Google Chrome 81 już dostępny!


Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Z powodu panującej pandemii, wiele osób pracuje obecnie z domu. Dotyczy to również pracowników firmy Google. W związku z tym 18 marca ogłosili oni przerwę w dostarczaniu aktualizacji przeglądarki (i nie tylko). Mimo że aktualizacja Google Chrome 81 jest już dostępna do pobrania, na kolejną będziemy musieli poczekać trochę dłużej. Pojawi się ona bowiem w połowie maja, czyli, co ciekawe, 3 tygodnie przed planem. Co więcej, otrzymamy wersję 83 — wersję 82 całkowicie pominięto. Niestety, harmonogram aktualizacji może się jeszcze całkowicie zmienić. Nowa wersja programu jest dostępna na systemy Windows, macOS oraz Linux. Google testuje kilka interesujących nowości w swojej najnowszej przeglądarce.

Co zawiera najnowsza wersja Google Chrome 81?

Przede wszystkim, od teraz przeglądarka umożliwia użytkownikom grupowanie otwartych kart. Ta opcja nie jest jednak domyślnie włączona i należy ją aktywować ręcznie. Aby to zrobić, trzeba wpisać chrome://flags/#tab-groups na pasku adresu. Następnie należy zaznaczyć „Enabled” przy opcji „Tab Groups” i zrestartować program.

Google Chrome 81

Jeżeli chcesz dodać kartę do nowej lub istniejącej grupy, kliknij nią prawym przyciskiem myszy i wybierz interesującą Cię opcję dodania karty do grupy. Z tego miejsca możesz również usunąć kartę z danej grupy. Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy kropki znajdującej się po lewej stronie od karty możemy nazwać tę grupę oraz wybrać jej kolor:

Google Chrome 81

Z tego miejsca możemy również dodać nową kartę do grupy, „rozgrupować” karty lub zamknąć grupę.

Usprawniono również system powiadomień, który dla wielu użytkowników tej najpopularniejszej na świecie przeglądarki (korzysta z niej aż 2 na 3 użytkowników) mógł być irytujący. Od teraz powiadomienia będą się wyświetlać przy ikonach aplikacji webowych, które użytkownik przypiął do przeglądarki. Aktualizacja znacznie poprawia komfort użytkowania aplikacji. Zmienia się również sposób powiadamiania o niebezpiecznych stronach. Aktualizacja znacznie poprawia komfort użytkowania aplikacji. Co więcej, poprawiono bezpieczeństwo przeglądarki — Google Chrome 81 zyskał 32 łatki naprawiające błędy w zabezpieczeniach.

Kolejną nowością jest Web XR Device API. Dzięki niemu za pomocą aparatu i czujników w telefonie będziemy mogli wykonywać pewne czynności przy wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Użytkownicy będą mogli na przykład dodawać obiekty w czasie rzeczywistym do tego, co widzą przez aparat. Na chwilę obecną API jest jeszcze testowane. Ostatnim testowanym ulepszeniem jest wprowadzane Web NFC API. Dzięki niemu strony czy aplikacje webowe otrzymają dostęp do NFC, o ile oczywiście urządzenie posiada tę technologię. Co sądzicie o najnowszej wersji Google Chrome 81?