym roku. Na same prezenty planujemy wydać prawie 550 zł.

Jak dobrze wykorzystać okres świąteczny?

Najczęściej prezenty kupujemy między 1 a 15 dniem grudnia. Należy jednak pamiętać, że wiele osób kupuje prezenty na tak zwaną „ostatnią chwilę”. Wobec tego to już ostatni moment, aby przenieść swoją działalność do Internetu i otworzyć swój własny sklep internetowy. Sam sklep to jednak nie wszystko. Prawie połowę Polaków do zakupów skłaniają akcje promocyjne. Tyle samo respondentów wyznało, że inspiracji prezentowych szuka w Internecie. Z tego powodu warto promować się właśnie tam. Zadbaj o to, aby Twoja strona wyświetlała się najwyżej w wyszukiwarce Google. Dlaczego warto o tym pamiętać? Przykładowo, jeżeli ktoś szuka perfum, ale nie jest zdecydowany jakich, będzie otwierał po kolei linki, które wyświetlą mu się w wyszukiwarce, i na tych właśnie stronach będzie szukać odpowiedniego produktu. Jak znaleźć się najwyżej w wyszukiwarce?  Z pomocą przychodzi pozycjonowanie stron. Sprawdź, co w tym obszarze oferujemy w AZ.pl.

Jak sprzedawać poprzez sklep internetowy, aby transakcje były efektywne? Niestety, na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jednakże są pewne aspekty, o których należy pamiętać, jeśli planujemy otworzyć własny sklep. W tym roku Polacy stawiają na zakupy online. Do skorzystania z oferty danego sklepu skłania nas dostawa do domu (62 proc.) oraz szeroki asortyment (58 proc.). Ważna jest także możliwość łatwego porównania ceny (57 proc.). Jeżeli chodzi o płatności, najczęściej wybieraną metodą jest karta oraz cyfrowy portfel (po 40 proc.).

 

Źródła: https://www2.deloitte.com/pl/zakupyswiateczne2018#economy-section, https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/zakupy-swiateczne-2019.html