Smart Compose dla użytkowników Google Docs


Nowa funkcja dla użytkowników Google Docs

Usługa Google Docs w pakiecie G Suite zostanie wyposażona w funkcję Smart Compose. Ma ona na celu pomóc użytkownikom w szybszym pisaniu tekstów w tej aplikacji. Pomysł zaprezentowano na konferencji Google Cloud Next, która odbyła się w Londynie 20 listopada br..

Pierwszy raz o Smart Compose mogliśmy usłyszeć już w zeszłym roku, kiedy to Google wprowadziło ją do usługi Gmail.

Funkcjonalność jest czymś w rodzaju autouzupełniania tekstu, która podpowiada, co powinno się znaleźć w mailu na podstawie tego, co użytkownik pisał wcześniej. Ma ona za zadanie pomóc nam rozbudować zdania, które piszemy, oraz zakończyć tekst.

Aby zaakceptować wpisany tekst, należy po prostu przesunąć w prawo palcem po ekranie lub wcisnąć przycisk „Tab” na klawiaturze. Smart Compose jest oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu przykładowo, gdy użytkownicy pisali wiadomości mailowe w piątek, funkcjonalność automatycznie podpowiadała, aby zakończyć maila zwrotem „Miłego weekendu”.

Oszczędność czasu i zwiększony komfort

Ze Smart Compose wszyscy użytkownicy G Suite mogą korzystać od sierpnia zeszłego roku. Obecnie, Google skupiło się na przyspieszeniu pisaniu tekstów w Google Docs oraz na polepszeniu komfortu jej użytkowania. Funkcjonalność w szczególności sprawdzi się dla użytkowników biznesowych. Wiele osób korzysta z Google Docs do tworzenia umów czy przygotowywania innego rodzaju tekstów — funkcjonalność ma zapobiec powtórzeniom między dokumentami, a nawet poprawiać dany tekst pod względem stylistycznym i gramatycznym. Jak podają niektóre źródła, funkcjonalność może pomóc nam „zaoszczędzić” nawet do  dwóch miliardów znaków tygodniowo.

Warto dodać, że regularne używanie Smart Compose może pomóc jej się rozbudować. Im częściej będziemy jej używać, tym bardziej przyzwyczai się ona do naszego stylu pisania, używanych zwrotów czy stosowanej gramatyki. Dzięki SI funkcjonalność będzie uczyć się nowych słów, ale też będzie je wyszukiwać w danym obszarze za pomocą Wyszukiwarki. Dzięki SI Smart Compose nauczy się skrótów często stosowanych przez użytkownika, dzięki czemu będzie podpowiadać i poprawiać nawet nazwy własne i skróty.

Niektóre firmy otwarcie wyrażają swoje zaniepokojenie Smart Compose — nie są one zadowolone z faktu, iż funkcjonalność będzie przechowywać pewnie informacje.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y pakietem G Suite, koniecznie sprawdź, co oferujemy w AZ.pl.

Źródła: https://venturebeat.com/2019/12/04/gitguardian-raises-12-million-to-find-sensitive-data-hidden-in-online-code/, https://www.spidersweb.pl/2019/11/google-docs-cloud-next.html