Serwer

Serwer VPS a hosting współdzielony dla firmy – kiedy zdecydować się na większą moc?


Domena oraz miejsce na serwerze to niezbędne elementy, aby rozpocząć działalność w sieci. Na początku drogi przedsiębiorcy, który planuje sprzedawać swoje usługi lub produkty, często pojawia się pytanie – czy wybrać hosting współdzielony, czy jednak serwer VPS? Decyzja ta nie jest zawsze łatwa. Zwłaszcza w przypadku, gdy posiadamy już stronę na hostingu i firmowy informatyk rekomenduje nam przesiadkę na nowy typ usługi.

Jak zatem wybrać usługę, która spełni nasze oczekiwania? I na co zwracać uwagę? Należy zacząć od ustalenia, czego naprawdę potrzebujemy.

Hosting gotowy do działania

Hosting współdzielony jest obecnie najpopularniejszym modelem hostingu na świecie. Posiada on dwie niezaprzeczalne zalety: cenę i natychmiastową gotowość do pracy. Usługę sprzedaje się w modelu „out of the box” – nadaje się do użytku od razu po zakupie. Każdy hosting współdzielony posiada zdeklarowaną przestrzeń dyskową, a z pozostałymi serwerami wirtualnymi dzieli moc obliczeniową oraz pamięć RAM.

Zarówno cena jak i gotowość do działania w hostingu współdzielonym to nie jedyne zalety. Hosting w AZ.pl jest nieustannie monitorowany przez administratorów, którzy przez całą dobę weryfikują poprawną pracę serwerów. Takie wsparcie jest nieocenione, gdy nie posiadamy wystarczającej wiedzy oraz czasu do samodzielnej administracji serwerem. Nic w tym dziwnego, albowiem prowadząc firmę powinniśmy się skupić wyłącznie na rozwijaniu naszego biznesu.

Zarówno cena jak i gotowość do działania w hostingu współdzielonym to nie jedyne zalety. Hosting w AZ.pl nieustannie monitorują administratorzy, którzy przez całą dobę weryfikują poprawną pracę serwerów.

Wydajny hosting wraz z optymalnie działającą stroną WWW umożliwia także obsługę dużej liczby połączeń (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy unikalnych użytkowników miesięcznie). We współczesnej, zaawansowanej technologicznie gospodarce jest to wręcz konieczne. Jeżeli Twoja firma jest widoczna w sieci, musi być gotowa na sprostanie oczekiwaniom klientów. A oczekiwania są coraz wyższe – strona WWW musi zawierać kluczowe informacje, ładną szatę graficzną i być dostępna przez całą dobę.

Hosting współdzielony jest więc świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy wystartować ze stroną WWW już teraz. Doskonale zdaje on egzamin zarówno w krótkiej jak i dłuższej perspektywie prowadzenia działalności w mniejszej skali. Na drugim biegunie znajduje się jednak usługa, która jest bardziej elastyczna i można ją wykorzystanć do wielu celów. Myślisz nas czymś więcej niż strona WWW lub sklep, a Twój informatyk potrzebuje wydzielonych zasobów do testów np. aplikacji mobilnej? Zastanów się nad zakupem serwera VPS.

Serwer VPS – więcej możliwości i mocy

VPS jest rozwiązaniem, które znajduje miejsce pomiędzy serwerem współdzielonym, a serwerem dedykowanym. Posiada o wiele bardziej rozbudowaną specyfikację, gdyż nie zawiera sztywnych ograniczeń hostingu współdzielonego. To właśnie serwery VPS są wybierane najczęściej do bardziej skomplikowanych projektów tj. uruchamiane oprogramowania np. do obsługi baz danych czy instalacje ulubionych aplikacji do obsługi serwera WWW lub poczty. Charakterystycznym elementem usługi VPS jest tzw. dostęp root. Jest to czyli dostęp do zasobów systemu operacyjnego, w ramach którego użytkownik instaluje własne oprogramowanie.

To właśnie serwery VPS wybiera się najczęściej do bardziej skomplikowanych projektów tj. uruchamiane oprogramowania np. do obsługi baz danych czy instalacje ulubionych aplikacji do obsługi serwera WWW lub poczty.

Drugim, ważnym elementem wchodzącym w skład oferty VPS jest gwarancja określonych parametrów serwera (ilość RAMu oraz przestrzeń dyskową). Tak, jak na hostingu współdzielonym są to parametry procentowe lub czasowe (związane z wykorzystaniem mocy procesora), tak w przypadku VPS są to konkretne liczby. Dzięki temu administrator serwera VPS (czyli klient) jest w stanie łatwiej oszacować, ile zasobów zużywa dana aplikacja lub skrypt. Do administracji serwerem VPS wymagana jest jednak wiedza i doświadczenie. Wspomniany wyżej dostęp root może przynieść wiele korzyści firmie, która korzysta z tego rozwiązania. Jednakże nieautoryzowany dostęp do systemu może wyrządzić wiele szkód. Dlatego też niezbędne są odpowiednie zabezpieczenia środowiska.

Serwer potrzebny od zaraz?

Współczesne serwery VPS są coraz mocniejsze i bardziej atrakcyjne dla małych oraz średnich firm. Sklepy internetowe dostrzegają w nich ogromne zalety tj. większa moc potrzebna do obsługi napływu klientów oraz elastyczność w momencie, gdy chcemy użytkownikom oferować coś więcej niż stronę WWW z ofertą. Potrzebujesz usługi do przetestowania aplikacji webowej? Tradycyjny hosting nie zawsze Ci na to pozwoli (choćby przez brak dostępu root), dlatego najlepszym wyborem w tym przypadku jest właśnie serwer VPS. Potrzebujesz go jak najszybciej? Zobacz, co przygotowaliśmy w naszej ofercie (kliknij na poniższy obrazek), wybierz preferowany plan i…poczekaj kilkanaście minut na uruchomienie.

Serwery VPS w AZ.pl – dostęp root, Plesk Panel, systemy operacyjne CentOS/Debian/Ubuntu