Brak polskich czcionek w WordPressie – jak okiełznać Google Fonts?


Czcionki Google Fonts są obecnie standardem przy tworzeniu stron WWW opartych na WordPressie. Bardzo często zdarza się jednak, iż po wyborze danej czcionki niektóre treści w języku polskim wyświetlają się z błędami. Sytuacja wynika z domyślnego formatowania czcionki, przez co polskie znaki tj. ą, ź, ć, ó są pomijane i ustawiane zgodnie ze stylem danego szablonu. Rozwiązanie tego problemu jest na szczęście dość łatwe, a co najlepsze – dostępne na 3 sposoby.

Pierwszy sposób – gdy motyw ma ograniczone możliwości personalizacji

Niektóre motywy, zwłaszcza te starsze, korzystają z pliku functions.php, w którym przechowywane są dane związane z czcionką. Jeżeli motyw zaciąga dane z Google Fonts – powinien posiadać w pliku stosowną linię z informacją:

wp_enqueue_style(//fonts.googleapis.com/css?family=Dosis’);

Pogrubiona nazwa to właśnie czcionka, z której korzysta motyw WordPressa. Aby usunąć problem z polskimi znakami – należy edytować tę linię i dodać do niej wyrażenie &subset=latin-ext. Tak powinna wyglądać linia po wspomnianej edycji.

wp_enqueue_style(//fonts.googleapis.com/css?family=Dosis&subset=latin-ext’);

Drugi sposób – gdy motyw jest rozbudowany i posiada bogate opcje personalizacji

Nowe motywy do WordPressa stają się coraz bardziej rozbudowane i zawierają czasami opcje, umożliwiające ustawienie czcionki w taki sposób, aby polskie znaki były wczytywane poprawnie. W zależności od wybranego szablonu znajdź główne ustawienia motywu (np. w menu Personalizacja) i sprawdź funkcję formatowania typografii/czcionki dla każdego z elementów witryny (np. nagłówka, akapitu). Upewnij się, że oprócz ustawionej czcionki Google Fonts wybrałeś parametr Latin Extended.

Trzeci sposób – wtyczka

Bywa również i tak, że nie chcemy grzebać w pliku functions.php, a nasz szablon nie jest na tyle rozbudowany, aby za pomocą kilku kliknięć ustawić odpowiedni parametr. Pozostaje nam wtedy zainstalować odpowiednią wtyczkę, która zrobić za nas wszystko. Najpopularniejsze rozwiązania na chwilę obecną do WP Google Fonts oraz Easy Google Fonts. Po aktywacji wtyczek wystarczy przejść do ich konfiguracji, a następnie aktywować odpowiednie parametry dla danej czcionki (Latin Extended).