Krótki link

Skrócony link – 10 najpopularniejszych serwisów do tworzenia przyjaznych adresów WWW


W komunikacji ważną rolę pełnią łatwe do zapamiętania adresy. Im krótsza nazwa domeny, tym lepiej będzie się prezentował link w wiadomości email lub na Twoim fanpage. Niestety, nie zawsze adres danego wpisu na blogu/stronie jest na tyle krótki, aby wyglądał profesjonalnie. Dlatego warto posiłkować się serwisami, które skracają docelowe adresy. Z tego typu narzędzi korzysta coraz więcej firm, nawet tych z pierwszych stron gazet. Nie ma w tym nic dziwnego, albowiem znane marki starają się dbać o zwartość komunikacji i jej przystępność. Poniżej zamieściliśmy 10 stron, za pomocą których nawet najdłuższy link zostanie skrócony na bardziej przyjazny.

Bit.ly

Jeden z najpopularniejszych serwisów do tworzenia przyjaznych adresów URL. W podstawowej wersji, bez rejestracji, zapewnia on w zasadzie wszystko, co jest potrzebne do skrócenia adresów. Warto jednak rozpatrzyć opcję założenia konta (nawet darmowego), gdyż kryje się za nim analityka dla zebranych odnośników. Dzięki temu dowiesz się, który kanał komunikacji jest dla Ciebie skuteczny i gdzie Twój przyjazny link jest najczęściej klikany. Dla płatnych kont typu Enterprise istnieje również opcja tworzenia brandowanych linków z własną domeną oraz analityka w wersji zaawansowanej.

Link bit.ly

Goo.gl

Skracanie linków w narzędziu Google jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy na co dzień jesteśmy zalogowani do innych narzędzi najpopularniejszej wyszukiwarki świata. Wraz z dostępem do konta Gmail otrzymujemy również historię naszych linków wraz z informacją o liczbie kliknięć oraz danymi analitycznymi np. z jakich krajów lub przeglądarki otrzymaliśmy najwięcej wejść.

Link goo.gl

Ow.ly

Serwis do skracania adresów założony przez twórców aplikacji Hootsuite, która na co dzień służy do monitorowania i obsługi stron w mediach społecznościowych. W podstawowej wersji możemy jedynie wygenerować przyjazny adres URL. Dostęp do analityki przewidziano tylko dla klientów, którzy wykupili bądź zarejestrowali dowolny pakiet na okres testowy.

Is.gd

Kolejny serwis do generowania przyjaznych adresów URL. Bardzo prosty, minimalistyczny, ale dalej przydatny. Dla wybranych adresów możemy dodatkowo sprawdzić statystyki kliknięć, ale pod względem dostępnych danych ustępuje on narzędziom Google czy Bit.ly.

TinyURL

Nazwa mówi w zasadzie wszystko, ale warto zwrócić uwagę na ciekawą funkcjonalność, oferowaną przez ten serwis. TinyURL umożliwia dodanie do naszej przeglądarki okna, w którym użytkownik od razu skonfiguruje nowy adres URL. Dzięki temu nie musi odwiedzać za każdym razem strony serwisu. Mała rzecz, a przyśpieszy naszą pracę o kolejne kilkadziesiąt sekund!

Shorte.st

Shorte.st reklamuje się jako serwis przyjazny użytkownikom, którzy poprzez tworzenie skróconych adresów URL mogą zarobić dodatkowe pieniądze. Mechanizm działa na prostej zasadzie – skrócony adres URL wyświetla najpierw podstronę z reklamą, a następnie (zazwyczaj po kilku sekundach) przekierowuje na docelowy URL. Oczywiście kokosów nie należy się spodziewać, gdyż zarobienie nawet kilkunastu dolarów wymaga kilkudziesięciu tysięcy kliknięć w przyjazny URL (tak przynajmniej wyglądają stawki dla polskich adresów), ale i tak perspektywa może być dla wielu kusząca. Niestety, trzeba się również liczyć z tym, iż pojawienie się reklamy u użytkownika końcowego może zostać odebrane niekorzystnie.

TinyCC

TinyCC jest kolejną alternatywą dla osób, które szukają serwisu do skracania adresów internetowych. W darmowym planie użytkownik może stworzyć do 1000 adresów URL. Czy taka liczba jest wystarczająca? Dla dynamicznych, publikujących bardzo dużo treści stron może się ona okazać zbyt mała, a płatne plany zawierają wiele dodatkowych funkcjonalności tj. integracja z narzędziami Google czy rozbudowane funkcje remarketingu.

AWW.su

Jeden z najbardziej „oszczędnych” wizualnie serwisów do skracania odnośników. Nie oferuje żadnej analityki oraz edycji linków dla własnych potrzeb. Aczkolwiek jego prostota może też być atutem dla niektórych użytkowników.

Tnij.org

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiej strony. Tnij.org jest bardzo popularnym serwisem, stosowanym często na forach dyskusyjnych. Zarejestrowani użytkownicy otrzymują dostęp do dodatkowej analityki i statystyk. Na plus tnij.org działa także tzw. skryptozakładka czyli możliwość skracania linków w dodatkowym oknie przeglądarki.

Tiny.pl

Drugi, największy polski serwis jest mniej zasobny w funkcjonalności, ale dzięki takiemu działaniu twórcy gwarantują 100% dostęp do skróconych linków w przyszłości oraz brak reklam w przekierowaniach.

Link tiny.pl