Antywirus – jaki wybrać? [2022]


Antywirus – jaki wybrać?

Dwa lata temu pisaliśmy, że program antywirusowy to must have – ta oczywista zasada się nie zmieniła. Zmienia się natomiast rynek. Zmieniają się parametry, a także wasze wymagania w stosunku do programów antywirusowych. Jaki Antywirus wybrać więc w 2022 roku? Przedstawiamy możliwości i zakres działania kilku najpopularniejszych z nich:

Avast Antywirus

Avast Premium Security

Avast jest rozbudowanym programem antywirusowym dostępnym dla urządzeń z systemem operacyjnym Windows ( Windows 11, 10, 8.1, 8, 7), MacOS (MacOS 10.11 i nowsze), Android ( Android 6.0 Marshmallow i nowsze) oraz iOS ( iOS 13.0 i nowsze). Zapewnia ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Zabezpiecza domową sieć Wi-Fi. Avast Premium Security ma możliwość wykorzystania niestandardowych ustawień dla zabezpieczanego urządzenia ( Mac, PC, smartfon Android/iOS) co pozwala na dostosowanie zabezpieczeń pod system naszego urządzenia.

avast logo
źródło: Google images

Program umożliwia skorzystanie z licencji na jedno lub wiele urządzeń. Sami decydujemy jakie urządzenia zabezpieczymy. Niewątpliwym plusem Avast Premium Security jest skaner stron www. Oprogramowanie skanuje strony pod kątem ich bezpieczeństwa oraz wiarygodności. Pozwala nam uniknąć sytuacji, w której zwabieni na fałszywą stronę pozostawimy na niej swoje dane osobowe lub hasła. Co więcej antywirus ten posiada tak zwanego „strażnika haseł” czyli funkcję ułatwiającą korzystanie z haseł i bezpieczne ich zapisanie w programie.

Dodatkowo ciekawymi funkcjami są „niszczarka danych” oraz zabezpiecza kamerę internetową. Zabezpieczenie kamery polega na ubezpieczaniu funkcji nadawania obrazu z kamery zamieszczonej w urządzeniu przez potencjalnych hakerów czy złośliwe oprogramowanie. Uniemożliwiając w ten sposób inwigilowanie, a także wyłudzanie pieniędzy przez szantaż użytkownika urządzenia. Bardziej enigmatyczna może wydawać się funkcja niszczarki danych, ale jest niczym innym jak funkcją umożliwiającą niszczenie plików folderów itp tak by były już nie do odzyskania. Chroni to dane przed ewentualnym przejęciem przez niepowołane osoby. Szczególnie przydatna funkcja dla przedsiębiorców operujących często danymi klientów, kontrahentów oraz obracających umowami.

 

 

Jak aktywować produkty Avast?

Po pobraniu oprogramowania ze strony producenta należy uruchomić program instalacyjny i przejść przez proces instalacji. Następnie po wprowadzeniu kodu licencji otrzymanego na podany wcześniej adres mailowy.Po akceptacji polityki prywatności producenta, program jest gotowy do użycia.

 

ESET Antywirus

ESET NOD32

Orpogramowanie antywirusowe ESET są jednym z najczęściej wybieranych programów przez użytkowników. Chroni przed zagrożeniami z zewnątrz (np. przed wyłudzaniem danych, phishingiem i ransomware). Nie wpływają negatywnie na wydajność i szybkość urządzenia, na którym jest zainstalowany. Blokuje programy typu exploit, czyli złośliwe programy wyszukujące istniejące w oprogramowaniu błędy programistyczne. Podobnie jak poprzedni program zapewnia ochronę  urządzeń podłączonych do chronionej sieci Wi-Fi.

ESET Security Pack

ESET Security Pack  zabezpiecza zarówno urządzenia stacjonarne, jak i mobilne. Jest dostępny dla urządzeń z systemamu Android, macOS, Windows oraz Linux.  Jedna licencja zabezpiecza aż 6 urządzeń! Chroni  urządzenia przed złośliwymi oprogramowaniami oraz ransomware. Ten program antywirusowy posiada wiele przydatnych funkcji takich jak: kontrola rodzicielska czy ochrona kamery internetowej. Podobnie jak ESET NOD32 pgrogram chroni urządzenia podłączone do wspólnej sieci Wi-Fi.

ESET Security Pack wyróżnia funkcja ochrony w razie kradzieży czy zagubienia urządzenia. Co może okazać się przydatne w wielu sytuacjach.  Licencją można zarządzać poprzez portal my.eset.com.

Eset Antywirus
Źródło: Google Images

ESET for Android

Antywirus stworzony specjalnie dla smartfonów z systemem Android . Dzięki niemu można zdalnie zablokować urządzenie (kartę SIM) w przypadku jego zgubienia lub kradzieży. Ochronić pojedyncze aplikacje za pomocą kodu. W przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu program umożliwia jego zlokalizowanie. Aktywny moduł Anti-Theft,  aktywuje się samodzielnie w przypadku wykrycia nietypowych działan związanych z użytkowaniem telefonu. Jak np. kilkukrotne wprowadzenie błędnego kodu PIN lub hasła. Dodatkowo moduł  te aktywuje się w przypadku wymiany karty SIM w smartfonie. W takim wypadku na podany wcześniej numer telefonu wysyłane są dane nowej karty — jej numer, kody IMSI oraz IMEI.

ESET for Android chroni także urządzenie przed phishingiem oraz umożliwia połączenie za pomocą VPN (ang. Virtual Private Network — wirtualna sieć prywatna). Antywirus ten pozwala również na wykrycie ewentualnych wycieków danych.

Posiada funkcję filtrowania rozmów i wiadomości SMS. Umożliwia zablokowanie przychodzących połączeń i wiadomości spoza kontaktów, dzięki takiej funkcjonalności pozwoli nam na zablokowanie połączeń od niechcianych czy obcych kontaktów. Kolejną korzyścią płynącą z użycia tego programu jest możliwość zabezpieczenia telewizora wyposażonego w Smart TV za pomocą jednej licencji.

 

 

 

Jak aktywować produkty ESET?

Po zakupieniu oprogramowania na podany adres e-mail  zostaje wysłana wiadomość z kluczem licencyjnym, który należy wykorzystać podczas pobierania wybranego oprogramowania ze strony producenta.

Norton

Norton Security

Chroni zarówno urządzenia mobilne jak i stacjonarne. Zabezpieczy zarówno urządzenia z systemem Windows, MacOS oraz Android. Istnieje w dwóch wygodnych wariantach licencja na jedno urządzenie lub licencja umożliwiająca zabezpieczenie aż do 5 urządzeń. Posiada bardzo łatwą konfigurację, więc na pewno nadaje się dla komputerowych laików. Wersja programu automatycznie dostosowuje się do obsługiwanego urządzenia. Zabezpiecza przed złośliwym oprogramowaniem oraz jak każdy powyższy program przed ransomware.

Wspomaga płynną pracę urządzenia, na którym zostaje zainstalowany, a także posiada funkcję blokady spamu. Ułatwia

norton logo
źródło: Google images

lokalizację urządzenia mobilnego jeśli dojdzie do jego zagubienia lub kradzieży. Umożliwia też zdalną blokadę urządzenia w takim wypadku.

Norton chroni domową sieć Wi-Fi, zabezpiecza wyszukiwarkę internetową oraz zakupy czy korzystanie z bankowości online.

 

 

Jak aktywować Norton Security?

Po zakupie programu, na podany adres e-mail zostanie wysłany link przekierowujący do instalatora programu oraz instrukcja instalacji. W przypadku korzystania z urządzenia mobilnego konieczne jest pobranie aplikacji ze Sklepu Play.

 

AVG Antywirus

AVG Internet Security

Jest zaawansowanym narzędziem do zabezpieczania urządzeń z systemem Windows (Windows 11, Windows 10, 8 i 7), Android (Android 6.0 Marshmallow lub nowszy), MacOS (10.10  lub nowszy), iOS (w wersji 10.0 lub nowszej). Chroni przed złośliwym

AVG logo
źródło: Google images

oprogramowaniem oraz ransomware.  Posiada zaawansowany system ochrony urządzenia korzystający z AI ( sztucznej inteligencji). Posiada zaawansowane funkcje ochrony skrzynek e-mail. Dzięki funkcjom takim jak: skaner linków, który wyszukuje i wskazuje potencjalnie niebezpieczne linki. Wśród dodatkowych funkcji warto wyróżnić „niszczarkę danych” oraz zabezpieczenie kamery internetowej. Potrafi również wskazać strony, których odwiedzanie może być potencjalnie niebezpieczne.

 

 

Jak aktywować AVG Internet Security?

Kod licencji, który zostaje przesłany na wskazany w zamówieniu adres e-mail należy wpisać w opcji „wprowadź kod aktywacyjny” w menu wcześniej pobranego na urządzenie oprogramowania.

 

 

Jeśli szukasz dla siebie programu antywirusowego, ale nadal nie jesteś zdecydowany możesz skontaktować się z naszymi specjalistami poprzez chat, wiadomość e-mail lub połączenie telefoniczne. Chętnie doradzimy i wybierzemy wygodne dla Ciebie rozwiązanie.