Mówi się, że za darmo to uczciwa cena, ale darmowy hosting warto przemyśleć. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które wskażemy, abyście mogli sami podjąć ostateczną decyzję.
SPIS TREŚCI
Darmowy hosting stron. Kiedy się sprawdzi?
Największym plusem darmowego hostingu jest oczywiście brak ponoszonych kosztów finansowych. Do kogoś, kto zaczyna działać w internecie, ma ograniczony budżet na stronę albo… słomiany zapał to może przemówić. Ponadto, często taki hosting połączony jest z prostymi narzędziami do tworzenia stron więc zalet wydaje się więcej.
Hosting za darmo. A gdzie jest haczyk?
Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki darmowy hosting wybrać, to postaw tylko i wyłącznie na znanego, sprawdzonego dostawcę. Ale tak naprawdę nic nie ma za darmo, bo te teoretycznie darmowe hostingi zarabiają na reklamach, które będą się wyświetlać na Twojej stronie. Niestety nie masz wpływu na to, co się na nich wyświetli, co może negatywnie odbijać się na wizerunku jaki chcesz wywrzeć na odbiorcach.
Darmowy hosting www. Poznaj minusy i zagrożenia
Jeżeli poprzez stronę lub bloga chcesz budować swój wizerunek w sieci to darmowy hosting się nie sprawdzi. Do tego celu potrzebujesz własnej domeny, czyli adresu strony WWW. W przypadku bezpłatnego hostingu będzie on z góry narzucony. Np. decydując się na darmowy hosting na WordPress, wyrazisz zgodę na końcówkę “wordpress.com” w domenie. Co praktycznie oznacza, że adres Twojej strony nie będzie wyglądał jak np. idealnyadres.pl tylko idealnyadres.wordpress.com.
Darmowy hosting www oferuje najczęściej mocno okrojone możliwości. Ograniczona ilość miejsca na serwerze, limit transferu, wolne ładowanie strony, brak możliwości korzystania z poczty lub jej okrojoną wersję to aspekty, które mogą być problematyczne. Wyobraź sobie, że Twoja działalność się rozkręca, a strona nie wytrzymuje wzmożonego ruchu. Serwery mogą nie być w stanie obsłużyć zamówień czy pobrań materiałów z Twojej strony, jak i uniemożliwić Ci swobodne przesyłanie plików do klientów czy kontrahentów. To wszystko może negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek w sieci.
A jak strona na takim darmowym hostingu pada albo pojawią się inne techniczne problemy, to najczęściej zostaje się z tym samemu. Przy płatnym hostingu wsparcie techniczne jest zapewnione, tak jak dostęp do regularnych kopii zapasowych z serwera – plików, baz danych, maili (w każdym pakiecie hostingu w AZ klient dostaje jeszcze pocztę e-mail we własnej domenie).
Przewagą płatnego hostingu nad darmowym hostingiem stron są również kwestie bezpieczeństwa. Bezpłatny hosting może być wykorzystywany przez hakerów do celów spamowych i phishingowych. Niższy poziom bezpieczeństwa oznacza także, że Twoje dane, jak i dane Twoich klientów czy odbiorców mogą być zagrożone.
Hosting za darmo. Dla kogo tak, dla kogo niekoniecznie
Darmowy hosting może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie potrzebują wielu funkcji i nie maja budżetu na utrzymanie strony. Jednak warto pamiętać o zagrożeniach związanych z bezpłatnym hostingiem. Jeśli chcemy mieć profesjonalną, bezpieczną stronę, nad którą to my mamy kontrolę, warto zdecydować się na płatny hosting. Tym bardziej, że niektóre kosztują w skali roku tylko kilkadziesiąt złotych (np. Hosting Basic w pierwszym, najważniejszym roku działania w sieci kosztuje mniej niż 40 zł).