Przyśpieszanie WordPressa – 3 przydatne wskazówki, jak za darmo poprawić działanie bloga


Każdy właściciel firmy chce, aby jego strona internetowa robiła dobre wrażenie na gościach. Dobre wrażenie to jednak nie tylko estetyczna szata graficzna i ciekawa treść. To również szybkość działania, która dla użytkowników ma bardzo duże znaczenie. Nikt przecież nie chce odwiedzać serwisów, które ładują się kilkadziesiąt sekund. Dlatego właśnie ważne jest przyśpieszanie witryny. W przypadku WordPressa, gdy już utworzymy wszystkie podstrony i zadbamy o grafikę, stajemy przed pytaniem – optymalizować witrynę czy pozostawić ją w obecnym stanie? Jak się jednak okazuje, gra jest warta świeczki. Nawet kilka minut spędzonych na konfiguracji WordPressa przyniesie w przyszłości wiele korzyści. Google lubi szybkie strony i traktuje je lepiej w efektach wyszukiwania.

Najpopularniejszym narzędziem do weryfikacji szybkości naszej witryny pod kątem szybkości jest Google Pagespeed. Aplikacja po wpisaniu adresu strony do prześwietlenia sprawdza, jaki czas wymagany jest do załadowania poszczególnych elementów – kodu HTML, CSS, plików graficznych itp. Co najważniejsze, w wyniku od razu podsuwa sugestie, jak poprawić naszą stronę, aby działała szybciej. Na pewno każdy z Was chciałby osiągnąć w tej kwestii idealny wynik (czyli 100/100 punktów). W większości przypadków jest to bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Wymaga to ogromnych modyfikacji kodu strony WWW, na co nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego na ewentualny wynik w Pagespeed należy patrzeć trochę inaczej, bardziej elastycznie. Bardzo często skok o kilkadziesiąt punktów wiąże się ze zmianą dosłownie kilku elementów.

Sprawdź swój wynik!

Jeżeli twoja witryna otrzymała mniej niż 40 punktów – jest to powód do niepokoju i powinieneś ją zoptymalizować jak najszybciej – koniecznie rozważ przyśpieszanie WordPressa

Jeżeli wynik oscyluje w granicach 40-60 punktów – jest to wynik, od którego tak naprawdę powinno się zacząć jakąkolwiek optymalizację. To standardowy wynik dla świeżo postawionego WordPressa z dodatkowym motywem i kilkoma wtyczkami – przyśpieszanie nadal jest konieczne

Jeżeli Twoja strona uzyskała wynik w przedziale 60-80 – jest to dobry wynik, który oczywiście można podnieść wsłuchując się w sugestie Google’a. Na tym etapie dodatkowe punkty wymagają większej wiedzy informatycznej – przyśpieszanie jest ważne, ale nie jest priorytetowe

Jeżeli Twoja strona osiągnęła 80-90 punktów – brawo, Twoja witryna jest już dobrze zoptymalizowana, a dodatkowe punkty możesz potraktować jako wyzwanie.

Jeżeli wynik w Pagespeed świeci się na zielono i jest to +90 punktów – możesz spać spokojnie i czerpać profity ze świetnie zoptymalizowanej witryny – przyśpieszanie nie jest konieczne!

Zobacz, jak można przyśpieszyć swoją stronę w WordPressie w kilkanaście minut, całkowicie za darmo!

Przyśpieszanie i instalacja wtyczek wykorzystujących pamięć cache w WordPressie

Brzmi enigmatycznie? Na pierwszy rzut oka tak, ale zasada działania narzędzia jest prosta. Wyobraź sobie sytuację, w której pojedyncze wyświetlenie strony wymaga pobrania wielu danych tj. kod HTML, grafikę, zapytania do baz danych itp. Przeglądarka internetowa po uzyskaniu wszystkich informacji „tłumaczy” kod i przekazuje do karty zinterpretowany wynik w postaci witryny. Pamięć cache (zwana inaczej pamięcią tymczasową) pozwala zaoszczędzić czas związany z ładowaniem stron – niezbędne elementy tj. obrazki czy kod HTML zostały zapamiętane wcześniej i zapisane po stronie serwera, dzięki czemu przekazanie informacji przez WordPressa do użytkownika trwa krócej.

W przypadku WordPressa wtyczki do cache’owania stron są wręcz konieczne, jeżeli zależy nam na uzyskaniu szybkości nawet przy wzmożonym ruchu. Najpopularniejsze rozwiązania w oficjalnym repozytorium WordPressa to WP Super Cache oraz W3 Total Cache – oba świetne sprawdzają się już przy standardowym ustawieniach. Wystarczy instalacja wtyczki i włączenie odpowiedniej funkcji. Dla pewności, czy wszystko działa prawidłowo możesz wykonać test działania cache w samej wtyczce, która utworzy przykładowy plik HTML.

Przyśpieszanie i zmniejszenie rozmiaru obrazków w WordPressie

Ten aspekt jest bardzo ważny dla szybkości ładowania, ale budzi także wiele wątpliwości. Generalnie im mniej obrazków i mniejszy ich rozmiar – tym lepiej. Z drugiej strony, bardzo dużo zależy tutaj od branży lub hobby, dla którego założono stronę. Fotograf robiący sesje w plenerze nie będzie chciał publikować na stronie swoich dzieł w niskiej rozdzielczości lub niskiej jakości. Nadmierna kompresja plików graficznych powoduje, że zdjęcia są pełne widocznych pikseli, niewyraźne i mało profesjonalne. Bloger stawiający na tekst i ograniczający liczbę obrazków takiego dylematu nie ma. Dlatego też warto zweryfikować, które elementy witryny można dodatkowo skompresować – nagłówek, logo, a może zdjęcia w galerii?

Pamiętaj, że wgrywane do WordPressa zdjęcia powinny być już zoptymalizowane, zmniejszone w dowolnym programie graficznym. Aby zmniejszyć ryzyko błędu – sprawdź, czy któryś z plików nie ma rozszerzenia .bmp lub .png. Alternatywnym rozwiązaniem jest instalacja dodatkowej wtyczki, która będzie automatycznie zmniejszać rozmiar plików multimedialnych. Przykładem takiej wtyczki jest Smush. Pamiętaj jednak, że żadna wtyczka nie będzie w 100% tak skuteczna jak program graficzny.

Regularne sprzątanie WordPressa

WordPress stara się być bardzo niezawodny. Z tego powodu tworzy wiele kopii danych, które rzutują na wydajność strony. Przykładem takiej funkcjonalności jest możliwość wersjonowania, czyli zapisywania kolejnych wersji danego postu/strony. Służy ona do przywrócenia treści zapisanej już wcześniej (np. przed ważnymi zmianami) i o ile kilka takich wersji nie robi większej różnicy, tak utrzymywanie kilkunastu/kilkudziesięciu nie jest do końca optymalnym rozwiązaniem. Warto także zapytać, po co nam w ogóle 50 różnych wersji postu? Cóż, tak działa WordPress – przy każdej zmianie i autozapisie tworzy osobną wersję.

Jak posprzątać zbędne wersje? Możliwości jest naprawdę wiele. Najłatwiej jest skorzystać z jakiejkolwiek wtyczki do usuwania z bazy danych wpisów, które nie są w ogóle używane. Przykładami takicj wtyczek są Advanced Speed Increaser lub Wp Optimize. Dzięki nim pozbędziemy się nie tylko nadmiernej ilości wersji, ale także spamowych komentarzy czy treści przeniesionych do kosza.