Nowy Microsoft Edge na Chromium już dostępny


Wczoraj, tj. 15.01.2020 Microsoft wypuścił na rynek nową wersję swojej przeglądarki —  Edge 79. Wartym zauważenia jest fakt, że ta przeglądarka będzie korzystać z silnika Chromium, czyli projektu open-source, na którym działa już między innymi Google Chrome czy Opera. Wcześniej przeglądarka działała na własnym, przestarzałym silniku o nazwie EdgeHTML. Wersji Edge 80 możemy spodziewać się już na początku lutego. Przeglądarka dostępna jest na systemy Windows (wersje 7, 8, 8.1 oraz 10), macOS, iOS oraz Android. Jeżeli używasz Windows 7, pamiętaj, że niedługo kończy się jego wsparcie (przeglądarka będzie wspierana do 15.07.2021). Możesz również zaktualizować swoją obecną wersję przeglądarki do nowszego wydania. Jest to wielka zmiana dla użytkowników tej przeglądarki. Microsoft, po pobraniu przeglądarki, zapewnia synchronizację wszystkich haseł, zakładek oraz preferencji. Pierwsze informacje odnośnie do nowej przeglądarki zaczęły napływać już rok temu. Od tego momentu można było korzystać z przeglądarki w formie beta-testów.

Co zmiana silnika Edge oznacza dla użytkowników?

Przede wszystkim, od teraz można spodziewać się spójnych rozszerzeń, które były już dostępne dla Google Chrome od dawna, również w Edge. Dzięki temu aplikacja ma zyskać nowe funkcje, oraz stać się szybsza (np. podczas przełączania profili użytkowników). Przeglądarka ma również zapewnić większą prywatność dla jej użytkowników oraz ulepszyć obsługę stron internetowych. Użytkownicy będą mogli również korzystać z funkcji blokowania śledzenia. Wygląd i interfejs pozostanie jednak taki, jaki był używany w poprzednich wersjach przeglądarki (z drobnymi zmianami). Zmieniło się również charakterystyczne dla przeglądarek Microsoftu logo —  porzucono literę „e” na rzecz kształtu przypominającego falę (prawdopodobnie od „surfowania” w sieci).

Microsoft zapowiedział rozwój przeglądarki w przyszłych miesiącach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co znajdzie się w kolejnych wersjach Edge, zajrzyj tutaj. Nie wiadomo jeszcze, kiedy aktualizacja Edge będzie dostępna —  na chwilę obecną możemy go jedynie pobrać z tej strony. Na nową wersję Edge będą musieli przejść wszyscy, oprócz użytkowników biznesowych. Część ekspertów jest zgodna co do faktu, że jest to obecnie najlepsza przeglądarka dostępna na rynku. Użytkownicy mogą się spodziewać regularnych aktualizacji aplikacji —  od codziennego Canary build do wersji beta raz na półtora miesiąca.

Źródła: https://venturebeat.com/2020/01/15/microsoft-launches-chromium-edge-for-windows-7-windows-8-windows-10-and-macos/, https://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-Edge-z-Chromium-premiera.-Nowa-przegladarka-dostepna-do-pobrania,News,105757.html