OneDrive – wrześniowe zmiany


Na początku października Microsoft zaprezentował zmiany, które wprowadził do usługi OneDrive we wrześniu bieżącego roku. Dzięki nim użytkownicy będą mogli między innymi udostępniać pliki w wygodniejszy sposób. Oprócz tego wprowadzono kilka istotnych zmian, znacznie usprawniających działanie aplikacji.

Ulepszona synchronizacja dla każdego typu plików

Nowy typ synchronizacji ma w szczególności za zadanie usprawnić synchronizację dużych plików. Zamiast zmieniać cały plik, zsynchronizują się wyłącznie jego zmienione części. W ten sposób znacznie skróci się czas poświęcony na dany proces. Ponadto, następuje skrócenie czasu na pobieranie i wrzucanie plików oraz redukcja przepustowości. Synchronizacja zostanie ulepszona między innymi dla plików JPEG, PDF, MOV i MP4, przechowywanych w aplikacjach OneDrive oraz SharePoint. Dotychczas synchronizacja była możliwa dla wszystkich typów plików obsługiwanych przez pakiet Office.

Udostępnianie plików w aplikacji webowej Outlook

Założeniem nowego udostępniania jest sprawienie, że będzie ono logiczne, solidne, intuicyjne i bezpieczne oraz możliwe między wieloma platformami. Nie trzeba już będzie dołączać plików do wiadomości e-mail. Można będzie łatwo udostępnić pliki i foldery poprzez przesłanie innym osobom linku oraz ustawienie odpowiednich uprawnień. Ta funkcjonalność usprawni również zachowanie jednego źródła linków, do którego najnowszej wersji wszyscy będą mieli dostęp. W najnowszej aktualizacji, zamiast całego adresu URL, po skopiowaniu lub wklejeniu linku będzie wyświetlała się jedynie nazwa pliku wraz z hiperłączem. Użytkownik cały czas będzie miał kontrolę nad określaniem uprawnień danego linku.

Wsparcie dla Optycznego Rozpoznawania Znaków (OCR) na telefony z IOSem

Aplikacja mobilna OneDrive pozwala na zdigitalizowanie kontentu w jedną chwilę. Dzięki wbudowanej funkcji skanu, w łatwy sposób użytkownik może skanować dokumenty, tablice, wizytówki, od razu konwertując je do formatu PDF. W najnowszej wersji OneDrive wszystkie skany wykonane za pomocą aplikacji działającej na systemie IOS, będą mogły być użyte w celu Optycznego Rozpoznania Znaków (ang. OCR – Optical Character Recognition). Jest to prosta funkcjonalność, pozwalająca na znalezienie w tekście szukanej przez nas frazy. Aby użyć tej funkcjonalności, wystarczy otworzyć plik PDF, wybrać ikonę szła powiększającego na górze paska narzędzi, a następnie wpisać słowa, które chcemy wyszukać.

Źródło: https://techcommunity.microsoft.com/t5/Microsoft-OneDrive-Blog/OneDrive-Roadmap-Roundup-September-2019/ba-p/883866