google fonts

Google Fonts – brak polskich czcionek w WordPressie


Czcionki Google Fonts są obecnie standardem przy tworzeniu stron WWW opartych na WordPressie. Bardzo często zdarza się jednak, iż po wyborze danej czcionki niektóre treści w języku polskim wyświetlają się z błędami. Sytuacja wynika z domyślnego formatowania czcionki. Nie tylko pomija ono polskie znaki tj. ą, ź, ć, ó , ale również ustawia je zgodnie ze stylem danego szablonu. Rozwiązanie tego problemu jest na szczęście dość łatwe, a co najlepsze – dostępne na 3 sposoby.

Pierwszy sposób na Google Fonts – motyw z ograniczonymi możliwościami personalizacji

Niektóre motywy, zwłaszcza te starsze, korzystają z pliku functions.php, w który przechowuje dane związane z czcionką. Jeżeli motyw zaciąga dane z czcionek Google, powinien posiadać w pliku stosowną linię z informacją:

Kod
wp_enqueue_style(//fonts.googleapis.com/css?family=Dosis’);

Pogrubiona nazwa to właśnie czcionka, z której korzysta motyw WordPressa. Aby usunąć problem z polskimi znakami – należy edytować tę linię i dodać do niej wyrażenie  &subset=latin-ext . Tak powinna wyglądać linia po wspomnianej edycji.

Kod
wp_enqueue_style(//fonts.googleapis.com/css?family=Dosis&subset=latin-ext’);

Drugi sposób na Google Fonts – rozbudowany motyw z bogatymi opcjami personalizacji

Nowe motywy do WordPressa stają się coraz bardziej rozbudowane i zawierają czasami opcje, umożliwiające ustawienie czcionki w taki sposób, aby polskie znaki były wczytywane poprawnie. W zależności od wybranego szablonu znajdź główne ustawienia motywu (np. w menu Personalizacja) i sprawdź funkcję formatowania typografii/czcionki dla każdego z elementów witryny (np. nagłówka, akapitu). Upewnij się, że oprócz ustawionej czcionki wybrałeś parametr Latin Extended.

Pamiętaj, że kluczowym dla odpowiedniego działania stron w CMS WordPress są odpowiednie parametry serwerów, na których umieścisz stronę. Sprawdź jakie parametry ma Hosting WordPress SSD Specjalnie skonfigurowany tak, aby strony www stworzone na WordPress działały płynnie i szybko.

Trzeci sposób na Google Fonts – wtyczka

Bywa również i tak, że nie chcemy grzebać w pliku functions.php, a nasz szablon nie jest na tyle rozbudowany, aby za pomocą kilku kliknięć ustawić odpowiedni parametr. Pozostaje nam wtedy zainstalować odpowiednią wtyczkę, która zrobić za nas wszystko. Najpopularniejsze rozwiązania na chwilę obecną do WP Google Fonts oraz Easy Google Fonts. Po aktywacji wtyczek wystarczy przejść do ich konfiguracji, a następnie aktywować odpowiednie parametry dla danej czcionki (Latin Extended).

Jeśli potrzebujesz pomocy przy profesjonalnym stworzeniu strony WWW zgłoś się do nas, klikając w ten link: Tworzenie stron WWW

 

 


Komentarz(1)

  1. Dziękuję bardzo za wyświetlenia tematu!