Co robić w domu?

Co robić, kiedy trzeba zostać w domu?


Ten tekst przeczytasz w 8 minut.

Co robić, kiedy trzeba zostać w domu?

Mimo że z dnia na dzień otwiera się coraz więcej sklepów, a od poniedziałku funkcjonują już fryzjerzy, kosmetyczki i restauracje, nadal powinniśmy unikać dużych skupisk ludzi, a w miarę możliwości pozostać w domu. Jako że pandemia w Polsce trwa już ponad dwa miesiące, powoli wszystkim kończą się pomysły na spędzanie kreatywnie czasu w domu. Dziś przychodzę do Was z garścią pomysłów na radzenie sobie z nudą w domu. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie.

#włącznarodowy w domu

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ponownie otworzą się kina i teatry. Jeżeli brakuje Wam spotkań z kulturą, Teatr Narodowy umożliwia przeprowadzanie ich z domu. Dzięki inicjatywie władz Teatru możemy z domu oglądać m.in.:

  • przedstawienia w reżyserii Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jana Englerta i innych
  • spotkania z polską poezją w interpretacji aktorów Teatru Narodowego
  • wykłady teatrologów i badaczy literatury skupiające się wokół tematyki twórczości osób związanych z polską kulturą
  • zwiastuny spektakli
  • relacje z prób ze zdjęciami.

Wszystkie formy dostępne są na stronie ninateka.pl oraz TVP Vod. Część z nich można obejrzeć za jedynie przez określony czas. Wszystkie materiały od Teatru Narodowego są dostępne za darmo, a listę dostępnych filmów można znaleźć na stronie Teatru. Rekomendowane przez Teatr przedstawienia można znaleźć na mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter) teatru pod hashtagami  #zostańwdomu #włącznarodowy #teatrnarodowyonline. Dzięki współpracy z Fundacją Kultura Bez Barier większość nagrań z cyklu POECI POLSCY #kulturabezbarier dostępna jest z napisami lub tłumaczeniem na język migowy. Co więcej, na stronie Teatru Narodowego możemy znaleźć zakładkę umożliwiającą wirtualny spacer po teatrze.

#MilionySposobówNaNudę

Totalizator Lotto wyszedł z ogólnopolską inicjatywą mającą na celu zapewnienie bazy pomysłów do realizacji w domu. Na oficjalnej stronie wydarzenia możemy nie tylko znaleźć pomysły na kreatywne zabawy w domu z użyciem rzeczy, które mamy pod ręką, ale też czynności rozwijające rozmaite umiejętności, jak np. sztuka origami. Lotto organizuje również konkurs na najciekawsze zdjęcie lub wideo prezentujące kreatywny sposób na spędzanie czasu w domu, w którym można wygrać bon na zakupy online. Inną aktywnością na stronie jest przeglądanie filmów nadesłanych od innych osób, które również mogą być źródłem inspiracji.

Domowe porządki

Skoro znaczną większość czasu spędzamy w domu, warto zadbać o nasze otoczenie. Jeżeli jeszcze nie zrobiliście wiosennych porządków, teraz jest dobry czas, aby się tym zająć. O wiele lepiej przecież pracuje się w posprzątanym mieszkaniu, a środki czystości można zamówić do domu z marketu lub sklepu Internetowego. Można to zrobić między innymi za pomocą popularnego serwisu Allegro, na którym obecnie możemy skorzystać z promocji na pakiet Allegro Smart. Każdy zarejestrowany użytkownik może otrzymać ten pakiet za darmo na miesiąc. Dzięki temu zamówienia powyżej 60 zł do paczkomatów i punktów odbioru będą darmowe. Dodatkowo, jeżeli zrobimy zakupy u jednego sprzedawcy za więcej niż 100 zł, opcja dostawy do domu przez kuriera również będzie darmowa.

Warto również zrobić przegląd swoich rzeczy. Zdecyduj, ile z nich jest Ci tak naprawdę potrzebnych i jak dobrze wykorzystać te niepotrzebne — minimalizm jest zawsze w modzie. Posegreguj swoje książki, filmy, płyty, zmień ustawienia ozdób na półkach — zmiana otoczenia wyjdzie Ci na dobre.

Oprócz fizycznego sprzątania w domu warto również „posprzątać” swój sprzęt — laptop, tablet, telefon czy komputer stacjonarny. Przejrzyj swoje pliki, zdjęcia i dokumenty, skataloguj je, a niepotrzebne usuń. Istotne jest również zrobienie backup swoich danych w celu ich zabezpieczenia oraz defragmentację dysku, która zwiększy jego wydajność. Koniecznie sprawdź, czy Twój system jest aktualny. Jeżeli nie, zainstaluj potrzebne aktualizacje. Jeśli jeszcze nie posiadasz oprogramowania antywirusowego, zainstaluj je na swoich urządzeniach.

Czytaj książki w domu

Według portalu autorzy365.pl ponad 6 milionów Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki lub nawet dłuższego tekstu. To bardzo niepokojąca liczba. Nikomu nie trzeba przypominać, jakie korzyści płyną z czytania książek. Domowa izolacja to bardzo dobry czas, aby poprawić ilość przeczytanych pozycji na swoim koncie. Szczególnie jeśli możemy wybrać konkretny tytuł, nie ruszając się z fotela, i to kompletnie za darmo. W zależności od tego, jakiej książki potrzebujesz, możesz skorzystać z kilku źródeł.

  • Empik udostępnił pakiet Premium za darmo na dwa miesiące — na stronie sklepu znajdziesz ponad 13 tysięcy audiobooków oraz e-booków
  • Być może portal wolnelektury.pl pomógł Ci w szkole z językiem polskim — oprócz podziału dzieł na motywy, serwis oferuje szeroką gamę audiobooków, PDF-ów oraz możliwość czytania tworów online
  • Jeżeli chcesz poprawić swój angielski, na stronie www.gutenberg.org znajdziesz wiele dzieł właśnie w tym języku — możesz je przeczytać online lub wysłać na chmurę (strona jest połączona z takimi chmurami jak Dropbox, Google Drive czy OneDrive).

Przegląd szafy

Jeżeli uderzyła Cię pandemiczna nuda, zajrzyj do swojej szafy. Prawdopodobnie znajdziesz tam ubrania, których już od dawna nie nosisz. Zastanów się co z nimi zrobić. Tym, które nadają się jeszcze do noszenia, możesz podarować drugie życie. Możesz je sprzedać w sieci (np. za pomocą Allegro, różnych grup na Facebooku czy Vinted) albo oddać. Ubranie możesz podarować komuś ze swojego otoczenia, oczywiście pod warunkiem, że wyrazi taką chęć. Możesz również wspomóc np. Dom Samotnej Matki, który masz w pobliżu. Pamiętaj jednak, żeby najpierw zadzwonić i upewnić się, że takie ubrania są potrzebne. Możesz również rozejrzeć się za sklepem charytatywnym w swoim mieście.

Świetną inicjatywą jest również portal www.ubraniadooddania.pl. Z jednej strony masz możliwość pozbycia się niepotrzebnych ubrań, a z drugiej wspierasz wybraną przez siebie kampanię. Kurier sam zabierze od Ciebie paczkę z ubraniami, a każdy kilogram ubrań to jedna złotówka na wybrany cel. Jeżeli mieszkasz w Krakowie, zachęcam do wzięcia udziału w akcji 100% Korzyści. Wystarczy, że telefonicznie umówisz się z organizacją na odbiór tekstyliów.

Pamiętaj, że nawet zniszczonym ubraniom możesz w duchu zero waste podarować drugie życie, przerabiając je np. na szmatki.

Nadrób filmy i seriale

Czy przychodzą Ci do głowy tytuły, które od dawna są na Twojej liście „Do obejrzenia”, ale nigdy nie było na nie czasu? Jeżeli tak, teraz jest idealny moment, żeby je nadrobić! Od kilku lat oglądanie programów, seriali czy filmów w sieci jest o wiele prostsze niż kiedyś. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać konkretnych tytułów w sieci, spróbuj na tych portalach:

Jeżeli jednak nie masz takiej listy, ale przychodzą Ci do głowy pewne pozycje, może warto ją zrobić? Na stworzenie takiego zestawiania pozwala między innymi serwis filmweb.pl. Co więcej, jeżeli nie masz pomysłu na taką listę, Filmweb na podstawie Twoich ocen zaproponuje Ci filmy i seriale, które mogą Ci się spodobać.

Skoro już o listach mówimy…

…może masz listę rzeczy, które od (zbyt) długiego czasu mają status „To do”? Czas spędzany w domu może być aktywny — zastanów się, jak te rzeczy można wykonać z domu. Załóż bloga, nagrywaj podcasty, rozwijaj swoje zainteresowania i szukaj nowych pomysłów. W Internecie aż roi się od rozmaitych poradników — od uszycia maseczki do stworzenia skomplikowanych aplikacji. Może od dawna planujesz zacząć ćwiczyć? Wielu trenerów oferuje pakiety do ćwiczenia online oraz dietę w bardzo przystępnych cenach. Pamiętaj, żeby nie wydawać pieniędzy w ciemno — znajdź opinie o danym trenerze oraz, jeśli to możliwe, darmowe filmy i sprawdź, czy taka forma Ci odpowiada.

Spotkaj się w domu z bliskimi!

Oczywiście wirtualnie. Podtrzymywanie relacji z bliskimi w czasie pandemii jest jeszcze ważniejsze niż na co dzień, gdyż nie możemy sobie często pozwolić na bezpośredni kontakt. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać i podtrzymywać na duchu swoją rodzinę i przyjaciół. Pandemia może być również świetną wymówką, aby odnowić kontakt z osobami, z którymi z jakichś przyczyn ten kontakt zanikł. Rozwiązań pozwalających na taki kontakt jest wiele i w większości są darmowe.

Pamiętaj jednak, że spędzanie większości czasu w domu nie oznacza, że Twoja produktywność musi być większa niż zazwyczaj. Jeżeli czujesz się na siłach lub po prostu potrzebujesz zajęcia, spędź czas wolny produktywnie i aktywnie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie być bardzo produktywną osobą, a masz wrażenie, że musisz dawać z siebie 200% — pamiętaj: to, że ktoś inny jest w tym czasie bardzo produktywny, nie oznacza, że Ty też musisz.

Źródła: https://www.gov.pl, http://www.milionysposobownanude.pl, https://alicjamakota.pl, https://joannaglogaza.com, http://autorzy365.pl