Joomla!

Joomla! – czym jest i do czego służy?


Joomla! – czym jest i do czego służy?

Joomla! to jeden z najbardziej znanych systemów CMS (Content Management System), czyli systemów zarządzania treścią. Jest to darmowe oprogramowanie, dzięki któremu możesz stosunkowo łatwo założyć stronę internetową. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu, w przypadku jakich serwisów WWW ma on zastosowanie i dlaczego jest to system godny Twojej uwagi?

Joomla! – co warto wiedzieć?

1 września 2005 roku grupa deweloperów ogłosiła powstanie systemu Joomla!. Wcześniej prowadzili oni projekt innego CMS-a – o nazwie Mambo. Do rozpoczęcia realizacji projektu Joomla! doszło ze względu na konflikt właściciela marki Mambo z grupą twórców jego systemu. Dlatego wersje tego CMS-a oznaczone numerem 1.0.xx były zgodne z modułami i rozszerzeniami dla projektu Mambo 4.5.x.

Dzięki Joomla! możesz stosunkowo łatwo założyć i rozwijać stronę WWW. Na uwagę zasługuje fakt, że rozwiązanie to, według danych W3Techs z grudnia 2019 roku, zajmuje 2. miejsce na świecie pod względem popularności. Ma ono 2,6 proc. udziału we wszystkich stronach WWW, a 4,6 proc., jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie serwisy, które korzystają z systemu CMS. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje zdecydowany lider, czyli WordPress z wynikami odpowiednio: 35,4 proc. oraz 62,2 proc. Dlaczego zatem warto decydować się system Joomla!?

Na początku stycznia 2020 roku najnowszą wersją Joomli! była 3.9.6. To stabilne i bezpieczne wydanie zalecane do zakładania nowych witryn. Jeśli jesteś naszym klientem, to system ten łatwo możesz zainstalować, korzystając z autoinstalatora. Przed rozpoczęciem procesu zobaczysz, jaką wersję systemu wgrywasz.

Kto korzysta z Joomla!?

Słowo „joomla” oznacza „razem”, „wspólnie” i odnosi się do zasad powstawania tego oprogramowania. Jest ono dostępne za darmo i wciąż rozwijane dzięki tysiącom programistów z całego świata, którzy tworzą kolejne rozszerzenia, szablony i inne rozwiązania, najczęściej dostępne za darmo. Na oficjalnej stronie tego CMS-a znajduje się informacja, iż jest on wykorzystywany przez:

 • około 2 mln aktywnych serwisów WWW,
 • 9 proc. stron biznesowych,
 • 6 proc. stron, które korzystają z systemu CMS,
 • 3 proc. wszystkich stron na świecie.

Dane te nieco różnią się od wspomnianych wyników badania przeprowadzonego przez W3Techs. Nie zmienia to jednak faktu, że Joomla! w dalszym ciągu zajmuje istotne miejsce wśród wszystkich dostępnych CMS-ów. Przede wszystkim jest to system wielozadaniowy odpowiadający potrzebom bloga, portalu, sklepu WWW czy strony informacyjnej firmy. Dzięki zastosowaniu pluginów, czyli rozszerzeń, możesz uzyskać takie funkcje, jakich oczekujesz. Na początku stycznia 2020 roku na stornie https://extensions.joomla.org/ dostępnych było blisko 8 tysięcy dodatków, które zostały podzielone na kategorie tematyczne. Oczywiście wiele z nich ma identyczne możliwości, ale nie zmienia to faktu, że prawdopodobnie znajdziesz wśród  nich rozszerzenia, które pomogą Ci uzyskać pożądany efekt. Jeśli nie będzie to możliwe, to skorzystaj z pomocy programistów, którzy specjalizują się w rozwiązaniach dedykowanych temu systemowi.

Największe plusy systemu Joomla!

Joomla! pozwala na założenie i prowadzenie strony WWW bez wiedzy programistycznej. Witrynę można skonfigurować, udzielając odpowiedzi typu tak, nie, pokaż lub ukryj. Zyskujesz dostęp do wielu darmowych szablonów i rozszerzeń, które łatwo jest zainstalować. Dzięki temu możesz dostosować witrynę do swoich potrzeb. Na stronie z łatwością możesz dodawać artykuły, obrazy czy dokumenty oraz określić prawa dostępu do strony i treści, między innymi poprzez opcję zakładania wielu kont. Joomla! obsługuje wiele wersji językowych. Pliki możesz edytować przez przeglądarkę stron, bez konieczności pobierania plików z serwera na dysk. Ten CMS posiada wielopoziomowe drzewo kategorii artykułów oraz wielopoziomowe menu. Za licencję nie musisz płacić – z Joomla! możesz korzystać za darmo, bez względu na zastosowanie. Nie ponosisz również kosztów aktualizacji oprogramowania. Dodatkowo możesz korzystać z darmowych rozszerzeń, zamiast zlecać tworzenie ich na zamówienie. Koszty wdrożenia rozwiązań niedostępnych za darmo są najczęściej zdecydowanie niższe niż w przypadku oprogramowania zastrzeżonego.

Jeśli chodzi o rozszerzenia, to dostępne są 4 rodzaje, mianowicie:

 • Szablony – dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne. To od nich zależy, jaki będzie wygląd strony, którą zobaczy użytkownik.
 • Pluginy – czyli dodatki. Dzięki nim możesz rozszerzyć możliwości podstawowej wersji CMS-a.
 • Moduły – od nich zależą treści wyświetlane w poszczególnych blokach strony. Moduły to np. nawigacja, wyszukiwarka czy stopka.
 • Komponenty – decydują o treściach wyświetlanych w danym obszarze strony.

Joomla! cieszy się zainteresowaniem i ma dużą społeczność. Organizowana jest m.in. globalna konferencja użytkowników tego CMS-a. System ten ma swoje święto również w Polsce – mowa o JoomlaDay. W 2018 roku spotkanie odbyło się w Krakowie i trwało 2 dni. Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia przy obsłudze systemu, to możesz skorzystać z wielu książek w języku polskim – dotąd powstało ich kilkadziesiąt.

Jakie wymagania serwerowe ma Joomla!?

W przypadku Joomla! w wersji wyższej niż 3.0 systemu konieczne jest następujące oprogramowanie:

 • PHP – rekomendowane – 7.3 +, minimalne – 5.3.10.
 • MySQL – rekomendowane – 5.5.3 +, minimalne – 5.1.
 • SQL Server – rekomendowane – 10.50.1600.1 +, minimalne – 10.50.1600.1.
 • PostgreSQL – rekomendowane – 9.1 +, minimalne – 8.3.18.

Jeśli chodzi o wspierane Web serwery, to należą do nich: Apache, Nginx i Microsoft IIS. W przypadku starszych wersji wymagania są mniejsze, ale jest to już oprogramowanie niewspierane.

Instalacja systemu Joomla!

Pierwszym sposobem na instalację CMS-a jest jego pobranie z oficjalnej strony – https://downloads.joomla.org/latest. Pliki należy skopiować na serwer do odpowiedniego folderu, a następnie założyć bazę danych i podać w przeglądarce adres WWW, pod którym znajdują się te pliki. W ten sposób uruchomisz instalator. Po wprowadzeniu kilku podstawowych danych rozpocznie się instalacja systemu. Zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wspomnianego już autoinstalatora – jest on dostępny dla wszystkich korzystających z naszego hostingu. W ten sposób proces instalacji  ograniczony jest do niezbędnego minimum. Żeby zainstalować Joomla! pod danym adresem:

 1. Zaloguj się do panelu klienta na AZ.pl.
 2. Wybierz z menu Usługi WWW, a następnie przejdź do wybranego hostingu.
 3. W sekcji instalacje kliknij albo Nowa (jeśli rozpoczynasz instalację pierwszej aplikacji), albo Wszystkie (jeśli masz już zainstalowane aplikacje).
 4. Z wyświetlonej listy wybierz interesującą Cię aplikację, czyli Joomla!.
 5. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat aplikacji – jej wersją czy wymaganą powierzchnią.
 6. Podaj adres e-mail i login administratora, wybierz domenę, do której zostanie przypisana aplikacja i zaakceptuj licencję. W kolejnym kroku kliknij Zakończ. W ten sposób rozpoczniesz instalację. Jeśli zostanie ona wykonana poprawnie, otrzymasz taką informację na adres e-mail.

Jeśli korzystając z autoinstalatora napotkasz problemy, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta. Wyjaśnimy Ci, jak krok po kroku zainstalować system Joomla! Jeśli masz wątpliwości, który CMS jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku usługi, którą chcesz uruchomić, również zapraszamy do kontaktu. Podpowiemy, jakie rozwiązanie będzie naszym zdaniem najlepsze.