VPS

VPS – między hostingiem a serwerem dedykowanym


Ten tekst przeczytasz w 5 minut.

Czym jest Virtual Private Server?

VPS to skrót od angielskiego Virtual Private Server i oznacza „prywatny serwer wirtualny”. Rozwiązanie polega na podzieleniu fizycznej maszyny serwerowej na mniejsze, wirtualne części, czyli VPSy. Jest to świetne rozwiązanie dla początkujących osób z podstawową znajomością administracji serwerów, które potrzebują konfiguracji bardziej rozbudowanych i z większymi możliwościami samodzielnego zarządzania niż te, które oferuje zwykły hosting, np. dla zaawansowanych projektów. VPS to optymalne rozwiązanie pod względem kosztów i dostępności zasobów. Można je określić jako rozwiązanie pomiędzy hostingiem a serwerem fizycznym, gdyż pozwala na zarządzanie i konfiguracje podobnie jak w serwerze dedykowanym, jednocześnie zapewniając o wiele niższe koszty przy szerszym obszarze zastosowań. Serwery VPS poleca się szczególnie deweloperom – również, jeśli dopiero uczysz się zarządzania serwerem.

Zalety VPS

Serwery VPS to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które cenią sobie szybkość i wydajność. W praktyce oznacza to między innymi szybkie ładowanie stron. VPS zapewnia dużą moc serwera przy zachowaniu kontroli nad systemem operacyjnym czy zainstalowanym oprogramowaniem, między innymi poprzez dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb. Aktywacja serwera przebiega w szybki sposób. Ważną cechą serwerów VPS jest ich skalowalność, czyli możliwość dowolnej konfiguracji serwera w ramach danego pakietu.

Serwery VPS możesz wykorzystać między innymi do obsługi dużej ilości stron internetowych czy rozbudowanych aplikacji (np. sklepu internetowego). Idealnie sprawdzi się również w przypadku obsługiwania poczty elektronicznej lub baz danych. VPSy można również wykorzystać do tworzenia środowisk testowych czy serwerów VPN lub DNS. Jest to również idealne rozwiązanie do obsługi programów księgowych czy magazynowych, w szczególności, gdy potrzebujesz jedynie części zasobów fizycznego serwera. Serwer wirtualny możesz wykorzystać również jako hosting dla gier.

Prywatny serwer wirtualny w AZ.pl

Każdy pakiet VPS w AZ.pl wyposażono w dyski SSD NVMe (Non-Volatile Memory Express), czyli najszybsze dyski tego typu na świecie. Przetwarzają one duże ilości danych w krótkim czasie, co znacznie przyspiesza działanie np. stron WWW. W porównaniu do dysków HDD prędkości mogą się zwiększyć nawet dziesięciokrotnie. Każdy z serwerów zaprojektowano w taki sposób, aby przy niedużej cenie zyskać jak największą prędkość działania i wydajność dysków. VPSy charakteryzują się wysoką niezawodnością. SLA, czyli ciągłość działania usług w skali miesiąca kalendarzowego, wynosi w ich przypadku 99%.

Serwery posiadają możliwość dokupienia niezawodnej i bezpiecznej platformy Plesk. Obsługuje ona do 10 domen przy niezwykłej prostocie użytkowania dzięki intuicyjnemu interfejsowi. Zmiany wykonane w panelu implementują się w sposób automatyczny (z repozytorium lokalnego, np. Git, lub zdalnego, np. Bitbucket). Pozwala to na prostą obsługę kont pocztowych czy baz danych. Panel zapewnia również antywirus, anty spam i dwustopniowe uwierzytelnianie. Wspiera on również popularne środowiska deweloperskie (NodeJS, Meteor, Rails, Python, Apache z PHP, NGINX z memcached oraz Litespeed SSL) i takie aplikacje, jak WordPress czy Joomla.

Plesk Panel

Do zarządzania serwerem VPS możesz użyć konsoli SSH, panelu klienta lub panelu Plesk. Konsoli SSH i panelu Plesk najczęściej używa się do zarządzania serwerem. Różnica między tymi sposobami polega na tym, że w przypadku panelu nie jest konieczna znajomość poleceń wpisywanych do konsoli SSH. Panel klienta natomiast używany jest do instalacji czy zresetowania systemu.

Kopie zapasowe plików mogą być eksportowane na zewnętrzny serwer FTP lub na konto Dropbox. Każdy pakiet jest wyposażony w oprogramowanie Docker oraz platformę Ceph. Dowolny pakiet umożliwia zmianę obsługiwanego systemu operacyjnego (z CentOS 7 na Debian 9 lub Ubuntu 18). Wirtualne serwery zapewniają również dostęp root lub administratora – takie serwery są zarządzane poprzez panel administracyjny lub zdalny terminal, w zależności od obsługiwanego systemu. W praktyce pozwala to m.in. na administrowanie kontami użytkowników oraz instalowanie własnych aplikacji czy bibliotek. Każdy pakiet posiada nielimitowany transfer danych i centrum danych na terenie Polski.

Nowa generacja serwerów VPS podzielona została na 5 pakietów:

VPS Basic

Ten wyposażony w procesor 1vCore @2GHz i 2 GB pamięci RAM posiada dysk SSD NVMe o pojemności 40 GB. W przypadku Cloud VPS S istnieje jeden adres IPv4 w pakiecie oraz możliwość dokupienia kolejnego adresu. W każdej chwili istnieje możliwość przeniesienia usług na wyższy pakiet.

VPS Standard

W tym pakiecie zyskujesz procesor 2vCore @2GHz i 4 GB pamięci RAM oraz dysk SSD NVMe o pojemności 80 GB. Cloud VPS M oferuje jeden adres IPv4 w pakiecie oraz możliwość dokupienia 3 kolejnych adresów. W każdej chwili istnieje możliwość przeniesienia usług na wyższy pakiet.

Standard Plus

Pakiet oferuje procesor 4vCore @2GHz oraz 8 GB pamięci RAM. Jest wyposażony w dysk SSD NVMe o pojemności 120 GB i jeden adres IPv4, jednakże istnieje możliwość dokupienia 7 kolejnych adresów. W każdej chwili istnieje możliwość przeniesienia usług na wyższy pakiet.

VPS Premium

Wyposażony w procesor 8vCore @2GHz i aż 16 GB pamięci RAM pakiet posiada dysk SSD o pojemności 240 GB oraz jeden adres IPv4 z możliwością dokupienia 7 kolejnych adresów. W każdej chwili istnieje możliwość przeniesienia usług na wyższy pakiet.

VPS Premium Plus

Najwyższy z pakietów posiada procesor 8vCore @2GHz i 32 GB pamięci RAM oraz 320 GB pojemności na dysku SSD NVMe. W pakiecie otrzymasz jeden adres IPv4 z możliwością dokupienia aż 7 kolejnych. Jako że jest to najwyższy z pakietów, nie ma w tym wypadku możliwości przejścia na wyższą ofertę. Pakiet XXL posiada moc porównywalną do serwera dedykowanego, jednak nadal jest to rozwiązanie chmurowe.

Jeżeli chcesz zmienić wersję swojego VPSa (np. przejść z pakietu S na M), musisz wykonać tę operację sam w Panelu Klienta. W tym celu, po zakupieniu nowego pakietu, samodzielnie przenieś wszystkie pliki między serwerami. Wybierając VPS w AZ.pl zyskujesz również profesjonalne wsparcie techniczne. Z naszym Biurem Obsługi Klienta możesz skontaktować się telefonicznie pod numerem +48 570 510 570 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00 oraz w soboty w godzinach 8:00-16:00, za pośrednictwem formularza kontaktowego lub Messengera od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.