Wtyczki do WordPressa

Wtyczki dla WordPressa całkowicie za darmo


WordPress jest oprogramowaniem typu open-source, służącym do tworzenia własnych blogów, sklepów oraz innego rodzaju aplikacji. Ponieważ jest to otwarte oprogramowanie, oznacza to, że jest darmowe. Z tego powodu już jedna na trzy strony korzysta z tego oprogramowania. Tymczasem tworzy to pole do popisu dla ataków hakerskich. W repozytorium WordPressa jest obecnie 55 197 pluginów (ang. plug-in – wtyczka). Te wtyczki mają różne zastosowanie: podczas gdy jedne sprawią, że Twoja strona zdobędzie więcej „kliknięć”, inne umożliwią dzielenie się Twoją pracą z innymi za pomocą social mediów. W rezultacie dzisiaj znalazłam dla Was wtyczki, które te i wiele innych rzeczy umożliwią Wam w stu procentach za darmo.

W3 Total Cache

Instalacja tej wtyczki poprawi witrynę z jednej strony pod kątem SEO, a z drugiej pod kątem UX (ang. User experience – doświadczenie użytkownika), gdyż zmniejsza ona czas ładowania poprzez takie funkcjonalności, jak integrację CDN (ang. Content delivery network) oraz poprzez stosowanie najnowszych i najlepszych praktyk. Optymalizacja pod kątem SEO w tym wypadku jest kluczowa dla stron wyświetlanych na urządzeniach mobilnych oraz tych używających certyfikat SSL.

PB SEO Friendly Images

PB SEO Friendly Images jest wtyczką, która pozwala automatycznie zoptymalizować wszystkie atrybuty „alt” i „title” obrazków w Twoim poście. Te atrybuty są ważne dla SEO, czyli optymalizacji zawartości pod względem wyszukiwarek. Atrybuty „alt” są również wymagane, aby uzyskać poprawną walidację za pomocą strony W3C.

Smush Image – kompresja i optymalizacja

Posiadanie tej wtyczki oferuje wiele funkcjonalności. Są to między innymi: usuwanie niewykorzystywanych danych bez wpływania na jakość obrazków, optymalizacja do 50 zdjęć za pomocą jednego kliknięcia czy ustawianie maksymalnej szerokości i wysokości oraz zmniejszanie dużych obrazów w trakcie kompresji.

ShareThis Share Buttons

Dzięki zainstalowaniu tej wtyczki użytkownik może dodawać przyciski, dzięki którym automatycznie można podzielić się stroną na najpopularniejszych platformach, włączając SMS-y i WhatsApp. Dodatkowo przyciski są zoptymalizowane pod aplikacje mobilne, co pozwala użytkownikom na udostępnienie zawartości Twojej strony z każdego urządzenia. Co więcej, przyciski można dostosować do własnych potrzeb.

Social Ring

Pozwala odwiedzającym stronę na udostępnianie postów i stron oraz reagowanie na nie na następujących portalach: Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest oraz StumbleUpon. Co więcej, użytkownik sam decyduje, gdzie dany przycisk ma się znaleźć: na stronie głównej, pewnej podstronie czy w poście.

OneSignal – Web Push Notifications

OneSignal jest prostym sposobem na zwiększenie zaangażowania odbiorców na stronie. Pozwala na wysyłkę odwiedzającym powiadomień push, aby chcieli wracać na stronę. Zainstalowanie wtyczki trwa zaledwie kilka minut. Użytkownik sam ustala częstotliwość wysyłki powiadomień. One Signal pozwala na wysyłkę powiadomień do 30 000 subskrybentów.

Rename wp-login.php

Rename wp-login.php pozwala na łatwą i bezpieczną zmianę wp-login.php na taką, jaką zechcesz. Formalnie, wtyczka nie zmienia ani nazw oraz plików w silniku aplikacji, ani reguł przekierowań. Wtyczka przechwytuje żądanie strony i pracuje na każdej stronie z WordPressem. Dostęp do katalogu wp-admin i strona wp-login.php zostaje odcięty, więc należy dodać adres URL do zakładek lub go zapamiętać. Dezaktywacja tego pluginu powoduje powrót strony do stanu identycznego przed jego zainstalowaniem.

Page Builder by SiteOrigin

Jest to najpopularniejsza wtyczka jeśli chodzi o pluginy do tworzenia stron. Dzięki niej łatwo można tworzyć responsywną zawartość w kolumnach używając widżetów. Zawartość strony automatycznie zaadaptuje się do wszystkich urządzeń mobilnych. Interfejs pluginu wygląda podobnie do WordPressowego, co ułatwia jego obsługę.

SiteOrigin Widgets Bundle

Jest to w zasadzie zbiór widżetów do używania i personalizowania. Wszystkie widżety są oparte na niezawodnym frameworku, udostępniając użytkownikom zaawansowane formularze, nielimitowaną gamę barw i ponad 1500 ikon. Jeżeli sam SiteOrigin nie wystarcza, istnieje możliwość połączenia go z inną wtyczką.

Q2W3 Fixed Widget

Q2W3 pozwala na tworzenie „przyklejonych” widżetów, czyli takich, które pozostają w tym samym miejscu w momencie, gdy osoba odwiedzająca stronę przewija ją w górę lub w dół. Widżety tego typu są lepiej obierane przez osoby odwiedzające stronę, dlatego zwiększa się współczynnik kliknięć. Z tego powodu ten plugin idealnie nadaje się dla osób, które chcą umieścić na swojej stronie reklamy.

Dynamic Widgets

Dzięki temu pluginowi użytkownik ma pełną kontrolę nad miejscem wyświetlania się widżetów. Pozwala na dynamiczne pokazywanie lub ukrywanie ich poprzez ustawienia reguł logicznych za pomocą kilku kliknięć – tak więc bez znajomości PHP.

Contact Form 7

Contact Form 7 zarządza wieloma formularzami kontaktowymi na raz. Co więcej, pozwala na dostosowanie formularza i zawartości maili. Wtyczka wspiera przesyłanie danych  za pomocą Ajax, funkcjonalność CAPTCHA, filtr antyspamowy Akismet oraz wiele innych. Co ważne, Contact Form nie zapisuje w żadnej bazie danych użytkowników, a więc dba o ich bezpieczeństwo. Pozwala również na konfigurację własnego konta e-mail, dzięki czemu istnieje możliwość wysyłki wiadomości przez protokół SMTP. Dużą zaletą wysyłki e-maili przez ten protokół jest to, że wiadomości wysyłane poprzez SMTP rzadziej trafiają do spamu.

Ninja Forms – The Easy and Powerful Forms Builder

Ninja Forms jest narzędziem do tworzenia formularzy kontaktowych dla WordPresa. Pozwala użytkownikowi na tworzenie formularzy w ciągu kilku minut za pomocą prostego, ale skutecznego kreatora formularzy typu przeciągnij i upuść. Dla początkujących The WP Ninjas oferują szybkie i łatwe tworzenie złożonych formularzy bez jakiegokolwiek kodu. Jednakże istnieje również opcja dla deweloperów, która oferuje możliwość edycji formularza na każdym kroku jego tworzenia i wysyłania.

iThemes Security (wcześniej Better WP Security)

iThemes Security daje użytkownikom ponad 30 sposobów na zabezpieczenie i ochronę strony użytkownika postawionej na WordPressie. Wtyczka naprawia popularne luki w oprogramowaniu, które pozwalają na ataki, zatrzymuje zautomatyzowane próby włamań oraz wzmacnia dane logowania użytkowników.

Cerber Security, Antispam & Malware Scan

Jednym słowem: antywirus. Broni stronę przed atakami hakerów, spamem, trojanami i innym złośliwym oprogramowaniem. Z tego powodu zmniejsza się szansa na powodzenie ataku typu brute force, limitując ilość prób logowań przez formularze do logowania, żądania XML-RPC / REST API czy poprzez używanie ciasteczek.

Google Authenticator

Google Authenticator zapewnia dwupoziomowe uwierzytelnianie dla systemów Android, IOS oraz Black Berry OS. Funkcjonalność można włączyć tylko dla konta administratora; wskutek tego logowanie dla użytkowników z mniejszymi uprawnieniami pozostanie bez zmian.

Advanced Custom Fields

Użycie Advanced Custom Fields pozwala na pełną kontrolę nad edytowaniem treści oraz danych na WordPressie. W każdej chwili użytkownik może dodać pola do ekranu edycji za pomocą kilku kliknięć – czyli szybko i łatwo. Posty, użytkowników, media, komentarze i inne funkcjonalności może dodawać gdziekolwiek.

Related Posts Thumbnails

Wtyczka dodaje miniaturki powiązanych postów do naszych wpisów. Plugin pozwala na dostosowanie rozmiarów miniaturek, ustawień wyświetlania i typów relacji. Standardowo Related Posts Thumbnails używa wygenerowanych przez WordPressa miniaturek dla pierwszego obrazka pojawiającego się w poście, który został wrzucony na serwer z rozmiarem zadeklarowanym w ustawieniach.

WordPress Popular Posts

Jest to bardziej konfigurowalny widżet aniżeli wtyczka; wyświetla on najpopularniejsze na danej witrynie posty. Pozwala na dostosowanie go na wiele sposobów, np. można wybrać, czy chcemy widzieć posty z ostatnich 24 godzin, 7 dni, 2 miesięcy itp. Posty wyświetlać się będą w postaci miniaturek. Widżet pozwala też zobaczyć statystyki danych postów.

Google Analytics Dashboard for WP (wcześniej GADWP)

Ten plugin pozwala użytkownikowi na analizowanie ruchu na jego stronie za pomocą najnowszej wersji Google Analytics oraz obserwację jego statystyk dotyczących danej strony. Dodatkowo istnieje opcja szczegółowej analizy całej strony, jak również poszczególnych postów. Cały proces odbywa się w czasie rzeczywistym.

Google Analyticator

Ta wtyczka ułatwia wgląd w statystyki Google Analytics z panelu WordPressa. Plugin zawiera kilka widżetów do wyświetlania wyników analiz na danej stronie. Inne funkcjonalności Google Analyticator to między innymi wsparcie uniwersalnych (analytics.js) oraz tradycyjnych (ga.js) analiz czy możliwość wyświetlenia grafiki podsumowującej ostatnie 30 dni, podsumowanie użycia strony, najpopularniejsze strony oraz najczęstsze wyszukiwania.

WP Statistics

Jest to łatwe w obsłudze narzędzie, dzięki któremu użytkownik może poznać statystyki swojej strony, jak również je prezentować. Dane użytkowników są bezpieczne podczas użytkowania aplikacji. Dzięki WP Statisctics dowiesz się, jak wiele osób odwiedziło Twoją stronę, skąd się o niej dowiedzieli, jakich przeglądarek i wyszukiwarek używają oraz jakie treści, kategorie i tagi cieszą się największym zainteresowaniem.

Statify

Statify zapewnia prosty i spójny dostęp do liczby wyświetleń strony. Wtyczka zapewnia bezpieczeństwo danych, gdyż ani nie używa ciasteczek, ani nie angażuje postronnych osób czy firm. Interaktywne wykresy zawierają listy najczęściej używanych odwołań i stron docelowych. Użytkownik sam ustala, jak długa ma być dana lista.

WordPress Importer

Plugin importuje następującą zawartość z eksportowanego pliku WordPressa: posty, strony, komentarze, spersonalizowane pola i metadane, kategorie, tagi oraz autorów. Importer posiada kilka wbudowanych filtrów, które pozwalają użytkownikowi na włączenie lub zablokowanie poszczególnych funkcjonalności.

WP Tryb Konserwacji

Pozwala na dodanie strony, która poinformuje osobę na nią wchodzącą o przeprowadzanych pracach serwisowych czy komunikatu „Strona w budowie”. Użytkownicy na prawach administratora otrzymują pełen dostęp do witryny, w tym możliwość edycji wyglądu. Najciekawszą według mnie możliwością jest możliwość dodania licznika podającego czas pozostały do zakończenia prac.

Cookie Notice for GDPR

Wtyczka pozwala użytkownikowi na informowanie osób przeglądających Twoją stronę, że odwiedzana przez nich witryna używa tzw. ciasteczek oraz że jej polityka jest zgodna z regulacjami Unii Europejskiej GDPR na temat ciasteczek, a więc General Data Protection Regulation . Najciekawszą według mnie funkcją pluginu jest możliwość ustalenia własnej wiadomości, która ma się wyświetlać.

WP Super Cache

WP Super Cache generuje statyczne pliki HTML z dynamicznego bloga na WordPressie. Po stworzeniu pliku HTML, Twój serwer użyje właśnie tego pliku, zamiast przetwarzać stosunkowo cięższe i droższe skrypty PHP WordPressa. Będą one do dyspozycji dla osób, które nie są zalogowane, które nie zostawiły żadnego komentarza na Twojej stronie oraz nie otwierały postów chronionych hasłem.

Broken Link Checker

Jak sama nazwa wskazuje, ta wtyczka szuka na Twoim blogu zepsutych linków i powiadamia Cię drogą mailową lub przez panel, jeżeli jakieś znajdzie. Plugin działa dla postów, stron, komentarzy i blogów (całej treści, nie tylko postów). Wykrywa linki, które nie działają, brakujące obrazki i odnośniki. Linki można naprawiać bezpośrednio przez wtyczkę – edytowanie całego postu nie jest konieczne.

Google XML Sitemaps

Posiadanie tej wtyczki gwarantuje poprawę widoczności Twojej strony w takich wyszukiwarkach jak Google, Bing, Yahoo czy Ask.com. Jednakże najważniejszym zadaniem tej wtyczki jest wygenerowanie mapy strony w formacie XML. Dzięki niej użytkownik może łatwiej zobaczyć kompletną strukturę strony i przeszukiwać ją z większą efektywnością.

Mam nadzieję, że jeżeli masz już stronę na WordPressie, pomogłam Ci zadecydować, które wtyczki będą najbardziej odpowiadały potrzebom Twojej strony. Jeżeli jeszcze takiej nie posiadasz – na co czekasz? Zobacz od czego zacząć i zacznij tworzyć w Internecie.