pozytywne informacje

Pozytywne informacje z kraju i nie tylko — ciąg dalszy


Ten tekst przeczytasz w 7 minut.

Pandemia koronawirusa nadal jest głównym tematem poruszanym zarówno w mediach, jak i podczas codziennych rozmów. Codziennie napotkamy coraz więcej informacji związanych z wirusem SARS-Cov-2. Niestety, często nie są to pozytywne informacje. Natłok negatywnych wiadomości nierzadko nie pozwala nam na odnalezienie plusów w tej jakże ciężkiej sytuacji. Na naszym blogu pojawił się wcześniej artykuł o dobrych wieściach ze świata niezwiązanych z COVID-19, jak też wpis z pozytywnymi wiadomościami w dobie pandemii. Dziś zachęcam do zapoznania się z kilkoma newsami skierowanymi głównie do przedsiębiorców, ale nie tylko.

Pozytywne informacje od krakowskiego przedsiębiorcy

Pandemia ogarnęła już znaczną część świata. Na całym globie ludzie są zdezorientowani obecną sytuacją. Tak dzieje się między innymi w Hiszpanii. Krakowski przedsiębiorca, Wiesław Nowak, zatrudniający swoich pracowników na terenie tego państwa, postanowił wykupić lot czarterowy dla swoich pracowników i współpracowników. Dzięki temu mogli oni w bezpieczny sposób powrócić do swoich domów.

Pracownicy są jak rodzina. To, obok dobrej opinii, najważniejszy kapitał każdej firmy. Dlatego bez wahania zdecydowałem się na ten krok.

— mówi właściciel firmy NOVMAR w wywiadzie z portalem krakow.naszemiasto.pl. Pracownicy firmy montażowo-remontowej, zaniepokojeni rozwojem sytuacji w Hiszpanii, zwrócili się do przedsiębiorcy z prośbą o zorganizowanie pomocy w powrocie do domu. Dlatego pan Nowak wyczarterował samolot do Katowic, który pomógł całej załodze w bezpiecznym powrocie do domu. Samolot przetransportował do Polski 45 osób. Co więcej, właściciel firmy zapewnił swoim pracownikom wynajęte mieszkania. Mogli oni spędzić w nich dwa tygodnie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Po powrocie do kraju cała załoga poddała się kontroli przeprowadzonej przez policję i sanepid.

Pozytywne informacje dla polskich przedsiębiorców

Polscy przedsiębiorcy otrzymają od państwa wsparcie finansowe dla pracowników. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie osób zatrudnionych do pozostania przy obecnym pracodawcy. Na chwilę obecną pula pomocy finansowej dla pracowników jest równa 2,6 mld złotych. Te środki pochodzą z Unii Europejskiej oraz Regionalnych Programów Operacyjnych. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Na dzień dzisiejszy wpłynęło już 8,2 tysiąca wniosków o dofinansowanie pracowników. Przedsiębiorcy mogą liczyć na uzyskanie dla pracownika do 50% jego minimalnego wynagrodzenia, jeśli obroty organizacji spadną poniżej 30%.

Kiedy można łączyć świadczenia dotyczące tarczy antykryzysowej?

Istnieje kilka możliwości uzyskania pomocy finansowej od państwa. Dobra wiadomość jest taka, że różne świadczenia można ze sobą łączyć. Należy jednak pamiętać, że te świadczenia muszą różnić się od siebie celem ich uzyskania. Oznacza to, że pobierając świadczenia na pewien cel z jednego źródła, nie możemy wybrać innego źródła w tym samym celu. Jeżeli jednak chcemy pobrać świadczenie na inne zadanie, jest to możliwe. Co więcej, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą bez problemu łączyć takie ulgi jak zwolnienie z odprowadzania składek do ZUS-u, świadczenia postojowe czy pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. W przypadku, gdy zatrudniasz pracowników, którzy ubiegają się o dofinansowanie pensji, możesz połączyć to dofinansowanie ze zwolnieniem z odprowadzania składek do ZUS-u oraz z pożyczką 5000 zł na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa.

Pozytywne informacje w przemyśle transportowym

Po przestoju w produkcji, jaki miał miejsce w związku z pandemią, zakłady produkcyjne zaopatrujące przemysł transportowy jeden po drugim wznawiają produkcję. Jako pierwszy, bo już 6 kwietnia produkcję wznowił słowacki zakład KIA Motors w mieście Żylina. Kolejne ponowne otwarcia miały miejsce 14 kwietnia: w czeskiej fabryce Hyundai Motor Manufacturing w Noszowicach, w austriackim zakładzie Magna Steyr w mieście Graz oraz w węgierskim zakładzie silnikowym Audi w Gyor.

Do otwartych fabryk niedługo później, bo już 20 kwietnia, dołączyły fabryki Volkswagena w niemieckim Zwickau i słowackiej Bratysławie, Volvo w belgijskiej Gandawie, DAF w holenderskim Eindhoven i belgijskim Westerlo oraz Mercedesa w niemieckim Wörth am Rhein. Dwa dni później w węgierskim Kecskemet ruszyła fabryka Mercedesa, a we francuskim Valenciennes — Toyoty. Na 27 kwietnia zaplanowano ponowne otwarcie części fabryk w Polsce: Volkswagena w Poznaniu, Polkowicach i Wrześni oraz Fiata w Tychach. Tego samego dnia do normalnego działania mają powrócić zakłady Suzuki w węgierskim mieście Ostrzyhom, Škody w czeskich miastach Mlada Boleslav i Kvasiny oraz Volkswagena w niemieckich miastach Wolfsburg i Hannover.

Większość fabryk rozpocznie proces powrotu do pracy zaraz po „majówce”. Swoje działanie wznowi między innymi fabryka Opla w Gliwicach, Jaguara w słowackiej Nitrze, Toyoty w czeskim mieście Ovčáry i angielskim Burnaston,  Dacii w rumńskiej Mioveni oraz Forda w niemieckim Saarlouis i Kolonii, hiszpańskiej Walencji czy rumuńskim mieście Craiova.

Początkowo produkcja ograniczona będzie do wyłącznie jednej zmiany. W niektórych z wyżej wymienionych fabryk osoby zatrudnione będą pracować tylko cztery dni w tygodniu. Stopniowy powrót do stanu sprzed epidemii ma przynieść powrót płynności w produkcji.

W przyszłym tygodniu są przewidziane rozruchy branży AGD i automotive. Według nas taki ograniczony ruch potrwa jeszcze do 15 maja.

— mówi prezes Epo-Trans Logistic — Piotr Ozimek.

Darmowa pomoc w szukaniu pracy

Straciłeś pracę w związku z pandemią? Zawodowi rekruterzy oferują swoje usługi za darmo dla osób poszkodowanych przez panującą pandemię. W zakres ich usług wchodzi pomoc w szukaniu nowej pracy, dostosowaniu ofert do Twoich umiejętności i wymagań oraz porady odnośnie do pisania CV. Do akcji „Wracam na rynek” włączyło się ponad stu rekruterów, którzy dzięki temu przedsięwzięciu zyskują nowe doświadczenie. Zakładając, że każdy z zaangażowanych rekruterów może pracować po kilka godzin dziennie, akcja pomaga średnio 500 osobom tygodniowo. Koordynatorka akcji, Marta Aserigadu, opisuje akcję następującymi słowami:

Podpowiadają jak napisać CV, jak skorzystać z mediów społecznościowych do poszukiwania pracy, gdzie aplikować, w jaki sposób kontaktować się obecnie z pracodawcami, w jaki sposób zwrócić na siebie uwagę, albo po prostu zainteresować swoją aplikacją.

Pomocy w znalezieniu pracy możesz szukać na stronie https://wracam-na-rynek.pl.

Pozytywne informacje z zakładu „Warmia”

W zeszłym roku zamknięto zakład produkcyjny „Warmia” w Kętrzynie. 23 marca nowa spółka wydzierżawiła halę i sprzęt, który się w niej znajduje. Rozpoczęła ona produkcję kombinezonów dla Włochów i maseczek wielokrotnego użytku dla Polaków, walcząc tym samym z pandemią. Poprzedni zakład funkcjonował w tym miejscu od 1959 roku i pracowało w nim do tysiąca osób. Obecnie fabryka działa pod nazwą Kętrzyńskie Zakłady Odzieżowe „W-A” i zatrudnia byłe pracownice „Warmii”. Co więcej, zakład planuje zatrudnić nowe szwaczki. Pierwszeństwo w otrzymaniu wspomnianych środków ma mieć wojsko i policja. Dodatkowo, władze Kętrzyna już zamówiły ponad 20 000 sztuk maseczek dla mieszkańców miasta.

Ponowne otwarcie galerii

Od 4 maja w pełni czynne są już galerie oraz centra handlowe. Przebywanie w tych miejscach nadal jest jednak ograniczone do 1 osoby na 15 m2. Jednakże czynne nie mogą być przestrzenie rekreacyjne, siłownie oraz punkty gastronomiczne (z wyłączeniem dostaw). Każda z otwartych galerii powinna dostosować się do nowych obostrzeń związanych z pandemią. Jest to między innymi obowiązek utrzymania 2 m odstępu między klientami czy naklejenia odpowiednich taśm na podłodze wyznaczających kolejkę do kasy. W miarę możliwości w galerii powinny zostać wyznaczone osobne miejsca do wejścia oraz wyjścia, aby móc lepiej liczyć klientów. Ograniczona jest również ilość osób, które mogą przebywać w windach.

Źródła: https://dobrewiadomosci.net.pl, https://bezprawnik.pl, https://logistyka.rp.pl, https://www.eska.pl