Koniec wspierania Flash przez Google


Koniec wspierania Flasha przez Google

Google zapowiedziało zakończenie wspierania przestarzałej technologii od Adobe jeszcze w tym roku. Na taką decyzję zdecydował się nie tylko gigant z Mountain View – również znaczna większość zawartości Internetu pożegna się z wsparciem dla Flasha od przyszłego roku. Mimo swojego wieku, pewne witryny cały czas używają wspomnianą technologię. W poście na blogu Dong-Whi Lee, główny inżynier w Google, oznajmił, że wyszukiwarka nie będzie już indeksować plików SWF (Shockwave Flash Object – format stworzony dla Flasha przez Adobe).

Wyszukiwarka Google przestanie wspierać technologię Flash jeszcze w tym roku. Na stronach WWW, które zawierają zawartość przez nią wspieraną, wyszukiwarka będzie ją ignorować. Google przestanie indeksować pliki SWF. Na większość użytkowników i stron internetowych ta zmiana nie będzie miała wpływu.

Do tej pory, technologię wycofały przeglądarki Chrome (od wersji 76), Microsoft Edge oraz Firefox 69. Microsoft, ogłaszając wycofanie Flasha ze swoich przeglądarek, użył tytułu „Koniec pewnej ery”. Już dwa lata temu wiele firm (w tym samo Adobe oraz Apple, Microsoft, Google, Mozilla czy Facebook) zobowiązało się do wycofania Flasha do 2020 roku. Jeszcze wcześniej, bo w 2010 roku, Steve Jobs w swoim liście dotyczącym technologii wymienił wszystkie powody, dla których sprzęt Apple nie wspiera Flasha, w tym słabe bezpieczeństwo oraz wydajność na urządzeniach mobilnych.

Mimo jej wielu wad i spadku popularności, technologia wciąż jest w użyciu. Powoli jednak zastępują ją inne, nowsze rozwiązania, jak np. HTML5. Nie możemy jednak zapomnieć o wszystkich dobrych rzeczach, które dla Internetu zrobił Flash. W drugiej połowie 2013 roku Flash został zainstalowany 500 milionów razy.

Źródła: https://www.techradar.com/news/google-may-finally-be-killing-off-flash,  https://webmasters.googleblog.com/2019/10/goodbye-flash.html, https://venturebeat.com/2019/10/28/google-search-to-stop-indexing-flash-content-in-late-2019/, https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/internet/wyszukiwarka-google-wkrotce-przestanie-wspierac-flasha/nggdjjb?fbclid=IwAR1DJwwB7huEO8iQQYo6PYIfPAmMIvrxlVCHNdAMvbWD4Q7ESg0KpqJpReA